Колонки Ірина Черниш
  1096  0

Чи екосвідомі політичні партії України

Аналіз передвиборчих програм політичних партій, які йдуть до Верховної ради в розрізі екологічної політики.

Наявність чітких положень щодо питань охорони довкілля та сталої енергетики в програмах політичних партій є визначальною для майже половини жителів України. 46,5% українців відзначають, що це точно або скоріше б вплинуло на їх вибір при голосуванні. А 25,3% вважають, що саме законодавча влада має найбільший вплив на вирішення екологічних питань в Україні.

Про це свідчать дані соціологічного опитування про думку жителів України щодо питань охорони довкілля та ощадливого використання енергоресурсів, яке було проведено у листопаді – грудні 2018 року Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Програми розвитку ООН в Україні.

Отже довкіллєві питання стають пріоритетними для українців, незважаючи на війну, корупцію, високі тарифи на комунальні послуги та інші, на жаль, вже традиційні проблеми.

Це відбувається не само по собі, а зважаючи на критичне забруднення довкілля України та його негативний системний вплив на здоров'я нації. Україна знаходиться серед найбрудніших країн Європи та входить в десятку країн з найбільш високими показниками смертності від хвороб, які провокує забруднене навколишнє середовище. А українська економіка є другою найбільш енергоємною у світі.

То чи відчуває соціальний захист на безпеку довкілля політичний істеблішмент країни? Чи встигають політичні технологи та консультанти за тенденціями розвитку потреб виборців?

Проаналізуємо довкіллєву складову в програмах політичних партій, які прийматимуть участь в парламентських виборах 2019 року. Згідно останніх соціологічних досліджень, лідерами перевиборчої гонки, які можуть подолати прохідний бар'єр, є партія "Слуга Народу", партія "Європейська солідарність", партія "Батьківщина" та партія "Голос". З них і почнемо.

Партія "Слуга Народу" має окремий блок "Захист довкілля" та окремий енергетичний блок програми. Зокрема, в них зазначені наступні пункти:

"Захист довкілля

– Створимо законодавчі стимули для будівництва сміттєпереробних заводів.

– Запровадимо електронне маркування дерев для протидії незаконній вирубці лісів.

– Запровадимо кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісів і грубі порушення правил поводження з відходами.

Енергетика та рифоутворення

– Створимо умови для розвитку "зеленої" енергетики з одночасним запобіганням ризикам монополізації галузі".

Проте у програмі передбачено збільшення власного видобутку енергоресурсів, видобуток та використання яких, особливо вугілля, спричиняють найбільше забруднення довкілля.

"– Запровадимо державну стратегію оптимізації житлово-комунальних тарифів за рахунок демонополізації енергетичних ринків, збільшення власного видобутку енергоресурсів та усунення корупційної складової в тарифоутворенні".


Партія "Опозиційна платформа - За життя". Природоохоронні питання в програмі партії відсутні. Проте, у розділі "Політика економічного прагматизму" зафіксовано, що "Метою партії у сфері економічної політики є відродження України як сучасної індустріальної держави з високим рівнем науково-технологічного розвитку, конкурентною промисловістю, високими соціальними стандартами і високим рівнем життя громадян".

Відсутність умов щодо сталого розвитку промисловості, може говорити виборцю про те, що індустріалізація без екологізації виробництв призведе до ще більшого погіршення стану довкілля та, як наслідок, суспільного здоров’я.


Партія "Європейська солідарність". Природоохоронне питання викладено у програмі одним реченням. "Розвиток інфраструктури і захист довкілля – невід’ємні фактори для комфортного життя громадян." Це дає мало розуміння, що саме мають намір робити представники партії у Парламенті в природоохоронній сфері.


Партія "Батьківщина". Окремий розділ про захист довкілля у програмі партії відсутній, проте він знайшов своє відображення у енергетичному розділі.

"НОВА ЕНЕРГЕТИЧНА ПОЛІТИКА"

– Ми створимо умови для розвитку відновлюваної енергетики: сонячної, вітрової, геотермальної та інших.

– Ми вирішимо сміттєву проблему, зменшимо забруднення довкілля, що дозволить знизити рівень захворюваності, продовжить тривалість життя українців, допоможе боротись із глобальними кліматичними викликами.

– Ми повністю демонополізуємо імпорт газу та забезпечимо в Україні біржову торгівлю всіма енергоресурсами, що дозволить формувати прозорі ціни та знизить вартість енергоносіїв."

Проте, як і колеги зі Слуги Народу, передбачили збільшення вугільної галузі, що провокує забруднення всіх природних ресурсів та несуть подвійну загрозу здоров`ю населення – забруднення повітря та зміну клімату.

"– Держава стрімко розвиватиме власну вугільну галузь замість імпортування дорогого закордонного вугілля."


Партія "Голос". В своїй програмі партія також робить наголос на енергетичному питанні.

"ЕКОНОМІКА МАЄ ЖИТИ, А НЕ ІМІТУВАТИ ЖИТТЯ"

– Ми вкладемо мільярди гривень в утеплення будинків та всюди встановимо лічильники тепла й газу. Люди зможуть значно скоротити витрати на комунальні послуги та спрямувати кошти на інші потреби.

– Ми підтримаємо перехід країни на енергетику майбутнього, що спирається на чисті технології і відновні джерела (сонце, вітер, біомаса тощо). Це значно покращить екологію країни."
І так само, як і колеги, пропонує нарощувати видобуток енергоресурсів в Україні.

"– Ми збільшимо видобуток власних енергоресурсів, щоб за рахунок збільшення пропозиції на внутрішньому ринку зробити ціни на них в Україні нижчими і конкурентнішими. Україна буде повністю незалежною від енергетичного впливу Росії, або будь-якої іншої країни."


Проте, не варто залишати поза увагою й інших учасників передвиборчої гонки, які також формують політичні тенденції в Україні, тож продовжимо.

Партія "Сила і честь". На сайті партії розміщена програма кандидата у Президенти України та Лідера партії – Ігоря Смешко. Проте відсутня програма власне партії, тож матеріалу для аналізу також немає.


Політична партія "Громадянська позиція". У програмі партії розділ із відповідними питаннями зветься "Команда Гриценка – це чиста країна!".

"– Ми перетворимо Україну на європейський екологічний оазис.

– Будуть запроваджені жорсткі нормативи щодо викидів забруднювальних речовин від діяльності промисловості та транспорту.

– Зупинимо варварське вирубування лісів та зелених зон.

– Мораторій на вивезення лісу-кругляка буде продовжений.

– Ми розробимо і запровадимо Комплексну програму відновлення довкілля на Сході України."


Радикальна партія Олега Ляшка. На сайті партії відсутня програма партії, у доступі лише програма кандидата у Президенти та партійна програма 2014 року.


Партія "Опозиційний блок – Партія миру і розвитку". У розділі "Що ми пропонуємо" відсутні екологічні аспекти.


Партія "Українська стратегія Гройсмана". В програмі партії прем'єр-міністра України в розділі "Комфортне місто і село" зазначені декілька пунктів, які можна віднести до природоохоронних та супутніх питань:

"– Це сталий регіональний розвиток та допомога проблемним територіям.

– Це безпечне середовище.

– Це якісні комунальні послуги й енергоефективність.

– Це сучасне просторове планування."


Партія об'єднання "Самопоміч". Програма має розділ, що включає деякі енергетичні питання та питання зниження енергоємності, але також включає збільшення видобутку енергоресурсів.

"ПОВЕРНУТИ УКРАЇНЦЯМ КОНТРОЛЬ ЗА ПРИРОДНИМИ РЕСУРСАМИ І КРИТИЧНОЮ ІНФРАСТРУКТУРОЮ"

– Зробимо ціну на газ для населення справедливою через збільшення власного видобутку.

– Створимо ефективну модель зеленої генерації, запровадимо програму захисту річок і системний моніторинг якості повітря, зробимо платежі за забруднення довкілля адекватними завданій шкоді.

– Спрямуємо кошти Фонду енергоефективності на "теплі кредити" для людей, щоб заощадити 30% витрат на опалення."


Партія "Сила людей". Має відносно великий екорозділ, де зафіксовано широке коло питань.

"ВІДНОВЛЕНА ПРИРОДА, А НЕ СМІТТЄЗВАЛИЩА"

– Роки недбалості та корупції призвели до того, що сміттєва проблема загрожує національній безпеці. І це у той час, коли цивілізований світ заробляє величезні гроші на переробці сміття.

– В Україні відсутня система управління відходами, а завалені сміттєзвалища труять землю. Натомість сортування і переробка відходів мають стати окремою прибутковою галуззю української економіки. Пора рятувати Україну від сміття!

– Йдеться не лише про загальні стандарти ЄС, але й про те щоб, наприклад, з кранів текла безпечна питна вода. Водночас необхідне масштабне впровадження відновлюваних джерел енергії — сонячних батарей та вітряних електростанцій. Вони не лише зберігають довкілля та сприяють економії грошей, але й забезпечать вивід паливно-енергетичного комплексу з-під контролю олігархічних схем.

– Що робити мешканцям промислового Сходу України – Запоріжжя, Дніпра, Кривого Рогу, Кам’янського, Маріуполя та інших регіонів, які внаслідок роботи важкої промисловості живуть у постійній екологічній небезпеці? Вони не повинні дихати повітрям, яке вбиває. Держава має ефективно контролювати виконання природоохоронного законодавства бізнесом і громадянами. Безпечне довкілля та дбайливе використання природних ресурсів буде одним з наших пріоритетів!

– Цивилізована держава гуманна до тварин! Тварини мають бути захищені від жорстокості, експлуатації. Більше того, купуючи продукти у магазині, споживачі мають право знати, чи вони вироблені з дотриманням стандартів поводження з тваринами, аби не ставати співучасниками негуманного поводження з ними."


Отже, можна зробити висновки, що екологічна проблематика стала з'являтися в програмах представників демократичних сил. Прогресивні партії зрозуміли, що запит на природоохоронну проблематику з'явився. Однак деякі партії, які вирішили більше фокусуватися на енергетичних питаннях, продовжують популяризувати підхід щодо збільшення видобутку різних енергоресурсів, опускаючи принципи сталого розвитку.

Тому 24 червня 2019 року коаліція з понад 20 авторитетних громадських організацій, які опікуються проблемами довкілля, презентувала Порядок денний екологічної безпеки, де чітко окреслили питання, на які мають дати відповідь політичні сили, які йдуть на парламентські вибори.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх