Аграрный рынок
  7181  3

 Олег Бахматюк: "Реструктуризація боргу - питання подальшого існування компанії"


Автор: Юрій Віннічук

БізнесЦензор публікує найцікавіше із зустрічі акціонера холдингу "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка з журналістами.

Олег Бахматюк: Реструктуризація боргу - питання подальшого існування компанії 01
Фото: liga.net

Для реструктуризації 20 млрд грн боргу перед Національним банком та Фондом гарантування вкладів колишній власник банків "Фінансова ініціатива" та VAB Олег Бахматюк планує залучити міжнародну компанію, яка має визначити період реструктуризації та оптимальну відсоткову ставку.

При цьому, якщо про реструктуризацію вдасться домовитися, частина зовнішнього боргу може буде списаною, говорить власник агрохолдингів "Укрлендфармінг" та "Аванград".

Наразі зовнішній борг компанії становить – $1,5 млрд.

БізнесЦензор публікує найцікавіше із зустрічі акціонера холдингу "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка з журналістами.

Що таке "Укрлендфармінг"?

Один з найбільших агрохолдингів України. Компанія вирощує зернові, виробляє яйця та яєчні продукти, вирощує велику рогату худобу.

В "Укрлендфармінг" входить: 16 елеваторів, 216 зерносховищ, п'ять насіннєвих заводів, 19 птахофабрик, десять ферм по вирощуванню курей-несучок, три репродуктора, три селекційних господарства, шість комбікормових заводів, завод з виробництва яєчних продуктів "Імперово Фудз", три склади тривалого зберігання яєць, шість цукрових заводів, 19 м'ясокомбінатів.

Про реструктуризацію боргу

Ми, як власники збанкрутілих банків, одні з перших запропонували Національному банку (НБУ) та Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) провести реструктуризацію боргів, яка дала б можливість повернути гроші протягом 10 років.

Тобто, ми звертаємося до держави з бажанням знайти конструктив в історії з боргами банків "Фінансова ініціатива" та VAB. Ми кажемо: є власник двох банків та є 10 млрд грн боргу перед НБУ і 9 млрд грн - перед ФГВФО. Є живі активи ("Укрлендфармінг" та "Авангард"), які становлять понад 1% ВВП України.

ФГВФО підтримує ідею з реструктуризації боргів, оскільки розраховує, що такий досвід вдасться перенести на інші виведені з ринку банки. Наразі чекаємо відповіді від НБУ.

Для організації переговорного процесу з реструктуризації боргів банків "Фінансова ініціатива" та VAB пропонуємо найняти міжнародну компанію. Готові оплатити їхні послуги. Це може бути четвірка великих аудиторів, чи McKinsey.

Логіка цього процесу прагматична. Перше – держава отримує повернення боргів. Друге – зберігається важливий суб'єкт економічної діяльності (холдинг "Укрлендфармінг"), який забезпечує роботою 34 тис. людей.

З цією пропозицією я звертався до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і він підтримує цю ідею. Також я звертався і до першого віце-прем'єра Степана Кубіва. Вони точно зацікавленні в тому, щоб компанія жила та працювала.

Анонсую, що маю намір звернутися офіційно до Кабінету міністрів з проханням провести нараду з метою вирішення питання про реструктуризацію. Думаю, це буде після Пасхи (9 квітня - БЦ). Сподіваюсь, що новий голова НБУ (Яків Смолій - БЦ) буде працювати в конструктивному руслі.

Для нас реструктуризація боргу - це питання подальшого існування та розвитку. В іншому випадку компанія може закінчити свій шлях безславно. Яким би ти великим не був, але якщо ти воюєш чотири роки, то рано чи пізно впадеш.

Тому ми пропонуємо такий шлях виходу з ситуації. Наші спеціалісти підрахували, що нам на повернення боргу потрібно 10 років. В процесі реструктуризації можливе списання частини боргу зовнішніх кредиторів (зовнішній борг - $1,5 млрд).

Зовнішні кредитори готові до цього. Вони лише хочуть закінчення цього процесу. Далі буде прихід стратегічного інвестора в компанію. Зрозуміло, що тоді Бахматюк повинен віддати контроль над компанією і залишитися міноритарним акціонером.

Наразі є декілька крупних компаній, які ми розглядаємо в якості стратегічних інвесторів. Це компанії з Азії, Близького сходу та Америки. Однак ніхто не зайде в компанію, поки вона воює.

Я набудував активів на $2,5 млрд і став привабливим de-stress-активом (не ризикованим - БЦ). Зрозуміло, що їх можна дисконтувати, і розпродати за одну п'яту від реальної ціни.

Щоб зберегти ці активи я пропоную найняти міжнародну компанію для організації діалогу з погашення боргів. Ця компанія повинна буде розробити економічну модель погашення боргів та запропонувати оптимальну відсоткову ставку.

Плануємо до кінця року досягти домовленості про умови реструктуризації.

Що зараз відбувається? Через війну ми стоїмо в нерівних умовах на ринку. Нам закрили фінансування в Європі. А бізнесу, який генерує мільярд доларів обороту, постійно потрібне кредитування. А за останні чотири роки ми банкам виплатили понад $500 млн.

Моя логіка проста. Вбивство компаній ("Укрлендфармінгу" та "Авангарду") не дає нічого, окрім вбивства компаній і наживи невеликої групи людей. Водночас я пропоную, за допомогою міжнародних механізмів, домовитися про повернення 20 млрд грн державі та зберегти компанію.

В Західному світі є культура ведення діалогу з боржниками. Ця культура базується на десятилітньому досвіді. І вони вважають, що поки можна взяти з боржника більше, ніж при банкрутстві, то вони будуть вести переговори.

Про державну підтримку

Для чого державі нам допомагати? У нас працює 34 тис людей, ми платимо 2 млрд грн податків, 2,5 млрд грн заробітної плати, генеруємо $1,1 млрд від виробленої продукції.

А для чого президенту США Дональду Трампу допомагати американським концернам? Він поставив на вуха весь світ і починає торгові війни, щоб розвивати свою економіку.

У нас же економічна стимуляція компаній знаходиться поза межами державної політики. А кому ще державі допомагати, як не бізнесу?

Голова національного банку Польщі каже: трудова міграція з України – чинник макроекономічного інтересу держави. І Національний банк Польщі буде стимулювати притік робочої сили з України.

Виступає наш НБУ і каже: ми до макроекономіки не маємо ніякого відношення. Серце немає відношення до організму? Кров не потрібна, щоб функціонувала система? А хто буде бізнес кредитувати?

Про продаж компанії

Кусками продати "Укрлендфармінг" не вийде. Як поділити гроші між кредиторами? По чесному, чи по справедливому? Можна продати активів на $300 млн, а як їх поділити між кредиторами, якщо у одних більш забезпечені активи, в інших – менш.

Друге. Якщо забрати з компанії актив, то впаде її загальна цінність. Що таке "Укрледнфармінг"? Це вертикально інтегрована компанія. Це фактично "газопровід до моря". І по ньому йде зерно. Ми збудували елеватори, протеїнові переробки і мали збудувати порт.

Ми хотіли перетворити "Укрлендфармінг" в міжнародну платформу, яка експортує 10 млн тонн зерна. Зараз це 1,5 млн тонн. Тому цінність цієї компанії в її вертикальній інтеграції.

Про ситуацію в компаніях

В 2013 році виручка нашого холдингу "Авангард" була - $400 млн. Після девальвації та втрати Криму та Донбасу (там були активи компанії та значна частина внутрішнього ринку збуту – 54%) його виручка становила $127 млн. Підкреслю, що в компанію було вкладено $700 млн.

Коли я будував елеватор, а собівартість була $220 за тонну зберігання, то при курсі 8 грн/дол окупність була сім років. Сьогодні, після девальвації гривні, окупність становить вже 25 років.

З 2014 року ми втратили 70 тис. га земельного банку. Втратили з різних причин. В тому числі - через те що компанія не має можливості платити ту ціну, яку пропонують конкуренти. Ми оптимізували процеси, стали більш ефективними, але коли ти обороняєшся, то завжди відступаєш. Водночас, будь-яка компанія потребує розвитку.

Наразі ми заморозили інвестиції в будівництво порту, не закінчили будівництво двох елеваторів. Через збитковість закрили цукровий напрямок. За рахунок цього інші виробники отримали мінімальну рентабельність.     

Про посівну

Минулого року ми засіяли 495 тис. га ріллі. Цього року плануємо засіяти 505 тис. га. Наразі, для проведення посівної ми забезпеченні фінансовими ресурсами на 90%. Загалом, щоб провести посівну, потрібно $100 млн. $60 млн ми вже профінансували, $30 млн - зараз дофінансуємо і $10 млн ще потрібно знайти.

Плануємо сіяти менше кукурудзи. Раніше кукурудза займала 45%, а плануємо зменшити її до 35%. Також в цьому році більше посіємо сої та соняшнику, оскільки бачимо, що цей ринок буде рости. Збільшили обсяг озимих.

Водночас зросла оренда землі. На 80% за останні три роки. Не останню роль в цьому зіграла конкуренція. Тому заплатимо за оренду землі цього року - 2,3 млрд грн. Минулого було – 1,9 млрд грн. При цьому плануємо цього року отримати $180 доходу з гектара.

Про внутрішній та експортний ринки

Хочемо протягом трьох років наростити завантаженість "Авангарду" за рахунок зростання експортних поставок яєць в країни Близького Сходу та Африки. Також споживання буде рости в Китаї та Гонг-Конгу.

До речі ми уже відправили перші контейнери яєць в Гонг-Конг. Відчуваємо великий потенціал на цих ринках.

Споживання на внутрішньому ринку України залежить від доходів населення. Як тільки у населення зростають доходи, то зростає і споживання. А яйце це - хліб, ковбаса і майонез.

Зараз споживання впало, бо люди обмежують свій раціон. Ми сподіваємось на ріст економіки і плануємо довести до 40% продажу яєць на фасованому ринку. Поки споживання на внутрішньому ринку ми прогнозуємо на рівні минулорічного.

Європа нас з великими обсягами не пустить. Ми вже це бачимо. ЄС захищає свого виробника. Вони будуть робити це завжди.

От ми отримали дозвіл на експорт яйця в Європу і зробили мізерну поставку - в декілька мільйонів штук. Так Чеська асоціація яйця і Польська асоціація яйця відразу виступили з протестом.

Зараз, маючи дозвіл, ми не можемо туди пробитися.

Про ринок землі

Земельна реформа дасть можливість запрацювати банківській системі, оскільки з'явиться застава під яку можна буде кредитувати бізнес.

Однак на першому етапі у громадян України повинно бути першочергове право купівлі землі. Далі, років через 10, коли сформується ринкова ціна, можна буде дозволити купувати землю іноземцям. Це підігріє ринок і дасть нам зовнішні інвестиції.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3058817
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх