Промышленность, Аграрный рынок
  3928  0

 Керівник Держлісагентсва: "Потрібно збільшити відповідальність не тільки за незаконну вирубку, але і за недобросовісну купівлю"


Автор: БізнесЦензор

Найголовніше з інтерв'ю в.о. голови Державного агентства лісових ресурсів Христини Юшкевич виданню Gazeta.ua.

юшкевич

Фото: chernigivlis.gov.ua

В Україні понад 10 мільйонів гектарів лісів. Майже 40% з них знаходяться на Заході країни. Незаконна вирубка в Україні досягає 10-15% обсягу всієї заготовленої деревини.

Про те, що потрібно для реформування лісового господарства в Україні, виданню Gazeta.ua розказала виконуюча обов'язки голови Державного агентства лісових ресурсів (Держлісагентсво) Христина Юшкевич.

БізнесЦензор публікує найголовніші тези з інтерв'ю.

Про масштаби незаконної вирубки

У 2015 році, за офіційними даними, було незаконно вирублено 24 тисяч кубів лісу. Такі збитки можна оцінити у майже 85 млн грн. Що стосується 2016 року, то тільки за перших півроку, незаконна вирубка зросла на 36% з відповідним періодом минулого року, і склала по галузі 15,8 тисяч кубів.

Про необхідність реєстру обліку деревини

Потрібно перевести всі підприємства на єдиний електронний облік деревини. По Держлісагентству такий облік введений майже на 100%. Але є 27% лісів, які знаходяться в підпорядкуванні інших лісокористувачів, таких як Мінприроди, Міноборони та обласні ради.

Ми ніколи не зможем вирахувати точний відсоток незаконної вирубки, доки не буде створений єдиний електронний облік деревини і база статистичних даних переробки та потреб деревини у державі.

На сьогоднішній день у нас є баланс заготівлі. Ми знаємо, що протягом року заготовлюємо майже 16 млн кубів у сфері агентства і ще трохи більше 3 млн кубів – іншими лісокористувачами.

Чому до цього часу немає реєстру

Певні люди хотіли приховати справжні цифри заготівлі та експорту деревини. Адже це сотні мільйонів гривень, які йдуть повз державу і осідають в кишенях не тільки районних чи обласних, але і київських покровителів.

Потрібно збільшити відповідальність не тільки за незаконну вирубку лісу, але і за недобросовісну купівлю деревообробними підприємствами.

Про винних в незаконній вирубці

Світова практика показує, що відсоток незаконної вирубки не можна відносити до незадовільної роботи лісників, оскільки це явище носить системний характер і силами одного лісгоспу їх не вдасться вирішити.

Іноді, при виявленні правопорушення, незаконно вирубаний ліс вдається повернути – в цих випадках така деревина береться на облік і продається. Якщо поліція не змогла знайти незаконних лісорубів, обсяг вирубки розраховується, виходячи з даних про вимірювання пнів.

Про законодавчі зміни

Плануємо розширити повноваження працівників лісової охорони – хочемо внести зміни в законодавство і підзаконні акти, аби врегулювати питання, щодо використання вогнепальної зброї. Так ми зробимо їх роботу безпечнішою і більш ефективною.

Чому Держлісагентство не присікає незаконний експорт

Сьогодні сертифікати на деревину видаються територіальними органами Держлісагентства. Тобто, покупець зобов'язаний прийти до нас і показати накладну, договір купівлі-продажу, договір на експорт і так далі.

Все б нічого, тільки управлінню відводиться доба на перевірку цих документів. Але це нонсенс! За такий короткий час ми просто фізично не можемо це зробити.

В результаті, якщо на документах є всі підписи, всі печатки, ми просто зобов'язані видати сертифікат, оскільки за неправдиву інформацію несе відповідальність той, хто подає документи. Отже, ми технічно не можемо відслідкувати корупційні чинники.

Є інші постійні лісокористувачі, які можуть виписувати накладні від руки. Зрозуміло, що за певну суму випишуть який завгодно документ.

Про загрозу розширення заповідних зон

Зараз розглядається питання розширити природно-заповідний фонд до 15% від загальної території країни до 2020 року. Але якщо брати до уваги відсоток заповідності саме лісів, які є лише у сфері Держлісагентства, то він становить 16%.

Навіть у таких країнах як Фінляндія та Швеція, де ліси є основним природним типом рослинності, заповідна територія займає тільки 11% та 6,3% усієї площі.

Потрібно раціонально підходити до цього питання. Розуміти, що тільки заможні країни можуть дозволити собі таку кількість заповідників.

Про створення національного парку "Дніпровсько-Тетерівський"

Тут екологи вимагають відвести під заповідник більше 30 тисяч гектарів землі. Це дуже велика територія, на облаштування і утримання якої, будуть потрібні десятки мільйонів гривень. Але зараз держава не може взяти на себе таку фінансову відповідальність.

Справа в тому, що доступ до цієї території багато років був заборонений – там знаходилися мисливські угіддя Януковича. Щоб створити там парк, територію спершу потрібно очистити. А для цього потрібні величезні кошти, які держава сьогодні виділити на це не може.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3009678
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх