Власть, Энергетика
  6268  0

 Хто і скільки видобув газу в 2016 році

Юрій Вінниічук

Найбільші приватні газовидобувні компанії знаходяться у руках Ріната Ахметова, Миколи Злочевського, Віталія Хомутинніка, Ігоря Коломойському та оточення Арсена Авакова.

Хто і скільки видобув газу в 2016 році 01

В 2016 році газовидобувні компанії добули 20 млрд куб м газу. На підприємства НАК "Нафтогаз України" припало 15,9 млрд. куб. м газу ( це на 1% менше, ніж у 2015 році).

Зокрема, видобуток "Укргазвидобування" становив 14,6 млрд куб. м газу, "Укрнафти" – 1,3 млрд куб. м газу.

УГВ на 100% належить державі через "Нафтогаз" і весь видобутий газ продає НАКу, який реалізовує це пальне населенню.

Контрольний пакет акцій "Укрнафти" також знаходиться у держави. При цьому ще 40% акцій належить компаніям олігархів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.  

Газ, який видобуває на своїх родовищах "Укранфта" іде на орендований нею "Дніпроазот", з якого там виробляють аміачні добрива. Завод належить групі "Приват" Коломойського- Боголюбова.

Майновий комплекс "Дніпроазоту" "Укрнафта" орендує з 2011 року. Така схема дозволила "Привату" обійти вимогу про передачу "Нафтогазу" всіх обсягів газу власного видобутку для забезпечення потреб населення, як того вимагає закон.

Газовидобувні підприємства, які не входять до НАК "Нафтогаз України" минулого року видобули 4,1 млрд куб м газу, свідчать дані Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

Беззаперечне лідерство в серед приватних газодобувних компаній посіла компанія "Нафтогазвидобування". Минулого року компанія добула 1,6 млрд куб м газу.

Це підприємство в 1999 році заснували нинішній президент Петро Порошенко та колишній народний депутат Микола Рудьковський. Через декілька років Порошенка в структурі власності підприємства замінив Нестор Шуфрич. 

В 2012 року між Шуфричем і Рудьковським стався конфлікт. В результаті чого обидва акціонери продали по половині своїх акцій Рінату Ахметову. Сьогодні у найбагатшого українця – контрольний пакет найбільшою газовидобувної компанії.

Майже мільярд кубічних метрів газу видобула група компаній з газового холдингу Burisma колишнього міністра екології часів Януковича Миколи Злочевського. 

Сюди зокрема входять такі компанії: "Еско-Північ", "Куб-Газ", "Перша українська газонафтова компанія", "Парi" та "Надрагаз".

Компанії Злочевського отримали ліцензії на видобуток газу, коли він очолював Міністерство екології, яке власне і займається питанням видачі дозволів на видобуток корисних копалин.

Після повалення режиму Януковича Злочевський втік з країни, а Генеральна прокуратура завела справу на нього за статтею "незаконе збагачення" і оголосила в розшук в січні 2015 року. Свердловини і гроші компанії були заарештовані.

Уже на початку 2017 року Burisma заявила, що в Україні закрито всі кримінальні справи проти компанії і її президента екс-міністра екології Миколи Злочевського.

За місяць до цього – в грудні 2016 року Злочевський за межами країни зустрічався з нардепом "Блоку Петра Порошенко" і найближчим соратником президента Ігорем Кононенко.

Згодом стало відомо, що весь 2016 рік компанії злочевського продавали природний газ компаніям президента Петра Порошенка і його оточенню.

Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" минулого року добула 310 млн куб м газу. Компанія розробляє високорентабельне Сахалінське родовище з доведеними запасами – 15 млрд куб м газу. Компанію контролюють народний депутата з групи "Відродження" Віталій Хомутиннік та олігарх Ігор Коломойський.

За даними ЕП, 22% акцій "Укрнафтобуріння" належить російському мільярдеру Павлу Фуксу. Він їх придбав у представників колишньої влади.

У лідера "Відродження" Хомутинніка є ще одна газовидобувна компанія - ТОВ "Укргаз Інвест", яке закінчило 2016 рік з результатом в 18 млн куб м газу.

Цю нову компанію було зареєстровано в у вересні 2015 року, а видобуток газу вона розпочала уже в лютому 2016 року.

За даними Liga.net, по 50% компанії належать Ігорю Абрамовичу і інвестиційному фонду Каскад-Інвест. Абрамович у Верховній Раді 6-го скликання працював помічником депутата Олександра Фельдмана. Основним власником Каскад-Інвеста є депутат від групи Хомутинник.

Компанії "Природні ресурси" та "Східний геологічний союз" олігарха Віктора Пінчука видобули 239 млн куб. м. Як відомо, Пінчуку вдалося знайти спільну мову з діючою владою. Продукція його компаній успішно закуповується держпідприємствами.

Газовидобувні компанії  зі "Смарт-Холдингу" Вадима Новинського добули в 2016 році 191 млн куб м газу. Зокрема, "Укргазвидобуток" добула 98 млн куб. м, "Регал Петролеум Корп.ЛТД" - 62 млн кубів і "Пром-енерго продукт" – 31 млн куб. м.

Один з лідерів "Опозиційного блоку" і його спонсор Вадим Новинський – бізнес-партнер Ріната Ахметова по металургійному холдингу "Метінвест".

Майже 110 млн куб м газу видобули три компанії з оточення міністра Внутрішніх справ Арсена Авакова. Зокрема, 90 млн куб м добуло ТОВ "Енергія-95". Ще 19 млн куб м - ТОВ "Актив Газ Ресурс" та ТОВ "Сахалінське".

"Енергія-95" видобуває газ на Денисовському родовищі в Харківській області. За часів правління Януковича Аваков втратив цей актив. Повернути контроль над компанією він зміг лише в 2015 році через рішення судів.  

"Актив Газ Ресурс" було зареєстровано на початку 2016 року у Харкові за адресою Театральний провулок, 4. За даними Liga.net, це місце дислокації основних активів Арсена Авакова, які входять в групу "Інвестор" і контролюються його родиною.

Основними бенефіціарами "Актив Газ Ресурс" є соратник Авакова - депутат від Народного фронту Ігор Котвицький і екс-депутат від Батьківщини Віталій Данилов, який також є давні бізне-партнером міністра.

ТОВ "Сахалінське", яке також належить Котвицькому та Данилову, видобуває газ на Сахалінському родовищі.

Компанія Млн куб м Власник
ПАТ "Укргазвидобування"14603НАК "Нафтогаз"
ПрАТ "Нафтогазвидобування"1628ДТЕК Ріната Ахметова
ПАТ "Укрнафта"1301НАК "Нафтогаз", "Приват" Коломойського-Боголюбова
ТОВ "Еско-Північ"615Burisma Миколи Злочевського 
ПрАТ "ВК Укрнафтобуріння"310Ігор Коломойський, Віталій Хомутиннік
ПрАТ "Природні ресурси"227Віктор Пінчук 
ТОВ "Куб-Газ"207Burisma Миколи Злочевського 
СП Полтава ГНК174JKX Oil & Gas; міноритарії – Коломойський-Боголюбов
ЗАТ "Девон"124PGNiG, "Нафтогаз", Іван Фурсін
ТОВ "Перша Українська газонафтова компанія"110Burisma Миколи Злочевського 
ПрАТ "Укргазвидобуток"98Вадим Новинський
ТОВ "Надра ГеоІнвест" (ТОВ "Газ-МДС")91Альфред Віктор з Сейшельських о-вів (Газ-МДС - Тетяна Гузенко з Дніпра) 
ТОВ "ЕНЕРГІЯ-95" (ТОВ "Гравеліт-21")90Родина Арсена Авакова
ТОВ "Системойлiженерінг"75Керівник Сергій Жеребко - колишній помічник Андрія Клюєва
"Регал Петролеум Корп.ЛТД"62Вадим Новинський
ТОВ "Пром-енерго продукт"31Вадим Новинський
ТОВ "Сiрiус 1"28Павло Овчаренко (з Укртатнафти Коломойського) та партнери 
ПрАТ "Пласт"25Олександр Оніщенко 
ТОВ "Парi"21Burisma Миколи Злочевського 
ТОВ "Укргаз Інвест"18Віталій Хомутиннік 
ТОВ "Надра Геоцентр"15Олександр Оніщенко 
ТОВ "Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ" (ТОВ "Кувейт Енерджі Юкрейн")15Arab Energy Alliance
ТОВ "Західнадрасервіс"15Зіновій Козицький 
ТОВ "Надрагаз"13Burisma Миколи Злочевського 
ТОВ "Східний геологічний союз"11Віктор Пінчук 
ТОВ "Актив Газ Ресурс"11Ігор Котвицький, Віталій Данилов (Арсен Аваков)
ТОВ "Українська Бурова Компанія"11Наталія Джарти (вдова екс-голови Криму Василя Джарти), Вікторія Лушнікова, Павло Омельченко
ПрАТ "Пласт" (Стрілкове родовище)9Олександр Оніщенко 
ТОВ "Горизонти"9Зіновій Козицький 
ПрАТ "Газінвест"8Володимир Черкасюк
ТОВ "Сахалінське"8Ігор Котвицький, Віталій Данилов (Арсен Аваков)
ТОВ "Богородчанинафтогаз"8Юрій Петрушко, Олег Курочкін
ТОВ "Макком-Груп"8Максим Крутенко
ПрАТ "Тисагаз"7Міхаїл Афендіков (США)
ТОВ СП "Бориславська нафтова компанія"6"Укрнафта", "Приват"
ТОВ "ТНГК"6Микита Москаленко, Олексій Мальков
ТОВ "Укрнафтогазінвест"5Зіновій Козицький 
ПАТ "Шахта ім. О.Ф. Засядько"5Юхим Звягільський
СУКП "Дельта"4Невідомий
ПП "Нордік"3Зіновій Козицький 
ТОВ "Геологічне бюро "Львів"3Зіновій Козицький 
ТОВ "Укр-Аз-Оіл"3Гелані Ахмадов, Азад Ісгандаров, Андрій Конкольняк, Алі Мараєв
ТзОВ "Нафтогазрембуд - 1" (Корпорація "Укрнерудпром")2Володимир Яцик
ПрАТ "Інтернафтогазбуд"1Володимир Максимов
ТОВ "Прикарпатська енергетична компанія"1Зіновій Козицький, Карел Комарек
ТОВ "Трубопласт"1Сергій Уманський (США), Йірі Готтвайч (Чехія) 
ДП "Молтекс нафта і газ" (Капітал ойл)1Василь Зварич
ТзОВ "Рожнятівнафта"1Всеволод Качкан, Євген Кричевський 

75 млн куб добула минулого року компанія "Системойлінженнрінг". Її власником є кіпрська Diloretio Holdings LTD, а керує компанією Сергій Жеребко – колишній помічник "регіонала-втікача" Андрія Клюєва. Коли Клюєв став головую Раду національної безпеки і оборони Жеребко очолив його апарат.

Компанії "Пласт" та "Надра Геоцентр" депутата-втікача Олександра Оніщенка видобули 50 млн куб м газу. Оніщенко в 2016 році втік до Великобританії від українських правоохоронних органів, які підозрюють його в створенні організованої злочинної групи, яка завдала державі збитків в розмірі 3 млрд грн.

Зокрема, п'ять компаній Оніщенка, які працювали за спільними договорами з "Укргазвидобуванням" організували виведення грошей від проданого газу через низку фіктивних компаній.

Вони продавали газ, видобутий в рамках договорів про спільну діяльність, за заниженими цінами на фіктивних аукціонах. Покупці перепродували паливо, куплене на цих аукціонах, промисловості вже за ринковими цінами. Отриманий прибуток переводили в готівку через конвертаційні центри.

Шість компаній ("Західнадрасервіс", "Горизонти", "Укрнафтогазінвест", "Нордік", "Геологічне бюро "Львів", "Прикарпатська енергетична компанія"), які належать бізнесмену Зіновію Козицькому видобули в 2016 році 36 млн куб газу. Його компанії працюють на родовищах Львівської та Івано-Франківської областей.

 

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3024626
 
 
 вверх