Власть, Регуляторная политика
  9324  8

 Чи готові ви задекларувати "сірі" доходи та сплатити податки? Опитування


Автор: Юрій Віннічук

Запуск податкової амністії в партії Слуга прогнозують на липень 2020 року, або з 2021 року. Добровільно задекларувати неоподатковані доходи та сплатити податок можна буде протягом 9 місяців. Чи готові до цього українці?

Чи готові ви задекларувати сірі доходи та сплатити податки? Опитування 01
Ілюстрація: БізнесЦензор

Податкова амністія, коли можна задекларувати "сірі" доходи та активи і сплатити незначний податок, торкнеться не лише олігархів, корупціонерів та чиновників, а всіх без виключення громадян України.

Це добровільна процедура, але у випадку відмови від неї варто очікувати на відповідальність.

Запуск податкової амністії в партії Слуга прогнозують на липень 2020 року, або вже з 2021 року. Розглядається варіант, що податкова амністія триматиме 9 місяців.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ заявив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики і депутат "Слуги народу" Данило Гетманцев.

У Верховні раді зареєстровано його законопроект про податкову амністію, яка мала б початися з 2020 року. Хоч цей законопроект не розглядався в Раді, а строки у ньому уже прострочені, є підстави вважати, що основні моменти з нього будуть перенесені у новий документ.

А поки у "Слузі народу" думають, як делікатно провести податкову амністію та ввести після неї загальнообов'язкове декларування доходів, БізнесЦензор вирішив запитати у читачів:

Чи готові ви добровільно задекларувати "сірі" доходи та майно, з яких потрібно буде сплатити 5% податку?

Але перед тим як відповісти у модулі голосування, який знаходиться внизу сторінки, будь ласка, прочитайте короткий аналіз того, що нас може чекати.

Наголошуємо, що податкова амністія стосується неоподаткованих доходів, активів та майна, які абсолютно всі громадяни отримали до 2019 року.

Хоч це – добровільна процедура, однак ніде не вказується, що після неї не наступить відповідальність відносно тих хто від неї відмовився.

Спеціальний режим

Гетманцевим, який відповідає за податкову реформу в команді президента Володимира Зеленського, пропонується ввести "спеціальне декларування" (або в народі – податкову амністію).

Це режим, коли громадянин після декларування звільняється від юридичної відповідальності за несплату податків з доходів та активів, отриманих до 2019 року, за умови, що набуті доходи будуть розміщенні в українському банку і з них буде сплачено 5% податку.

Під податкову амністію потраплять доходи, майно і активи, які підпадають оподаткуванню і були набуті в Україні або за кордоном (відповідно до ПК України та міжнародних договорів).

Мова про: валюту, рухоме/нерухоме майно, цінні папери, частки у юрособах, корпоративні права, інтелектуальну власність та фінансові інструменти.

Сюди відносяться і активи, майно та корпоративні права, які належать громадянину опосередковано через юридичних та фізичних осіб.

Амністованими не можуть бути доходи, активи та майно, отримані внаслідок злочину, або коли вони були отримані особою, яка в той час займала державну посаду і не могла займатися іншою оплачуваною діяльністю.

В спеціальній декларації громадянин повинен вказати: дату виникнення прав на об’єкти оподаткування, базу оподаткування (вартість активу) і обрахувати самостійно суму податкових зобов’язань.

Джерела походження доходів, або коштів, за які було придбано активи/майно вказувати непотрібно.

Базою оподаткування для майна та активів буде їхня вартість.

Якщо декларант не зможе підтвердити інформацію про вартість активів, то вона буде визначена в результаті оцінки, зробленої на основі ринкової вартості аналогічного майна та активів. Оплачувати оцінку буде декларант.

Вартість цінних паперів, які торгуються на біржах, визначатиметься на основі котирувань.

А вартість ЦП, які не торгуються на біржах, та вартість корпоративних прав визначатимуться в результаті оцінки, за яку також заплатить декларант.

Ставка податку пропонується на рівні 5% від вартості декларованого майна/активів та валюти, яка перед цим має бути розміщена в українському банку строком на 365 днів.

Якщо валюта не буде розміщена на рахунках українського банку, то ставка податку зросте до 10%.

Водночас декларант буде звільнений від сплати податку на доходи громадян, податку на прибуток, військового збору, ЄСВ та інших податків, які стосуються належних для оподаткування доходів, отриманих до 2019 року.

Якщо перед поданням спеціальної декларації декларант придбав облігації внутрішньої державної позики, то він сплатить лише 50% податку від 5% в межах номінальної вартості придбаних ОВДП.

Всім по 300 тис грн

Якщо фізична особа не скористається спеціальним режимом декларування (мова йде про всіх повнолітніх громадян України), то податкові органи будуть вважати, що вона володіє незадекларованими доходами в розмірі 300 тис. грн.

Тобто всі громадяни, які не пройдуть податкову амністію, матимуть на папері 300 тис. грн незадекларованих і неоподаткованих доходів. Такі активи вважатимуться амністованими і з них непотрібно буде платити податки.

Тобто якщо ви до 2019 року отримали 1,5 млн грн доходу, з якого не сплатили податки, то після податкової амністії, від якої ви відмовитеся, доведеться юридично відповісти лише за 1,2 млн грн.

Вас перевірять

Податкова служба буде перевіряти, наскільки вказана вартість задекларованих доходів відповідає дійсності. Для цього буде залучено оцінювачів і перерахована сума податку на основі результатів оцінки вашого незадекларованого майна.

Окрім того, податківець матиме право запросити вас для надання пояснень вказаних даних в декларації.

При цьому декларант буде зобов'язаний з'являтися в податкову на запрошення для надання пояснень, а також надати копії документів про ваші активи та їхню вартість. У випадку відмови, інформація в спецдекларації вважатиметься недійсною.

Водночас НБУ та банки будуть зобов'язані надавати податковій інформацію про ваші банківські рахунки, операції та залишки коштів на рахунках. Таке право у податківців буде протягом року.

Сплати податки і спи спокійно

Сплата узгодженої суми податків повинна бути здійснена протягом 10 робочих днів. У разі прострочення цього терміну декларант втрачає право на податкову амністію і буде змушений сплатити повні суми податків з незадекларованих доходів.

Після сплати податку всі вказані в сепцдекларації незадекларовані доходи, активи та майно вважатимуся амністованими і вам не доведеться пояснювати джерела їхнього походження.

Окрім того, вас буде звільнено від юридичної відповідальності за порушення податкового, митного та валютного законодавства.

Після сплати узгодженої суми податку декларант не може притягуватися до кримінальної відповідальності через отримані до 2019 року доходи та придбані на них активи/майно, які було вказано у спецдекларації.

Відносно таких доходів та активів не можуть розпочинатися провадження у справах про адмінправопорушення за порушення податкового, митного, валютного та іншого законодавства.

 

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3178083
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх