Колонки Всеволод Ковальчук
  1171  0

Кабмін затвердив Наглядову раду "Укренерго". Чому це важливо

Чотири незалежні директори з фантастичним досвідом і три представники держави, кожен з яких, без сумніву, принесе нову додану вартість нашій компанії.

Незважаючи на тримісячну затримку, одна з найважливіших задач цього року сьогодні завершилася перемогою.

Чому це важливо?

1. Новий конкурентний ринок електричної енергії, який має запрацювати з липня наступного року, НЕМОЖЛИВИЙ без незалежного оператора системи передачі — Укренерго. І незалежність має бути підтверджена сертифікацією, що буде проходити під наглядом Енергетичного Співтовариства.

Є формальні вимоги до сертифікації, але є і суть незалежності — не знаходитися під впливом політичних рішень, не піддаватися кон’юнктурі середовища, бути вільним від тиску на поточну діяльність підприємства.

Але при цьому мати орган ефективного контролю діяльністі керівництва компанії. У всіх країнах Євросоюзу і більшості інших країн світу це вирішується саме через створення незалежних наглядових рад з широкими повноваженнями.

Як для приватних, так і для державних операторів систем передачі (системних операторів). Саме цей шлях було обрано на початку реформи корпоративного управління всіх підприємств державної власності в Україні.

Це правильно, і круто, що ця реформа триває. Але особливу цінність ця система управління має саме для державних природніх монополій, якою ми є.

2. Стратегічно важливий проект енергосистеми України — інтеграція до європейських мереж (ENTSO-E). На відміну від газопроводів, енергосистема не може бути одночасно синхронно об’єднана з Росією та Європою.

Наша країна вже зробила вірний цивілізаційний вибір в західному напрямку, але наша залежність від Росії в електроенергетиці залишається критично великою. І ми працюємо над тим, щоб знищити цю залежність.

Але як і будь-які інші євроінтеграційні процеси, інтеграція мереж — це не тільки технічні аспекти, але і питання відповідності законодавства і довіри.

Незалежна наглядова рада, троє директорів якої є відомими і шанованими представниками європейської енергетичної спільноти, а один з них в минулому Президент ENTSO-E — це і про відповідність принципам (незалежність), і новий рівень довіри.

Це однозначно прискорить проект синхронізації. Крім того, не слід забувати, що новий ринок електроенергії буде повноцінним конкурентним ринком з високою інвестиційною привабливістю не тільки для місцевих олігархів тільки після синхронізації, коли ми зможемо об’єднати ринки з сусідніми країнами, забезпечити вільний транскордонний доступ виробників до споживачів і навпаки.

3. Корпоративна культура. Стратегічна візія. Незалежний аудит. Комплаєнс. Не секрет, що всі роки нашої незалежності всі державні і більшість приватних (або публічних) компаній розвивалися своїм унікальним шляхом. Про 74-річний радянський бекграунд і говорити нічого.

На жаль, результат наочний — ми не в лідерах світової економіки і в лідерах корупційних рейтингів. Представники справжньої європейської бізнес-культури в вищому органі управління стратегічного для держави підприємства це велике благо для всієї держави.

4. Два представники від КМУ і державний секретар профільного Міністерства — що може бути краще для прискорення багатостраждальних бюрократизованих процесів державного паперотворення в Україні?

Не сумніваюся, що погляд на процеси з боку підприємства, контроль за реалізацією стратегії розвитку, розуміння специфіки і процесу прийняття рішень державним апаратом виведуть на новий якісний рівень співпрацю Укренерго з ЦОВВ.

І, як на мене, ключова роль представників держави в Наглядових радах — це забезпечення безболісної зміни парадигми по відношенню до господарських товариств, якими володіє держава. "Володіти" не означає "безпосередньо керувати". "Державне" не еквівалентно "моє, поки я при владі".

Попереду — завершення корпоратизації, початок сертифікації, впровадження стандартів ОЕСР для державного сектору економіки. Багато цікавої, надзвичайно важливої та відповідальної роботи.

Бажаю успіху Наглядовій Раді і очікую на перше засідання. Дякую всім, хто доклав зусиль, щоб ця перемога відбулася.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх