Промышленность, Металлургия, Аграрный рынок
  5764  1

 Що відбувається з цінами на основний український експорт


Автор: Юрій Віннічук

В України залишився один стабільний канал притоку валюти – експорт, в першу чергу зерна, соняшникової олії, руди та металу. Однак ціни на світових ринках на ці товари падають.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 01

З початку березня світові ціни на нафту еталонної марки Brent обвалилися на 40%. Це максимальний обвал цін з 90-х років минулого століття. Він був викликаний падінням попиту на пальне через пандемію коронавірусу і діями найбільших виробників нафти, які відмовилися скорочувати видобуток.

По всьому світу впроваджуються безпрецедентні заходи для боротьби з поширенням вірусу: країни закривають кордони, авіакомпанії скасовують рейси, скасовуються відпустки та відрядження, компанії переводять своїх працівників на роботу з дому.

Це все призводить до падіння попиту на пальне та розриву виробничих ланцюжків.

Нафтотрейдери, керівники компаній, управляючі хедж-фондами і консультанти, опитані Bloomberg, переглядають свої прогнози в бік подальшого зниження попиту на нафту, яке в 2020 році може бути нижчим, ніж в 1980 році, коли світова економіка зазнала краху після другого нафтової кризи.

Ось так виглядає динаміка світових цін на нафту марки Brent з початку березня.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 02

Як обвал цін на нафту впливає на вартість інших сировинних товарів, які  забезпечують притік валюти в країну?

Україна – відкрита сировина економіка, яка в основному постачає на зовнішні ринки руду, метал, зерно та соняшникову олію.

Сировина та напівфабрикати становлять майже 70% всього експорту товарів з України. Саме тому ріст економіки України, чи її рецесія, залежать від рівнів світових цін на метал та зерно, а вони, у свою чергу, залежать від попиту на сировину.

В попередньому матеріалі, який був опублікований до оголошення пандемії COVID-19 та закриття кордонів між країнами, ми описали вплив поширення коронавірусу на вартість українського експорту. На той момент ціни на українські товари знаходились трохи нижче рівнів лютого 2019 року.

Однак ситуація стрімко погіршується. Україна теж закрила кордони, в містах закриваються заклади сфери обслуговування, заробітчани скорочують обсяги переказів в Україну, а частина з них повертається на батьківщину, обмежується пересування населення між населеними пунктами.

Страх і паніка стимулюють попит на валюту і обвалюють курс гривні, яка з початку березня подешевшала на 8,5%. Для згладжування стрибків Нацбанк щодня виливає з резервів на ринок сотні мільйонів доларів.

Окрім того, Уряд може забути про валюту від нерезидентів, які заводили валюту для купівлі ОВДП і допомагали зміцнювати курс в 2019 році.

Наразі в України залишається один стабільний канал притоку валюти – експорт, в першу чергу зерна, соняшникової олії, руди та металу. То ж ми вирішили проаналізувати, що відбувається з цінами на український експорт після різкого обвалу цін на нафту.

Минулого року Україна експортувала залізної руди і сталі на $12 млрд, а це 24% усього експорту товарів в доларовому еквіваленті. Ціни на сталь залежать від вартості руди, як основної сировини. Відповідно, чим вища ціна на руду, тим дорожче коштує українська і сталь і тим більше валютної виручки отримує Україна.

В середині минулого року вартість руди зросла до рекордних $120/тонну, але в другій половині 2019 року вони трималися на рівні $90 за тонну. На початку 2020 року на новинах про поширення коронавірусу в Китаї, який є основним споживачем руди, ціни впали до $80 pf тонну, але в березні, після новин про скорочення кількості нових заражень в Китаї, відновилися до показників другої половини 2019 року.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 03

Експорт зернових та олійних культур також становить 24% всього обсягу проданих товарів на міжнародні ринки.

З початку 2019/2020 маркетингового року (липень-червень) і на 17 лютого 2020 року Україна експортувала 38,36 млн тонн зернових і зернобобових. Зокрема, 16,23 млн тонн пшениці, 17,67 млн тонн кукурудзи, 3,97 млн тонн ячменю.

А що відбувається з цінами на українське зерно після рекордного обвалу нафтових котирувань?

В лютому–січні вартість української фуражної пшениці (на умовах FOB) знизилася на $11 за тонну, а в березні, після падіння цін на нафту, вона подешевшала ще на $6 до $201/тонна.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 04

Водночас українська кукурудза на експорт дешевшала в січні-лютому не так стрімко як пшениця – всього на $3 на тонні за два місяця. Однак після обвалу вартості нафти динаміка цін на кукурудзу пришвидшилася і за півмісяця експортери втратили ще $3,5 тонні.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 05

А вартість українського ячменю (з поставкою на умовах FOB) за півмісяця знизилася на $7 до $181 за тонну.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 06

Олійні культури теж підтримали тренд падіння: експортна ціна на сою за 13 днів знизилася на $5/тонну.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 07

Більші проблеми у виробників та експортерів соняшникової олії з України. Вона за 13 днів березня подешевшала на $22, до $653 за тонну. На наступному графіку добре видно, як вартість соняшникової олії почала стрімко знижуватися на наступний день після обвалу котирувань на нафту.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 08

Україна найбільший в світі виробник та експортер соняшникової олії. Загальна сума експорту соняшникової олії в 2019 році з України становила $ 4,3 млрд.

Окрім того, Україна є другим найбільшим у світі постачальником ріпаку на міжнародні ринки. Минулого року ми продали на експорт цієї культури на $1,3 млрд.

Що відбувається з цінами на основний український експорт 09

З початку року український ріпак на експорт подешевшав на тонні на $25. При цьому в середині березня динаміка падіння ціни прискорилася і лише за три дні ціни знизились відразу на $10, до $410 за тону. Ріпак використовують у виробництві біопалива. Тому ціни на нього прив'язані до котирувань нафти.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3181795
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх