Энергетика, Коррупция
  3185  0

 Як українські політики перепродують державні ресурси


Автор: Юрій Віннічук

Бізнес під ключ. Історії, коли чиновники виводили державні активи на прокладки з метою перепродажу реальному інвестору.

Як українські політики перепродують державні ресурси 01

Як чиновнику заробити на державі і реальному бізнесі? Достатньо посприяти видачі дозвільних документів на конкретну діяльнісьт своїй компанії, яка записана на дружину або її родичів.

Отримавши всі необхідні ліцензії і дозволи, потрібно "упакувати бізнес" і перепродати реальному інвестору.

БізснесЦензор зібрав випадки, коли високопосадовці переводили державні активи на свої фірми задля перепродажу.

Уран для власника АТБ

Як українські політики перепродують державні ресурси 02

Геннадій Буткевич

В кінці лютого 2017 року Державна служба геології та надр (Держгеонадра) видала ТОВ "Атомні енергетичні системи України" (АЕСУ) спеціальні дозволи на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку чотирьох родовищ уранових руд: Сафонівська і Михайлівська (Миколаївська область), Сурська і Новогурівська площі (Дніпропетровська область).

Тоді компанія-розробник була оформлена на "Ю-ПЕК Енерджі" зі штату Делавер, США. Керівником АЕСУ було вказано Олександра Нестеренка.

Ще раніше співзасновником АЕСУ був Роман Дружбін - колишній бізнес-партнер Олександра Павлюченка, відомого в ЗМІ як кримінального авторитета на прізвисько "Саша Браслет".

Павлюченко є помічником нардепа з "Народного фронту" Ігоря Котвицького. Останній є бізнес-партнером міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

П'ятирічні ліцензії АЕСУ отримала без аукціонів, а лише на підставі рішень судів. Всі наступні суди компанія також виграла. 5 листопада 2018 року голова Держгеонадр Олег Кирилюк своїм наказом затвердив видачу ліцензій АЕСУ.

На початку 2019 року стало відомо, що власником ТОВ "Атомні енергетичні системи України" став Геннадій Буткевич, який є співвласником української торговельної мережі АТБ.

Сонячна енергія для дружини головного військового прокурора

В лютому 2018 року на дружину головного військового прокурора Анатолія Матіоса – Ірину Барах було зареєстровано ТОВ "Ек "Солар Капітал".

Майже одразу після реєстрації компанія отримала у власність більше 60 га землі на межі міста Херсон.

В серпні 2017 року цю землю Держгеокадастр в Херсонській області поділив між 36 фізичними особами. Потім, в процесі перепродажу та концентрації, вона одним масивом опинилася у власності фірми дружини Матіоса.

В серпні минулого року кіпрська PVK Energy Investment, яка входить до групи ICU Макара Пасенюка - фінансового радника президента Петра Порошенка, придбала ТОВ "ЕК "Солар Капітал" для будівництва сонячної електростанції.

Ще через місяць кіпрська PVK Energy Investment була перепродана компанії Wiltan Enterprises Limited. Остання підконтрольна VR Global Partners і пов'язана з VR Capital Group. Саме ця структура стане оператором сонічних станцій, які будуть на землі, що отримала дружина Матіоса.

В грудні минулого року ТОВ "ЕК "Солар Капітал" отримала ліцензію НКРЕКП на виробництво електроенергії сонячними електростанціями.

"Грабуй награбоване": від Ставицького до Фукса

Як українські політики перепродують державні ресурси 03
Павло Фукс

За часів правління Віктора Януковича ТОВ "Голден Деррік" стало власником майже трьох десятків ліцензій на видобуток газу та нафти, в тому числі і на найбільшому в Україні родовищі – Сахалінському.

"Голден Деррік" створили в 2007 році державна НАК "Надра України" та австрійська "Ліфо Інвест ГМБХ".

На той момент "Надра" очолював Едуард Ставицький. За австрійською компанією також стояв він.

Державна компанія внесла до уставного фонду "Голден Деррік" бурове обладнання в обмін на 50% в статутному капіталі. Через рік частка держкомпанії в ТОВці була розмита до 33%.

67% було переписано на кіпрську Hartlog Limited, яку контролювали екс-міністр агрополітики Микола Присяжнюк і Едуард Ставицький. Обидва входили до найближчого оточення Януковича.

Частка держави в "Голден Деррік" дозволила приватній компанії без перешкод отримувати спецдозволи на видобуток вуглеводнів від Держгеонадр, яку в 2010 - 2012 роках також очолював Ставицький.

З березня 2010 року по грудень 2014 року компанія отримала близько 28 ліцензій та погоджень (від місцевої влади) на розробку нафтогазових ділянок. В результаті, компанія Ставицького стала одним з найбільших приватних власників дозволів на видобуток вуглеводнів в Україні.

Майже три десятки дозволів компанії були видані не стільки для видобутку, скільки для перепродажу. Більше ліцензій – вища ціна. Але не склалося. В 2014 році змінилася влада і Ставицький втік до Ізраїлю.

Новопризначені чиновники почали в судах домагатися повернути державі ліцензії, які були неправомірно видані "Голден Деррік". У вересні 2016 року, після більше двох років судових розглядів, "Голден Деррік" повернула собі право на розробку українських газових родовищ.

А на початку 2017 року стало відомо, що Ставицький перепродав "Голден Деррік" російському бізнесмену Павлу Фуксу. Держгеонадра відновила їй 19 спецдозволів. І в листопаді того ж року компанія змінила назву на "Іст Юроуп Петролеум".

В тому ж місяці компанія отримала від Держгеонадр ще 11 спецдозволів на надрокористування в Полтавській області.

Фукс, після зміни влади , отримав українське громадянство і почав скуповувати активи "Сім'ї" Януковича.

Так, окрім "Голден Деррік", він зайшов у капітал ще двох компаній, які мали право видобутку газу на Сахалінському родовищі - "Нафтогазова компанія "Девон" та "Укрнафтабуріння".

Першу Фукс викупив у "регіонала" Юрія Бойка та його соратника Юлія Іоффе. В другій у нього – 22% акцій. Решта належить олігарху Ігорю Коломойському та лідеру депутатської групи "Відродження" і найбагатшому нардепу Віталію Хомутинніку.

Справи у колишньої компанії Ставицького, яка перейшла у власність Фукса, йдуть добре. В липні 2018 року Полтавська облрада погодила видачу компанії Фукса 10 спецдозволів в обхід аукціону.

А на початку 2019 року державна НАК "Надра України" добровільно вийшла зі складу засновників ТОВ "Іст Юроуп Петролеум" (East Europe Petroleum). Сьогодні "Іст Юроуп Петролеум" входить в п'ятірку компаній за кількістю ліцензій.

Державна "Надра України" продала 33% "Іст Юроуп Петролеум" компанії "Авант Трейд Лімітед", афілійованій з Фуксом.

Літій для Кононенка

Як українські політики перепродують державні ресурси 04
Ігор Кононенко

В лютому 2018 року Державна служба геології та надр видала ТОВ "Петро-Консалтинг" 20-річний спецдозвіл на видобуток літієвих руд на Шевченківському родовищі літію (Донецька область).

В березні Кіровоградська облрада погодила ТОВ "Петро-Консалтинг" надання спецдозволу на видобуток літієвих руд на ділянці "Добра" Полохівського родовища.

ТОВ "Петро-Консалтинг" пов'язано з Володимиром Ігнащенком, який входить в оточення Ігоря Кононенка, бізнес-партнера та найближчого соратника президента Петра Порошенка.

Так, Ігнащенко є радником міністра енергетики Ігоря Насалика, а також помічником нардепа від БПП Анатолія Матвієнка. Останній – дядько народного депутата від БПП Сергія Березенка.

Отримавши ліцензію, ТОВ "Петро-Консалтинг" заявило про пошук мажоритарного інвестора для розробки і видобутку Шевченківського родовища літію.

Сланцевий газ невідомим інвесторам

Як українські політики перепродують державні ресурси 05
Фото: УНІАН

Міжнародна корпорація Shell і ТОВ "Надра Юзівська" в 2013 році підписали угоду про пошук, розвідку, видобуток і розподіл газу на Юзівській площі (Донецька область).

ТОВ "Надра Юзівська" через НАК "Надра України" належить державі.

Потенціал Юзівської площі перевищує 3 трлн куб. м умовного палива. А базовий сценарій розробки передбачав вихід на щорічний видобуток в 10 млрд куб. м газу.

Через бойові дії на Донбасі в 2015 році Shell оголосила форс-мажор і вийшла з проекту.

У липні 2016 року невідома нідерландська компанія Yuzgas неочікувано стала переможцем конкурсу із залучення інвестора для реалізації угоди з розподілу продукції (УРП) на видобуток вуглеводнів на Юзівській площі.

ЗМІ пов'язували Yuzgas з оточенням Ігоря Кононенка. Через це в публічному просторі виник скандал. В листопаді 2016 року Кабмін Володимира Гройсмана відмовив Yuzgas в участі в УРП.

Yuzgaz оскаржила рішення Кабміну. Пройшовши всі судові інстанції, компанія виграла справу.

В кінці 2018 року на виконання рішень суду Кабмін схвалив передачу Yuzgas 90% прав і обов'язків ТОВ "Надра Юзівська" в угоді про розподіл продукції (УРП) на видобуток вуглеводнів на Юзівській площі.

Інвестором-оператором проекту стала словацька компанія Nafta. Компанія придбала 66% в Yuzgas і мала на 100% забезпечити її зобов'язання і покрити фінансування пошукових робіт на $200 млн.

Nafta входить в центрально-європейський холдинг Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH), 94% якого володіє чеський бізнесмен Даніель Кржетінскій.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3109439
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх