Колонки Влад Ходак
  1513  0

Як уникнути типових помилок під час податкових перевірок у 2019 році

Протягом 2018 року було анонсовано проведення 6 028 перевірок зі сторони ДФС України. Перевірки проводяться управліннями ДФС обласного та центрального рівнів, яких загалом 26 штук.

Фото: 1news.com.uа

Для чіткості розуміння перспектив у питанні проведення податкових перевірок, їхій характер та прогнозовані результати у 2019 році потрібно дослідити статистику по даному питанню за 2018 рік.

Так протягом 2018 року було анонсовано проведення 6 028 перевірок зі сторони ДФС України. Перевірки проводяться управліннями ДФС обласного та центрального рівнів, яких загалом 26 шт.

Тобто навантаження по проведенню 6 028 планових перевірок було передано 26-м управлінням, що в середньому — 231 планова перевірка на одне управління на рік.

З урахуванням вихідних та святкових днів, на одне управління припадає приблизно 1 перевірка в день.

Вказаний план графік стосується виключно планових перевірок. В цей же час такі управління проводять також позапланові перевірки, точну кількість яких встановити неможливо.

У зв’язку із такими обставинами, план перевірок у 2018 р. повністю не було виконано.

22 грудня 2018 року ДФС оприлюднила на своєму сайті план-графік проведення документальних планових перевірок на 2019 рік. Загалом у 2019-му податківці планують провести 6 944 планові перевірки, що на 916 перевірок більше ніж у 2018 році.

А тому можна стверджувати, що вказаний план перевірок навряд чи буде виконаний у повному обсязі.

Алгоритм дій під час податкових перевірок: як уникнути типових помилок, що можуть призвести до донарахувань

Якщо говорити про позапланові перевірки то найчастіше результат податкової перевірки відомий ще до її проведення: податківці збирають податкову інформацію, отримують опрацювання по контрагентам та відомості із податкової міліції.

Проведення перевірки слугує лише можливістю перевірити отриману інформації та механізмом для встановлення порушення (підготовки акту, винесення податкового повідомлення – рішення). За таких умов алгоритм дій під час перевірки не настільки актуальний, як алгоритм дій по підготовці до проведення перевірки.

Під час проведення планових перевірок результат податкової перевірки зазвичай не відомий до її проведення. Тому дотримання певного алгоритму є важливим. Серед базових правил можна виділити:

  • Перевірка службових посвідчень осіб, що з’явились для проведення перевірки, наказу про призначення перевірки, направлень. Отримання копій таких документів.
  • Забезпечити явку юриста для перевірки документів, що виступають підставою для проведення перевірки. На даному етапі необхідно вирішити питання про допуск чи не допуск податківців до проведення перевірки.
  • Внести запис про початок проведення перевірки до журналу перевірок та вимагати підпису від осіб, що з’явились для проведення перевірки.
  • Визначити мету візиту та побажання перевіряючих. Обговорити питання часу протягом якого буде проводитись перевірка та фактори, які прискорять її проведення. Обмежити спілкування перевіряючих із працівниками (визначити одну контактну особу по всіх питаннях взаємодії із перевіряючими). Роз’яснити працівникам правила спілкування із перевіряючими (наприклад використання конструкції: "мені не дозволяє посадова інструкція без згоди директора робити це/передавати вказані документи").
  • При винесені акту перевірки обов’язково отримати такий документ. Одразу зазначити, що ви не погоджуєтесь із висновками акту перевірки (приклад "із висновками викладами в акті перевірки не погоджуюсь із підстав, які будуть викладені в запереченнях як окремому документі").

Нетипові суперечки із податковою

Сьогодні суди все частіше приходять до висновку про протиправність результатів перевірки у зв’язку із допущенними зі сторони контролюючого органу процедурними порушеннями під час її проведення,

Таким чином, дедалі частіша практика визнання дій контролюючого органу протиправними по окремим процедурним питанням.

Вказані рішення можуть виступати доказами недотримання порядку проведення перевірки та підставою для скасування результатів перевірки загалом.

Як діяти ефективно під час податкової перевірки

Дотримуватись викладених базових правил. Залучити юриста/адвоката із досвідом підготовки до перевірки та оскарження її результатів.

Проведення перевірки є детально регламентована процедура із чіткими строками для виконання дій, тому без залучення спеціаліста захистити права платника податків та мінімізувати шкоду від перевірки важко, а подекуди і неможливо.

Порушення сьогодні шукає податкова

Найчастіше це проведення господарських операцій без реальної зміни майнового стану платника податків ("нереальні господарські операції); використання активів юридичної особи для особистих потреб (не для цілей господарської діяльності); не оподаткування додаткових благ тощо.

Докази для захисту в податковому спорі

У вказаних спорах найчастіше використовуються:

  • первинні бухгалтерські документи (видаткові накладні, акти прийому- передачі тощо);
  • документи по транспортуванню (товарно транспортна накладна, вантажно митна декларація тощо);
  • документи, які підтверджують виробництво або придбання товарів (по операціях які оспорюються);
  • документи, які підтверджують факт використання товарів/послуг.

Рекомендовано частіше ініціювати судові процеси по процедурним порушенням та долучати рішення за результатом таких процесів до основного спору.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх