Колонки Сергей Пагер
  2363  0

Нові преференції для сімейних фермерських господарств

У процесі ринкових перетворень в економіці України аграрний сектор поповнився значною кількістю агроформувань різних типів господарювання. Серед них вагоме місце сьогодні посідають аграрні господарства сімейного типу. Найпростішою формою яких є особисті селянські господарства.

Категорія виробників сільськогосподарської продукції, які позиціонуються як сімейні фермерські господарства досягає 4 млн господарств. Закордонні експерти вказують, що це справжній "український феномен".

У сучасних умовах сімейні фермерські господарства є структурним елементом агропромислового комплексу України і відіграють важливу роль у виробництві сільськогосподарської продукції.

Вони залишаються стабілізуючою ланкою господарювання, яка компенсує зниження обсягів виробництва продукції сільського господарства на окремих аграрних підприємствах, забезпечує продовольчі потреби населення і формує грошові доходи селян.

Для підтримки розвитку сімейних фермерських господарств в Україні, Верховною радою України було прийнято Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств" № 2497 від 10.07.2018 року, який вступив в силу 15 серпня 2018 року.

Він надав господарствам низку заохочень, про які треба розглянути окремо.

Реєстрація фермерських підприємств

Зокрема, закон регулює процес створення фермерського господарства (далі – ФГ). Щоб зареєструвати його як юридичну особу, треба надати державному реєстратору перелік обов'язкових документів, а також статут.

Для реєстрації ФГ без створення юридичної особи достатньо надати декларацію. Її треба укласти письмово між членами сім’ї і нотаріально засвідчити за місцем розміщення ділянок землі та майна.

Якщо фермер має намір вести господарство самостійно, він має укласти декларацію одноособово.

Після цього голові сімейного ФГ треба зареєструватися в якості ФОП або (якщо він вже зареєстрований) внести зміни до відомостей у законному порядку. В декларації треба визначити:

 1. Найменування, адресу ФГ та перелік видів діяльності.
 2. Принципи прийняття рішень і координації обов'язків.
 3. Права на спільне майно.
 4. Принципи компенсації витрат, розподілу збитків і прибутків.
 5. Правила вступу до ФГ та виходу.
 6. Трудові відносини між членами ФГ.
 7. ПІБ всіх членів ФГ, ступінь родинних зв’язків, дані паспортів та податкових карток.
 8. Інші деклараційні положення, що відповідають інтересам ФГ.

Підтримка від держави

Закон вказує, що всі створені сімейні ФГ мають право на фінансову підтримку у вигляді державної допомоги. Вона являє собою сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державного страхування.

Держава компенсує 10-90% від суми мінімального внеску для голови ФГ та його членів протягом 10 років після реєстрації. Компенсація відбувається за рахунок коштів з держбюджету.

Всі сімейні ФГ Закон відносить до 4-ї групи платників ЄП. Це актуально для юридичних осіб всіх організаційно-правових форм, якщо частка їх с/г виробництва за звітний попередній період рівна або вища за 75%.

Також це стосується ФОП, які працюють виключно в межах ФГ та дотримуються таких вимог:

 1. Вирощують або відгодовують с/г продукцію, займаються збиранням, обробкою, виловом продукції на продаж.
 2. Працюють виключно за податковою адресою (це не стосується процесів постачання).
 3. Не наймають осіб, що не входять до складу ФГ.
 4. В якості учасників ФГ приймають лише членів сім'ї (відповідно частині другій ст. 3 Сімейного кодексу).
 5. Площа с/г угідь та/або водного фонду в користуванні і у власності становить в межах 2-20 га.

Членам сімейних ФГ дано право самостійно переходити на потрібну ставку єдиного податку, змінювати групу або відмовитися та перейти на інші варіанти сплати податків.

В такому разі повторно перейти на спрощену систему і четверту групу ЄП дозволено лише через 2 роки після зміни попередніх умов.

Загалом Закон створює дійсно приємні умови для створення сімейних ФГ. Зараз громадяни, які займаються агропромисловою діяльністю, можуть офіційно стати фермерами та реалізувати свою продукцію відкрито.

Вони можуть отримати компенсацію по сплаті єдиного страхового внеску та мають право на пенсійне забезпечення.

Виведення фермерів з сектору тіньової економіки – взаємовигідний процес.

Якщо спрощено: держава отримує додаткові податки, а фермери – право на реалізацію продукції в нових умовах (вже скоро в рамках євроінтеграції продаж с/г продукції від приватних господарств, не оформлених як ФГ, буде заборонено).

Динаміка розвитку аграрного сектору стає досить позитивною в нашій країні. Фермери продовжують отримувати дієві інструменти, які сприятимуть прогресивного розвитку свого бізнесу.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх