Колонки Роман Кізима
  1236  0

Чому Львівська обласна рада закликає не піднімати тарифи на електроенергію для бізнесу

Львівська обласна рада 11 грудня більшістю голосів прийняла звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, НКРЕКП із закликом не допустити підвищення ціни електроенергії для українського бізнесу.

Це дійсно актуальне та болюче питання для українських регіонів, адже у більшості областей електроенергія на 20%-30% дорожче, аніж у місті Києві. Текст звернення нижче.

Звернення депутатів Львівської обласної ради до Президента України, Прем'єр-міністра України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо обґрунтованої ціни на електроенергію.

Упродовж останніх чотирьох років ми спостерігаємо значне зростання тарифів на електроенергію для бізнесу, комунальних підприємств, бюджетних установ та організацій.

Так, ріст тарифу для промисловості 1 класу напруги в залежності від регіону склав від 60% до 108%, а для промисловості 2 класу напруги – від 34% до 108%.

В той же час, тариф на електроенергію для зовнішнього освітлення вулиць та електротранспорту зріс за цей період більше, ніж на 200%, що створило подекуди непосильне навантаження на місцеві бюджети.

Основними аргументами на користь підвищення ціни на електроенергію були необхідність приведення тарифу до економічно обґрунтованого рівня, підготовка до функціонування ринку електроенергії, оновлення мереж тощо.

Коли експерти проаналізували статистичні дані ЄС щодо тарифу на електроенергію порівняно з діючим у 2018 році українським тарифом для промисловості 2 класу напруги, то дійшли до висновків, що український тариф для промисловості з середнім обсягом споживання вище аналогічного показнику в європейських країнах.

Тобто, бізнес в Україні вже платить за електроенергію не менше, ніж бізнес в розвинутих європейських країнах.

А якість постачання електричної енергії в рази гірша. Так, наприклад, показник тривалості відключень від електрики без попередження через технологічні причини (індекс SAIDI) у 10 разів гірший, аніж у багатьох країнах Європи.

Крім цього, в Україні приєднання до мереж повністю оплачується новим споживачем, який ще й безкоштовно змушений передавати на баланс обленерго збудовані коштом споживача мережі.

В багатьох країнах ЄС приєднання нових споживачів до електромереж частково вже закладене в тариф.

Таким чином, зважаючи, що чинні в Україні тарифи на електроенергію для промисловості 2 класу напруги вже є конкурентними з середньоєвропейськими, то ще більше підняття тарифу буде злочинним кроком у відношенні як до українського бізнесу, так і до населення.

Адже, навіть чинна ціна електроенергії не створює можливості для українського малого і середнього бізнесу вести конкурентну боротьбу, інвестуючи у розвиток підприємств та створюючи нові робочі місця.

Більше того, зростання вартості електроенергії в кінцевому рахунку буде оплачуватись населенням у вигляді зростанням цін на продукти, товари та комунальні послуги, що спричинить інфляцію та ще потужнішу соціальну напругу.

Звертаємо увагу, що деякі українські виробники, зокрема підприємства теплової генерації (80% таких електростанцій належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова), завдяки резонансній формулі "Роттердам+" останніми роками в Україні продають свою електроенергію суттєво дорожче, аніж електроенергія коштує на біржі у європейських країнах.

Така ситуація є несправедливою та показує очевидні тарифні перекоси. Тому на даний момент актуальним та справедливим є перерозподіл тарифних коштів між різними учасниками ринку, а не нове підвищення ціни електроенергії для кінцевих споживачів.

У зв’язку із цим звертаємось до Президента України, Прем’єр-міністра України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг:

1. Не допустити чергового зростання ціни електроенергії для промислових споживачів.

2. Переглянути умови формування ціни електроенергії, що виробляються підприємствами теплової генерації та атомної енергетики

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх