Колонки Сергій Гуцман
  862  1

Навіщо інвестувати в приватну освіту?

Освіті дітей в нашій країні все більше приділяється уваги. Великий попит і часте невдоволення пропозиціями від держави привели до нових трендів: відкриття приватних шкіл.

Якщо говорити про школи всього світу, то у багатьох розвинених країнах освітні інституції вже давно працюють за певними бізнес-планами та оцінюють не лише якість отриманих знань і навичок дітьми, а й те, наскільки ефективно функціонує заклад загалом.

Я вдосконалив такий підхід, навчаючись на МВА-програмі, і зараз імплементую це в роботі.

У нашій країні такі можливості оцінювання ефективності використовують далеко не всі освітні інституції, навіть приватні.

При цьому в Україні вже є кілька закладів-першопрохідців, які вдало застосовують найкращі організаційні практики для якісного управління освітніми закладами.

Я працюю бізнес-консультантом однієї з приватних шкіл Києва і знаю, як впливає організація роботи закладу на його стратегічний розвиток та яка з цього користь батькам і учням.

Якщо говорити про потенціал приватної освіти в Україні, то на нього впливають декілька основних факторів:

Етап розвитку ринку приватної освіти. Попри те, що перші приватні школи в Україні почали відкриватися ще в 90-х роках, ми оцінюємо ринок як молодий.

Найбільш активна його фаза припала на 2015-2019 рр. і, як результат, на сьогодні в Україні налічується біля 230 приватних шкіл.

Якщо порівнювати ці показники з Європою та США, то в Україні вони в 3-7 разів менші.

Наступний драйвер – це ріст купівельної спроможності та усвідомлення батьками важливості якісної освіти.

Чим більший рівень доходів сім’ї, тим більше батьки готові витрачати на освіту дітей. Запит із кожним днем збільшується.

Сьогодні діапазон вартості навчання в приватній школі коливається від 100 до 275 тис. грн в рік. Зрозуміло, що не всі собі можуть дозволити навчання в такому закладі.

І третій фактор – необхідність змін у системі освіти загалом. Є величезний розрив між запитами роботодавців та навчанням, яке отримують діти в Україні.

Так, зараз відбуваються позитивні зміни у системі освіти в країні, проте швидкість їх впровадження досить повільна.

Приватні школи більш гнучкі, вони швидко реагують на запит ринку та надають актуальну освіту, навчають і перенавчають вчителів, що дуже важливо у світі, який щоденно змінюється.

Треба також розуміти, що будівництво, оснащення та утримання сучасної школи, набір та навчання професійного персоналу - це досить капіталомісткий процес.

Відповідно, всі витрати, які несе власник школи, є складовою вартості навчання. Так, можна говорити про те, щоб знизити вартість навчання, але це одразу буде означати знижений рівень якості надання освітніх послуг.

Тоді не йтиме мова про покращений сервіс, сучасні лабораторії та багато іншого, що потребує чималих витрат.

Комплексна сучасна освіта за собівартістю має багато складових, що впливають на її якість. Але і результат того вартий.

Раніше вибір майбутнього визначали здебільшого батьки. Зараз випускник має достатню кількість знань, цінностей та впевненості, щоб робити вибір та формувати своє майбутнє самостійно.

На даний момент, держава має можливість частково компенсувати приватним школам вартість навчання, проте цієї суми недостатньо для покриття витрат. 

До того ж, субвенції надаються на місцевому рівні, і система їхніх виплат не завжди діє злагоджено і результативно.

Є велика надія, що у майбутньому зі збільшенням державного фінансування якісна приватна освіта стане розвиватися швидше і буде доступнішою для більшої частини верств населення.

Таким чином, більша кількість дітей матиме можливість отримати якісну сучасну освіту.

Говорячи про ключові переваги приватних шкіл, я б виділив: унікальні та сучасні навчальні програми, матеріально-технічне забезпечення, сервісний підхід в усіх внутрішніх і зовнішніх процесах школи, міжнародну співпрацю.

Якщо приватна школа має ліцензію, то вона має виконувати програму Міністерства освіти. Окрім цієї програми, школа такий навчальний заклад додає сюди ще ті навчання освітні процеси, які вважає необхідними, для того, щоб дитина отримувала повноцінні сучасні знання.

Наприклад, проєктна діяльність або фінансова дисципліна. Додатковою цінністю для зайнятих батьків є те, що приватні школи, як правило, працюють у форматі повного дня, де учень до 17.00 години зайнятий основним навчанням, а також з 17.00 – 20.00 необов`язковими, але не менш цікавими гуртками.

Для того, щоб приватна школа "побачила" світ, тут не обійтись без інвесторів.

Поділити їх можна умовно на дві групи: власне власники школи як навчального продукту, а також партнери-підрядники тих чи інших послуг, на кшталт девелоперських компаній, що беруть на себе фінансування будівництва школи з "0" і надалі передають будівлю в управління школи.

Щодо власників шкіл, то це, як правило, успішні підприємці, яким не байдуже майбутнє країни, і вони чітко усвідомлюють, що успіх цього майбутнього залежить від якісної освіти.

Вони готові інвестувати значні фінансові та часові ресурси в розвиток освітніх чи соціальних проектів, без очікування миттєвої фінансової віддачі, як у традиційних бізнес проектах.

Щодо близької мені бізнес-моделі, то це унікальна система сучасних шкіл національного покриття з якісною освітньо-формаційною програмою та високопрофесійним управлінським офісом, ціллю якого є розвиток, систематизація та масштабування шкіл по всій Україні.

Така модель також передбачає фінансову самодостатність організації, здатність забезпечувати розвиток навчальних програм, розширення тематичних курсів, навчання педагогів тощо.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх