Энергетика, Промышленность
  6444  4

 Чим Україна може відповісти на енергетичне ембарго Кремля


Автор: Юрій Віннічук

У разі заборони поставок енергоносіїв із РФ, Україна може заборонити імпорт російської продукції на $2 млрд, давши стимул для розвитку власної переробної промисловості.

Чим Україна може відповісти на енергетичне ембарго Кремля 01

Росія залишається найбільшим імпортером товарів в Україну, не дивлячись на окупацію Криму, частини Донбасу і війну, яку вона розв'язала і фінансує.

За даними Державної служби статистики України (Держстат), в 2018 році Росія поставила нам різних товарів на $8 млрд. Це перша позиція в рейтингу країн-імпортерів в Україну.

Китай, не дивлячись на статус найбільшого імпортера товарів по всьому світу, за цей період поставив в Україну на $400 млн менше, ніж РФ.

Водночас, обсяг експорту українських товарів до Росії за аналогічний період становив $3,65 млрд. Тобто в грошах ми продаємо до Росії товарів у двічі менше, ніж вона нам.

З цієї позиції український ринок для Росії є більш цінним, ніж російський для України.

18 квітня уряд РФ затвердив постанову про розширення санкцій по відношенню до України. З 1 червня, Росія заборонила імпорт з України труб, проволоки, сітки, сталевих кріплень, емальованого посуду, жаток, паперу та картону, одягу та взуття.

Всі ці товари, або комплектуючі до них, дійсно виробляє Україна і продає в РФ. Також заборонено імпорт з України трубоуклдальників, бульдозерів та навантажувачів. Але така техніка в Україні не виробляється.

Тією ж постановою Уряд РФ ускладнив експорт в Україну вугілля та нафтопродуктів: дизельного пального, бензину та скрапленого газу.

Тепер для експорту цих товарів російським компаніям необхідно отримати дозвіл в Мінекономрозвитку РФ. Раніше цей процес контролювала Федеральна служба експортного та технічного контролю РФ

Також заборонено експорт в Україну сирої нафти, але він і так був близьким до нуля.

У чому Росія залишається лідером?

Більше половини обсягу імпорту з Росії, а саме $4,4 млрд, становлять вугілля та продукти переробки нафти: дизельне пальне, зріджений газ, бензини, мастила та інші нафтопродукти.

Російський дизель в Україні займає 40% українського ринку, а зріджений газ – 30% ринку. В минулому році з Росії було поставлено дизелю на 65 млрд грн, зрідженого газу – на 8,75 млрд грн.

Крім цих продуктів Україна залежна від Росії в поставках енергетичного і коксівного вугілля. Минулого року російські компанії поставили в Україну вугілля на $1,78 млрд.

Через значні частки ринку, які ця продукція займає в Україні, швидко їх замінити не вдасться. До того ж, повна відмова від пального з РФ призведе до зростання роздрібних цін, оскільки у вартість буде закладена більш складна логістика поставок з альтернативних ринків, які географічно знаходяться на більшій відстані.

Найбільші постачальники російського дизелю і зрідженого газу в Україну - "Роснефть" і "Лукойл" вже почали процедуру отримання дозволів на експорт пального в Україну.

Як написав директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, "Роснефть" вже отримала дозвіл на поставку в Україну нафтопродуктів з червня.

Тобто, насправді росіяни не планують відмовлятися від українського ринку обсягом в декілька мільярдів доларів. Кремль просто законодавчо закріпив можливість шантажу України у бідь-який момент.

Імпорт, який неможливо замістити

Окрім вугілля і нафтопродуктів, третьою за обсягами грошей в митній статистиці є позиція з імпорту - "Реактори ядерні, котли, машини". Тут мова йде про імпорт російського ядерного палива та комплектуючих для українських АЕС, які були збудовані в часи СРСР за радянськими проектам.

В 2018 році обсяг цього імпорту становив $660 млн, з яких обсяг закупівлі саме ядерного палива склав $375 млн.

Наразі Україна не може повністю відмовитись від поставок ядерного пального з Росії, оскільки наші АЕС побудовані за радянськими технологіями. Відповідно для таких реакторів проектним пальним є російські ТВЕЛи.

Для диверсифікації поставок, з 2005 року Україна почала випробовувати збірки пального іншого виробника – американської корпорації Westinghouse Electric, які виробляються в Швеції.

На сьогодні паливні елементи американської корпорації використовуються на 4 з 15 українських реакторів. Один з них повністю працює на паливі Westinghouse. Інші працюють в комбінованому з російським пальним режимі.

Також в п'ятірку найбільших за обсягами позицій імпорту входять добрива. Їх в 2018 році РФ продала Україні на $385 млн. Ще на початку 2018 року Мінекономрозвитку України підвищило імпортні мита на азотні добрива до 42%.

Але повна заборона імпорту цього товару призведе до значного збільшення роздрібних цін на добрива для українських аграріїв.

Річ в тім, що російські виробники мають значно нижчу собівартість азотних добрив через низьку закупівельну ціну природного газу, який видобувається в РФ. Це основна сировина для виробництва азотних добрив.

Фосфатні та калійні добрива в Україні не виробляються через відсутність сировини.

Чим може відповісти Україна?

БізнесЦензор зібрав перелік російських товарів, ввіз яких Україна може заборонити у відповідь на ембарго Кремля.

В цілому мова йде про імпорт загальним обсягом майже $2 млрд. Саме стільки відібраних нами товарів було імпортовано до України з Росії в 2018 році.

Чим Україна може відповісти на енергетичне ембарго Кремля 02

Першу позицію в нашому списку займають чорні метали, яких минулого року Росія імпортувала до України на $385 млн. Окремою позицією в статистиці йде поставка нам російських виробів з чорних металів на $100 млн.

Заборона імпорту російської металургійної продукції не вдарить по Україні, яка до війни на Донбасі, була в десятці найбільших у світі металургійних держав.

Друга та третя позиції за обсягами імпорту в Україну з Росії – пластмаси/полімерні матеріали і продукти неорганічної хімії, яких було ввезено на $274 млн та $216 млн відповідно. Заборона імпорту даної продукції з Росії дасть поштовх для розвитку українського хімпрому.

Те ж саме стосується і електричного обладнання і органічної хімії, який в Україну з РФ було імпортовано на $177 млн та $161 млн відповідно.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3126619
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх