Колонки Сергій Река
  655  0

Чи залучить "Інвестиційна няня" інвестиції в Україну

Основними чинниками поганого інвестиційного клімату є нестале законодавство, несправедлива та заангажована судова система, існування державної корупції. Чи подолає ці фактори наявність "інвестиційних нянь"?

На січневому форумі в Давосі Президент України Володимир Зеленський пообіцяв бізнесу захист і закликав долучатися до програми "Інвестиційна няня".

Президент анонсував урядову програму для великих інвесторів, а також наголосив про звільнення від сплати податку на прибуток протягом 5-ти років для тих, хто братиме участь у приватизації об’єктів вартістю від $10 млн.

Тоді гарант закликав присутніх активно користуватися цими програмами. Наразі відомо, що законопроект стосовно "інвестиційних нянь" вже передано представниками Уряду до Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку.

Зовсім скоро вказані новації будуть розглянуті безпосередньо у парламенті.

Чи є економічно вигідною запровадження цієї програми? Які можуть бути наслідки? З чим інвестори мають бути обережними?

З огляду на достатньо велику кількість негативних відгуків про створення даної програми, з посеред усього, слід відзначити, що пропозиції та пільги, які у кінці січня було запропоновано владою в загальному розумінні є корисними для бізнесу.

Зокрема, користувачі вказаної урядової програми отримають: відкриття можливостей підписання окремого договору з урядом України про конкретні умови, у разі порушення яких у інвесторів з’явиться спроможність ініціювати спір у міжнародних судах.

Залучення до співпраці кваліфікованих урядових інвестиційних менеджерів, які будуть тісно супроводжувати діяльність інвесторів на усіх стадіях реалізації відповідних проектів.

Однак, потрібно розуміти, що такі бонуси можливо надати лише тим іноземним чи українським інвесторам, які вкладуть (чи уже вклали) в українську економіку понад $100 млн.

А звільнення від сплати податку на прибуток протягом 5-ти років отримають тільки ті представники ринку, які братимуть участь у приватизації державних об’єктів вартістю від $10 млн.

Тому, "Інвестиційну няню" не слід розглядати як явище системне. Без жодних сумнівів можна стверджувати, що вона орієнтована лише на великих інвесторів.

З приводу справедливості запропонованого підходу до бізнесу виникає багато запитань.

Надання преференцій лише заможним інвесторам виглядає дискримінаційно та свідчить про незаінтересованість держави у розвитку більш дрібних категорій інвесторів та поліпшення інвестиційного клімату в цілому.

Усі ці умови, запропоновані владою, висвітлюють прояв того, що в загалом у нашій державі відсутній сприятливий інвестиційний клімат.

Основними чинниками цього є нестале законодавство, несправедлива та заангажована судова система, існування державної корупції у неймовірно величезних масштабах.

Погодьтесь, на фоні переліченого значення інноваційного терміну "investment nanny", виглядає не досить вагомим стимулом для інвестицій.

Достатньо доречний приклад було наведено послом Німеччини в Україні Анкою Фельдгузен, яка заявила, що на сьогодні інвесторам потрібні незалежні суди, а не "няні".

Вона пояснила, що в Україні вже ведуть свій бізнес понад дві тисячі німецьких фірм.

У разі отримання позитивних сигналів, вони можуть залучити й інших інвесторів. Відтак, хоч у нас і з’являться "інвестиційні няні", для залучення державою коштів "великих гравців", не позбавляється необхідності створювати загальний позитивний інвестиційний клімат шляхом встановлення та підтримання рівних, прозорих законодавчих умов для бізнесу, досягнення стабільної економічної ситуації у країні.

Вказані ініціативи від влади значним чином виражаються як масштабний маркетинговий хід, що підтверджується словами експертів і декількох посадових осіб, в тому числі, висловами прем’єр-міністра Олексія Гончарука.

Дана інституція має працювати лише певний період. У підсумку, більш-менш позитивним вважатиметься той результат, який свідчитиме про виникнення декілька успішних кейсів з реалізацією положень цієї програми, що можливо, трохи вплине на зростання інвестиційного іміджу нашої держави.

А найголовніше, варто сподіватись, що після випробовування цієї програми на практиці, у подальшому стимули "інвестиційної няні" будуть вкорінені до системних змін національного законодавства в інтересах усього бізнесу, зокрема, це стосується податкових пільг та можливостей інвесторів звертатись до міжнародних арбітражів для вирішення спорів.

Наскільки ефективними виявляться вищеперераховані ініціативи влади – покаже час.

Вже у лютому з’явиться можливість ознайомитись із відповідним законопроектом. Зараз відомо, що серед заможних компаній українського бізнесу вже є охочі долучитись до ініціативи.

Іноземний бізнес поки більш обережно підходить до вказаного питання. Про реальні наміри чи їх відсутність з боку іноземних інвесторів, скоріше за все, дізнаємось ближче до прийняття законопроекту та старту реалізації програми.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх