Колонки Віталій Ломакович
  429  1

Нацбанк має звітувати

Останні роки Рада НБУ демонструє пасивну діяльність або, час від часу, імітацію діяльності, та навіть не проводить фактичну оцінку виконання Правлінням "Основних засад".

До 15 вересня Рада Національного банку України повинна подати до Верховної Ради затверджений документ головних напрямів монетарної політики Нацбанку України – Основні засади грошово-кредитної політики на 2020 рік.

Чому це важливо?

Рада Нацбанку кожного року подає цей документ. Але оновлений парламент не просто має отримати "Основні засади" і поставити галочку. Депутатам необхідно ретельно підійти до його вивчення, оскільки монетарна політика має колосальний вплив на економіку держави, зокрема у питаннях інфляції, кредитування, зростання ВВП тощо. Тобто, цей документ важливий для добробуту кожного громадянина.

Але система, створена останніми роками, демонструє, що формування і затвердження Основних засад грошово-кредитної політики завжди відбувається поза увагою суспільства.

Нацбанк просто інформує про нього парламент без жодних обговорень. І це при тому, що політика регулятора, зокрема політика високих ставок, протягом останніх чотирьох років не має позитивних результатів.

Це необхідно змінити. "Основні засади" впливають на економіку держави, бізнесу та добробут кожної окремої родини і при цьому не містять оцінки фактичного стану речей.

Документ має бути уважно розглянутий та обговорений, і до цього повинні бути залучені фахівці та представники експертного середовища.

Більше того! Парламентарям не завадило б запросити керівництво Нацбанку до Верховної Ради України для звітування щодо існуючих проблем, пропозицій їх вирішення та вимагати пояснень основних напрямів майбутнього розвитку. Тим більше, що доповідь Голови НБУ Парламенту прямо передбачена статтею 51 ЗУ "Про Національний банк України".

Яких саме пояснень слід чекати від НБУ?

Нічого зайвого – це діагностика поточного стану грошової сфери із обгрунтуванням валютно-курсового і монетарного режиму, ключових параметрів динаміки грошової маси, базових принципів впливу НБУ на відсоткові ставки, валютний курс, кредитування тощо.

Тобто, передувати затвердженню Основних засад грошово-кредитної політики має звіт керівництва Нацбанку. Чому? Бо Нацбанк цього не робив останні декілька років і це, м’яко кажучи, дивно з огляду на те, що весь цей час країна знаходиться у несприятливих економічних умовах.

Адже протягом останніх років в Україні відбулись гострі валютна і банківська криза, надзвичайні сплески інфляції (43,3% за 2015 рік), поточна інфляція (9,1% станом на липень) вища цільового рівня (5,5%), фактично відсутнє кредитування реального сектору економіки, також створена боргова піраміда на ринку ОВДП, відсоткова ставка за якими безпосередньо залежить від політики Нацбанку.

А тим часом регулятор так і не спромігся до цього часу професійно прозвітувати і винести питання у Парламент для фахового обговорення.

Хочу нагадати, що відповідно до Конституції України та Закону про НБУ, передбачається, що Рада Нацбанку розробляє і затверджує "Основні засади", надає їх Правлінню НБУ для виконання та інформує Парламент. Але фактично, починаючи з 2016 року, Правління НБУ саме для себе готувало цей важливий документ, а Рада Нацбанку його підписувала.

Взагалі останні роки Рада НБУ демонструє доволі пасивну діяльність або, час від часу, імітацію діяльності, та навіть не робить належної оцінки виконання Правлінням "Основних засад".

Це говорить про відсутність незалежності Ради НБУ, а механізм підзвітності Нацбанку суспільству через звіти Парламенту не використовується.

Відповідно, можна стверджувати, що така практика нівелює незалежність регулятора від політиків, а відтак протягом п’яти останніх років ми бачили повну залежність Правління і Ради НБУ від Президента.

Ця згубна для економіки країни та її громадян практика має бути припинена. Саме тому новий склад Парламенту повинен розглянути звіт НБУ за останні п’ять років та ретельно ознайомитись з Основними засадами грошово-кредитної політики на 2020 рік.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх