Колонки Сергій Панасюк
  5491  6

Спадок Порошенка: що "успадкує" пан "Зе"

Не дивлячись на поширене в соціумі твердження, що сфера компетенції Президента України це лише закордонні справи та армія, адже у нас парламентсько-президентська республіка, пан Зеленський отримає досить значний перелік "важелів" та повноважень.

Фото: unian.net

Вибори минули, Порошенко привітав Зеленського з перемогою, та пообіцяв допомагати новому очільнику, у разі потреби.

Окрім порад та настанов Петра Олексійовича, в найближчий місяць, новий президент "успадкує" ще й адміністрацію та повноваження глави держави. Президент, як на мене, має значний вплив у всіх гілках та багатьох сферах життя країни.

Казати про "слабкого" президента, не зовсім коректно. Отже, давайте проаналізуємо базові конституційні повноваження Президента України, по окремим напрямкам.

Міжнародний вектор

Президент представляє нашу державу на міжнародній арені (формує український "порядок денний"), призначає і звільняє представників України (дипломатів) в інших країнах та міжнародних організаціях.

Законодавча влада

"Гарант" має право розпуску українського парламенту, підписує закони, а у разі незгоди з актом, який прийняла Верховна Рада, може заблокувати такий закон, наклавши на нього вето. Також, він подає на розгляд парламенту законопроекти, ще й може визначити невідкладність їхнього розгляду.

Виконавча гілка влади

Президент бере участь у призначенні Прем’єр-міністра України, має власну "квоту президента" в Кабінеті міністрів (Міністр оборони та Міністр закордонних справ) та може зупинити дію актів Кабінету Міністрів України, з одночасним зверненням до Конституційного Суду України.

Судова влада

Президент має "квоту" в Конституційному Суді та призначає третину його складу. Також, бере участь в утворенні, реорганізації та ліквідації всіх інших судів в нашій державі.

Збройні сили та правоохоронні органи (силовий блок)

Президент України є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України. Та, окрім вже згаданого мною міністра оборони, призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України, та інших військових формувань.

Також, "гарант" очолює Раду національної безпеки і оборони України, призначає та звільняє Генерального прокурора, та вносить до Верховної Ради України подання про призначення на посаду та звільнення з посади Голови Служби безпеки України.

Окрім того, здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави, вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни та приймає рішення про використання Збройних Сил України, і інших військових формувань.

Економіка та фінанси

Президент, не лише подає до Верховної Ради кандидатуру Голови Національного банку України, а ще й призначає на посади та звільняє з посад половину складу Ради Національного банку України.

Місцева та регіональна влада

Глава нашої держави призначає та звільняє, за поданням Кабінету міністрів, голів місцевих державних адміністрацій, приймає рішення про оголошення воєнного та надзвичайного станів на окремих територіях.

Демократичні інститути

"Гарант" призначає та проголошує всеукраїнський референдум

Громадянство, інформаційна політика, сфера культури та інше

Глава держави:

  • призначає на посади та звільняє з посад половину складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;
  • присвоює вищі військові звання, вищі дипломатичні ранги та інші вищі спеціальні звання і класні чини;
  • нагороджує державними нагородами; встановлює президентські відзнаки та нагороджує ними;
  • приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, про надання притулку в Україні;
  • здійснює помилування;
  • створює власні дорадчі та інші допоміжні органи і служби;
  • та ін.

Ви можете сказати, що частину цих повноважень президент може реалізувати лише за участі інших органів державної влади, – це правда, але це не скасовує факт його впливу та "важелів".

Єдине чого не матиме Володимир Зеленський – "штики" в парламенті. Але, знаючі наші політичні процеси та реалії, я думаю, в Верховній Раді вже починають продавати місця в черзі на перефарбування.

От і робіть висновки, шановне панство, про "слабкість" посади президента в Україні.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх