Власть, Финансы
  9179  7

 Чому не можна надрукувати мільярди гривень і врятувати економіку України


Автор: Юрій Віннічук

Чому Україні не можна просто взяти і надрукувати мільярди гривень і спасти економіку, як це роблять в США?

Чому не можна надрукувати мільярди гривень і врятувати економіку України 01
Фото: НБУ

Карантин, сотні тисяч підприємств зупинилося, інші працюють в обмеженому режимі, доходи населення знижуються, зменшується попит на товари та послуги.

Більш низькі доходи і падіння рівня зайнятості населення означає, що держава отримує менше податків.

З іншої сторони, у держави зростають витрати на підтримку медичного сектору для боротьби з епідемією, на стимулювання економіки та на виплати малозахищеним верствам населення, в тому числі і тим, які втратили роботу через пандемію коронавірусу.

"Зменшення ділової активності призвело до зниження податкових відрахувань. Коли підприємства закриваються, то втрачають можливість виплачувати заробітну плату своїм працівникам. Далі по ланцюжку падає попит на товари та послуги, які за відсутності доходу собі не можуть дозволити безробітні, й вже наступні бізнеси зменшують обсяги діяльності. Як наслідок – ненадходження податків в усіх випадках", - пояснює ситуацію Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU.

Тому зараз Україні доводиться витрачати додаткові гроші на підтримку бізнесів та/або населення, які постраждали від обмежувальних заходів, що були запроваджені внаслідок епідемії, розповідає керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

Це все призводить до суттєвого збільшення дефіциту бюджету України і збільшення видатків для підтримки попиту на товари. На 2020 рік дефіцит державного бюджету встановлений на рівні 90 млрд грн. Однак вже зроміло, що він буде значно збільшений - в два і більше разів. Наприклад, Кабінет міністрів запропонував Верховній раді збільшити дефіцит бюджету до 202 млрд грн. 

"Зараз більшість країн приймають рішення про збільшення бюджетного дефіциту. Причин для цього дві: по-перше, зниження доходів бюджетів, викликане карантинними заходами, що приводять до економічного спаду, по-друге – необхідністю фінансувати величезні медичні витрати та надавати підтримку тим, хто постраждав через карантин – втратив роботу чи був змушений зупинити виробництво", - каже Марія Репко, заступниця директора Центру економічної стратегії.

Але звідки Україні взяти додаткові гроші в умовах падіння податкових надходжень? Є два варіанти: провести емісію грошей, фактично - надрукувати нові банкноти та викинути їх на ринок, або взяти в борг.

БЦ розбирався, чи може Україна просто взяти і надрукувати гроші, щоб врятуватися від кризи.

Надрукувати гроші

Як відбувається емісія грошей? Центральний банк країни, який має монополію на випуск грошей, друкує нові банкноти і купує на них облігації Уряду, які випускає Міністерство фінансів.

Фактично, обмінюючи облігації на нові гроші, Уряд бере в борг у НБУ і збільшує дефіцит бюджету. Далі отримані гроші направляються в економіку: на програми стимулювання економіки та підтримку незахищених верств населення.

Так наприклад Федеральна резервна система США, яка виконує функцію Центрального банку, через поширення епідемії коронавірусу заявила про необмежений випуск нових грошей і викуп казначейських паперів та облігацій іпотечних організацій.

Водночас, Сенат США затвердив програму підтримки економіки на $2 трлн: $350 млрд - на кредити малому бізнесу, $500 млрд - на кредити галузям, штатам і містам. Буде надана одноразова виплата по $1200 людям, які заробляють менше $75 тис. на рік і по $500 на дитину.

Додаткові гроші на ці витарти Штати отримають від ФРС, яка надрукує нові банкноти.

"Розвинені країни, які є емітентами резервних валют (США, Великобританія, Японія), можуть досить легко закрити це питання шляхом емісії валют. Попит на їхні валюти є, особливо зараз, коли ціни на акції стрімко падають. В ЄС монетарну функцію винесено на наднаціональний рівень. Жодна країна не є її емітентом. Але й там лунають заклики до випуску загально-ЄСівських облігацій", - розповідає Демків з ICU.

Тобто, після того як інвестори почали в паніці виходити з ризикових активів та скуповувати резервні валюти розвинених країн, у світі виник дефіцит ліквідності і центральні банки, для підпримки економік, почали емісію нових грошей в еквіваленті трильйонів доларів.

Але чи може Україна піти їхнім шляхом і просто надрукувати необхідну кількість гривні та профінансувати необхідні витрати?

"Долар та євро – резервні валюти, і під час кризи капітал "біжить" до цих країн. Крім цих країн, лімітовану емісію можуть собі дозволити і деякі інші країни з інвестиційним рейтингом, наприклад Польща або Чехія. Але в таких країнах, як Україна, емісія призводить до девальвації валюти та фінансової нестабільності, що наносить удар по економіці, а не допомагає їй", - пояснює головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Минулого року Уряд збільшував дефіцит бюджету за рахунок продажу нерезидентам облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на більш як $4 млрд. Однак попит на ці папери залишився в минулому.

"Зараз на локальному рівні Уряд може розраховувати або на невеликий попит зі сторони банків, або ж на допомогу НБУ. Але покупка Нацбанком ОВДП є шляхом збільшення обсягу гривні в економіці, від якого відмовилися ще три роки тому, - розповідає Демків. - Історично, політика вітчизняного кількісного пом’якшення (яке офіційно не визнавалося), була не надто успішною й вкупі з дисбалансами за платіжним балансом, що вилилося в девальвацію 2014/15. Я допускаю, що Нацбанк рефінансуватиме банки, надаючи їм ліквідність для покупки ОВДП, чим допоможе Уряду покрити дефіцит бюджету. Але велике питання, наскільки ефективними будуть профінансовані програми".

Отже емісія гривні - поганий сценарій для України, який передбачає високий рівень інфляції, девальвацію гривні і падіння купівельної спроможності населення.

Взяти в борг

Іншим варіантом збільшення державного бюджету України, щоб профінансувати критичні витрати, розрахуватися з кредиторами та стабільно пройти кризу, залишаються нові борги, які можна залучити через випуск єврооблігацій або через нові кредити від міжнародних фінансових інститутів.

"Різниця між розвиненими країнами та всіма іншими в тому, що першим легко взяти кошти в борг на ринку, щоб профінансувати зростання дефіциту. Процентні ставки по боргах країн G7 останнім часом знижуються, і для багатьох вже становлять нижче 1% річних. При цьому країнам, що розвиваються, (в тому числі і Україні) через низькі рейтинги у борг давати ніхто не поспішає, а єврооблігації торгуються під дуже високі ставки, до 15% річних. Тому Україні набагато важче профінансувати дефіцит, ніж, скажімо, Великобританії, США, Німеччині, чи навіть Італії", - пояснює Марія Репко.

Тому єдиним виходом для України наразі є кредити від МВФ, ЄС та Світового банку.

"В України немає можливості випустити єврооблігації чи залучити кошти приватних кредиторів під прийнятну процентну ставку. Тому єдиний спосіб профінансувати витрати та покрити діру в бюджеті, що неминуче утвориться через карантин, – це залучити кошти МВФ та інших іноземних донорів. Решта варіантів – дефолт, реструктуризація, друк коштів НБУ для покриття бюджетного дефіциту – в тій чи іншій мірі принесуть шкоду економіці", - резюмує Репко з Центру економічної стратегії.

Наразі Україна веде переговори з МВФ про збільшення кредитування з $5,5 млрд до $9,5 млрд. Фінансування може бути надано за двома програмами: розширене фінансування (EFF) і швидке фінансування через пандемію коронавируса (RFI).

Умовою для отримання кредиту МВФ є прийняття "антиколомойського" закону, який повинен зробити неможливим повернення націоналізованих банків колишнім власникам. Мова йде про Приватбанк, який до 2016 року належав Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

Друга умова головного кредитора України - відкриття ринку землі.

"Україна останніми роками проводила виважену бюджетну політику та може отримати бюджетне фінансування від МВФ, ЄС та Світового банку. Тому ми маємо можливість збільшувати дефіцит бюджету без емісії і таким чином підтримати економіку, не зруйнувавши фінансову стабільність", - каже Олена Білан, головний економіст Dragon Capital.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3184352
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх