Колонки Сергій Панасюк
  1520  4

Як правильно ДЕБАТИтись

Про ДЕБАТИ, а не про політику. Одна із тем, які останнім часом жваво обговорюються – "де?", "коли?" та "як?" кандидати мають "дебатитись".

Фото: ukranews.com

Про ДЕБАТИ, а не про політику.Одна із тем, які останнім часом жваво обговорюються – "де?", "коли?" та "як?" пройдуть дебати кандидатів у президенти. Одразу хочу наголосити, що я в цій статті буду абсолютно аполітичним.

Я не член "ЗеКоманди" і не "порохобот". Я науковець в галузі конституційного права, тому я повинен бачити лише норму закону та дотримуватись принципу верховенства права.

Все мною сказане в цій статті є виключно моє бачення ситуації – IMHO (in my humble opinion), а не політична реклама, чи анти реклама думок, поглядів чи дій учасників виборчого процесу. А причина написання цієї статті – часті перекручування та маніпуляції навколо дебатів.

Отже, що ми чуємо із ЗМІ про дебати?

Один високоповажний кандидат сперечається з іншим, не менш високоповажним, кандидатом про місце, та дату проведення дебатів. Інколи ще зазначається про можливість дебатів між представниками різних штабів та тим "хто" і "за що" буде платити.

Вся країна "#ВимагаєДебатів", які насправді можуть допомогти виборцю сформувати чи змінити свій вибір. А що ж каже Закон України "Про вибори Президента України"?

По великому рахунку, питання дебатів регулюється статтею 62 вищезазначеного закону, і якщо тезисно виокремити головні "меседжі", то на мій погляд, закон каже наступне:

  1. Про умови та фінансування – теледебати (дебати) фінансуються з Державного бюджету України (але й можуть із виборчих штабів) та проводяться у разі оголошення про проведення другого туру голосування.
  1. Про дату, час та тривалість – остання п’ятниця перед днем повторного голосування, між 19:00 та 22:00, не менше ніж 60 хв.
  1. Трансляція дебатів – транслюються дебати на Першому Національному каналі НТУ та на Першому каналі Національної радіокомпанії, із вільним допуском всіх бажаючих ЗМІ.
  1. Дебатери – дебати можуть бути лише між кандидатами (особисто). Ніяких дебатів команд чи довірених осіб (спікерів штабів).
  1. Необов’язковість – кандидат може відмовитись від участі в дебатах.
  1. Формат – дебати можуть бути у вигляді однієї передачі чи одного циклу передач.
  1. Online – дебати мають відбуватись у прямому ефірі.

Отже, як ми бачимо, місце проведення дебатів законом не встановлено. Нещодавно, в суперечку "ДеТребаДебатитись" долучились Перший Національний та Центральна виборча комісія (далі – ЦВК).

На мій погляд, саме ЦВК повинна була б поставити всі крапки над "і". Проте, ЦВК стала гравцем, який пішов простим та формальним шляхом.

Представники ЦВК заявили, що дебати повинні бути проведені на базі Національного суспільного мовника, відповідно до Положення, яке було затверджено Постановою ЦВК в 2014 році (далі - Постанова).

При всій повазі до висококваліфікованих колег із ЦВК, я не погоджуюсь із їхньою позицією, і от чому.

На мій погляд, приймаючи вищезазначену Постанову, ЦВК (в свій час) перевищило свої повноваження, а нинішній склад мав би переглянути та адаптувати власні акти.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи можуть діяли лише так, як це прямо передбачено законом.

І якщо, законодавство не надає ЦВК право визначати місце проведення дебатів, то це не входить до компетенції ЦВК, та і не повинно входити, адже дрібна деталізація радше обтяжує законодавство та процес його виконання.

Як зазначається в самій Постанові, вона приймається відповідно до чинного законодавства, проте, проаналізувавши норми, які вказані як підстави її прийняття, можна звернути увагу лише на досить розмиті повноваження ЦВК вирішувати питання використання ЗМІ для проведення передвиборної агітації (п. 9 ч. 2 ст. 25 Закону України "Про вибори Президента України").

Мої опоненти можуть відшукати інші норми, де буде зазначено, що до компетенції ЦВК входить організація процесу виборів, чи щось схоже на те.

Але ж організація чи проведення виборів має на меті, як на мене, забезпечення відкритості, демократичності та легкості в реалізації процесу, а не його формалізації та створенні перепон.

Ну і знову ж таки, я ненавиджу "буквоїдство" і це не є метою цієї статті. Просто, як на мене, визначати в Постанові ЦВК місце, ще й точну адресу проведення дебатів, було не зовсім доречно.

Адже при зміні адреси мовника чи відкритті сучасної нової студії (павільйону) за іншою адресою, необхідно знову вносити зміни в Постанову ЦВК. Як на мене, важливішим є незалежний та неупереджений організатор, а не адреса місця проведення дебатів.

Має бути зроблено все для легкості проведення дебатів, як можливості для виборця зробити свідомий вибір, а не ускладнення та формалізація цього процесу.

Ми живемо в світі, який динамічно розвивається, тому всі "совкові" підходи, які лишились в Українському законодавстві та головах (свідомості) деякий наших співвітчизників, напевно треба лишити в минулому.

Історія проведення телевізійних дебатів в різних країнах досить різноманітна.

В США, першими політичними дебатами можна назвати "сенаторські дебати" між Авраамом Лінкольном (Abraham Lincoln) та Стівеном Дугласом (Stephen A. Douglas) 1858 року, які стали фактично прецедентом такого виду політичної боротьби за прихильність виборців.

А перші національні президентські теледебати відбутись між Кеннеді (John F. Kennedy) та Ніксоном (Richard Nixon) в 1960 році.

Для порівняння, в Австралії перші телевізійні дебати відбулися в 1984 , в Канаді – в 1968, в Німеччині – в 1972. Більш того, на скільки мені відомо, в Австралії, за всю історію проведення дебатів, вони не відбулись лише один раз.

В США, маючи на довгу історію дебатів та досить високу, як на мене, політичну культуру, жоден закон не містить положення щодо процедури проведення дебатів, а тим паче, про місце, день, час їх проведення.

На моє глибоке переконання, у всьому цивілізованому світі, проведення дебатів є важливою складовою та лакмусом політичної культури виборця і кандидата на державну посаду, а не законодавчо передбаченою необхідністю чи обов’язком кандидата, за прикладом тестів на допінг у спортсменів.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх