Колонки Олександр Ярощук
  1689  2

Чому систему субсидій варто міняти і негайно

Субсидії мали стати інструментом заощадження та допомогти малозабезпеченим громадянам.

Із самого початку субсидії не виконують своєї ролі.

По-перше, субсидії мали б допомогти сплачувати комунальні послуги громадянам, які не мають достатніх коштів для їхньої оплати. По-друге, за умови монетизації, субсидії могли б стати інструментом заощадження та енергоефективності, щоправда в теорії.

Натомість ми маємо ситуацію, коли субсидії дуже часто отримують відверто не бідні люди, які мають декілька об’єктів нерухомості, автомобілі, здають в оренду нерухомість, живуть в елітних квартирах та будинках, і при цьому ще й висловлюють незадоволення.

Монетизація субсидій – процес, який вже затягнувся на добрих 2 роки, щонайменше. Рік назад представники Мінсоцполітики красиво розповідали, як уже з 2018 року монетизація запрацює на повну.

Поки що пропонують запустити її з 2019 року, але всі пам’ятають гіркий досвід безвізу, який 100% запроваджувався разів з десять.

Тому у нинішньому вигляді субсидії – це "чорна діра", яка створена не для вирішення вище вказаних питань, а для консервації жахливої ситуації.

Це все відбувається в житлово-комунальному секторі за рахунок тієї частини населення, яка платить за поганої якості комунальні послуги майже європейську ціну.

Система субсидій, у вигляді, коли їх отримує 6-7 млн сімей, – це перекачка грошей з бюджету, по суті, бюджетна дотація виборців – підкуп – сучасна "гречка", якщо хочете.

Хто ж отримує сьогодні субсидії?

До прикладу, субсидії спокійно можуть отримати сім’ї, які мають квартири площею до 120 м2 і будинки в 200 м2. Це непогана нерухомість, а у великих містах ще й дуже дорога.

Одним словом, таких людей важко назвати бідними. І при цьому, як показує реєстр субсидій, люди, які придбали таку нерухомість останнім часом, спокійно користуються субсидіями. Напевно дуже бідні!?

Сім’ї, за які платить держава, навряд чи сильно задумуються про енергоефективність і створення ОСББ.

То як же ж мала б нараховуватися субсидія? Які критерії потрібні?

Головний критерій – наявність у квартирі чи будинку лічильників води і тепла. Якщо помешкання без обліку, ні про яку ефективність використання ресурсів не може бути і мови. Сьогодні отримують субсидії безліч сімей, які і не думають ставити лічильники.

Не знаю як зараз, але раніше доходило до того, що люди відчиняли вікна взимку, тому що в помешканнях було жарко і вони все рівно отримували субсидію. То яка тут ефективність? А згодом цю неефективність оплачують платники податків.

По-друге, мають бути замінені вікна, двері та освітлювальні прибори на нові. Якщо це багатоквартирний будинок, жителі мають створити ОСББ і провести утеплення будинку. Субсидії якщо і давати, то лише тим, хто дбає про енергоефективність.

І по-третє, не повинні мати право на субсидії власники таких об’єктів, про які я вже писав. Орендарі, які здають квартири, теж не повинні мати право на субсидію. Усі державні службовці теж, до речі.

Субсидії у Європі теж є, але вони призначені для людей, які дійсно не можуть забезпечити себе самостійно, і їхній відсоток незначний – 1-2%.

В Україні натомість пів країни сидить на субсидіях, на шиї у тих, хто подекуди віддає половину, або й останні гроші на оплату комуналки, але через чиюсь недбалість або корупцію не може отримати субсидію.

Крім того, субсидії створюють клас людей, залежних від державної допомоги, навчає певні категорії людей маніпулювати своїм статусом і, що найважливіше, абсолютно не сприяє економії. Так, безперечно є категорії людей, які можуть отримувати субсидію, і їх треба прописати.

Потрібна чітка програма монетизації. Потрібно забезпечити 100% облік енергії, але найперше – демонополізувати ринки, скасувати корупційні схеми визначення тарифів і встановити такі, які б відповідали платоспроможності українців, а не європейців.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх