Колонки Сергій Река
  921  0

Яких законодавчих новацій варто очікувати в новому році

Рік, що минув, був багатий на зміни в українському законодавстві. Чого тільки варте прийняття законопроектів щодо правил розмитнення автомобілів на єврономерах. Так чого очікувати громадянам в 2019 році?

Звичайно, в першу чергу варто звернути увагу на Закон "Про Державний бюджет України на 2019 рік". Процес прийняття законопроекту традиційно видався запам’ятовуючим – пленарне засідання, на якому приймався державний кошторис, тривало понад 20 годин.

Новий затверджений бюджет передбачає вже чергове для подібних законопроектів поступове збільшення прожиткового мінімуму для всіх категорій населення.

Загальний показник до кінця 2019 року вперше в історії перетне позначку 2 000 гривень, а мінімальна заробітна платня у місячному розмірі вже з першого січня буде дорівнювати 4 173 гривень. Передбачається зростання ВВП України на рівні 3%.

Відразу після прийняття найголовнішого фінансового документу держави, народні депутати взялись за "Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів", ухвалення якого, внесло значну кількість змін до Податкового кодексу України.

Серед головних новацій виділяються: зростання ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 9%, встановлення оподаткування посилок з-за кордону вартістю понад 150 євро (з 1 липня 2019 року – 100 євро), впровадження ліцензування діяльності усіх суб’єктів господарювання, що здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю паливом.

Прийняття такого законопроекту зумовлене тим, що у прийнятий Держбюджет законотворці заклали збільшення надходжень від зборів внутрішніх податків на новий рік до 11 млрд гривень. Тому ці зміни до Податкового кодексу були прогнозованими та закономірними.

Більш позитивною законодавчою новацією, яка очікує українських громадян в новому році є Закон "Про валюту і валютні операції", який був прийнятий ще 21 червня 2018 року та буде введений в дію 7 лютого наступного року.

Ухвалений закон змінить декрет Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" 1993 року, який містить низку застарілих норм.

Представники бізнесу висловлюють підтримку ухваленого закону, і не дарма – ряд правових норм цього Закону створюють сприятливі умови для ведення бізнесу. За новим законом банки зможуть проводити валютні операції без додаткових ліцензій.

Зокрема, бізнесмени – отримувати кредити у нерезидентів без їхньої реєстрації, а громадяни – інвестувати кошти за кордон без індивідуальних ліцензій Національного банку України (НБУ), що було заборонено раніше.

Водночас, вступ закону в силу не означає негайне скасування всіх обмежень Нацбанку. Деякі з них будуть діяти, поки не будуть визнані такими, що втратили чинність.

Це буде відбуватись поступово, задля того, щоб не порушити фінансову стабільність та привести нормативно-правові акти у відповідність до нового Закону – пояснює керівництво НБУ.

В цілому, проаналізований законопроект передбачає собою принцип "Дозволено все, що не заборонено". А Президент Петро Порошенко, підписавши Закон, охарактеризував його затвердження "актом економічної свободи".

Остання законодавча зміна, про яку хотілося б зазначити, стосується "булінгу", тобто поширеної в останні роки в Україні проблеми шкільного цькування.

Прийнявши "Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу" ВРУ внесла зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про освіту", ввівши в українське законодавство визначення терміну "булінг".

В подальшому передбачається розробка механізмів протидії цьому явищу та захисту прав дітей, зокрема, затвердження планів протидії булінгу. Раніше, норми, що стосувались шкільного цькування несли більш формальний та превентивний характер.

Відтепер законодавство доповнено санкційними нормами в Кодексі про адміністративні правопорушення, що встановлюють відповідальність за здійснення цькування, а також за приховування випадків булінгу педагогічними співробітниками, керівниками або засновниками навчального закладу.

За вказані правопорушення передбачається адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 340 до 3 400 гривень. Закон був прийнятий 18 грудня Верховною Радою і тепер його має підписати Президент Петро Порошенко.

Він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Підсумовуючи вищенаведене, маємо висновок, що на початок 2019 року законотворці заклали декілька значних змін в соціальне та економічне життя українців.

І хоча новозатверджений бюджет та зміни до Податкового законодавства містять значну кількість несприятливих змін, необхідно зазначити і про позитивні моменти.

Серед таких виокремити: підвищення прожиткового мінімуму та заробітної плати, закон України "Про валюту і валютні операції", що передбачає для громадян більше свободи для ведення бізнесу, а також внесення питання протидії булінгу на законодавчий рівень.

Все це є хоч і маленьким, але дійсно кроком вперед для соціальної сфери українського законодавства.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх