Колонки Борис Кушнірук
  1056  1

Без кардинального зростання зарплат освітянам нам не обійтись

Освітня реформа закладає можливість конкуренції за дітей. Тобто якщо дитина пішла не у комунальну школу, а приватну, то це вже приноситиме близько 80% тих грошей, що розрахунково спрямовуються на одну дитину в державній школі.

Позавчора, 1 жовтня, перед початком "Свободи слова" на ICTV Андрій Блінов зайшов до студії з рюкзаком. Ми навіть почали жартувати з приводу того, що ж у тому рюкзаку та чи не збирається він стати послідовником Надії Савченко.

Як виявилось згодом, це він хотів продемонструвати Володимиру Гройсману, яку вагу має шкільний рюкзак для школяра п'ятого класу. Гройсман перехопив слово у Гриневич та з іронією зазначив, що уряд розпочав лише формування "нової школи" для перших-четвертих класів.

А рюкзак для школяра п'ятого. До якого у повному обсязі ще реформа, у тому числі щодо використання підручників в електронній формі, ще не дійшла.

Але якщо реформування шкільної освіти буде продовжено, то діти, що навчаються у початкових класах, у подальшому, переходячи у п'ятий-одинадцятий клас, вже зможуть навчатись за новими підходами.

У зв'язку з цим, до речі, зайшла мова про зарплати вчителям. Я ще декілька років тому писав, що без кардинального підвищення зарплати вчителів (щонайменше до рівня двох середніх зарплат по країні — це має стати орієнтиром) створити нову якість навчання школярів неможливо.

Бо молодь просто не піде туди працювати. А саме молодь володіє сучасними технологіями комунікації, саме для неї спілкування англійською стає абсолютно нормальним.

До речі, впевнений, що нам згодом потрібно зробити радикальний крок та почати в усіх школах навчати дітей англійською з першого класу. Бо без володіння англійської у сучасному, глобалізованому світі молода людина навряд чи зможе бути успішною.

Зрозуміло, що навчити англійської вчителів, яким зараз 35-40-50 років, щоби потім вони викладали її дітям, справа безнадійна, тому нам конче необхідно залучати молодь з вільною англійською до вчителювання.

У своєму виступі Гройсман зазначив, що у 2017 році вчительські зарплати зросли на 50%. В цьому році – ще на 25%. В бюджеті наступного року також закладене збільшення зарплат для вчителів – на 9%.

Зокрема, зарплата вчителя без категорії в наступному році збільшиться з 6303 грн до 6871 грн на місяць, вчителя І категорії  з 8301 грн до 9050 грн на місяць, вчителя вищої категорії – зросте з 8849 грн до 9648 грн на місяць. Отже за три роки вчительські зарплати виростуть майже на 85%.

До речі, що важливо, освітня реформа закладає можливість конкуренції за дітей. Гроші ходять за дитиною. Тобто якщо дитина пішла не у комунальну школу, а приватну, то це вже приноситиме їй близько 80% тих грошей, що розрахунково спрямовуються на одну дитину в державній школі.

На це в освітній субвенції закладено близько двохсот млн грн.

У зв'язку з цим ще одна ремарка. Гройсман зазначив, що можливості для збільшення зарплат знаходяться також у місцевих громад, у більшості з яких внаслідок фінансової децентралізації суттєво зросли доходи бюджетів.

Тобто у місцевих громад є потенційні можливості для виплати надбавок вчителям.

У США взагалі місцеві громади витрачають до 60% коштів саме на школи. Від того, наскільки гарна школа та якісні вчителі, залежить, чи будуть у цьому населеному пункті селитись заможні сім'ї.

Бо чим більше таких заможних сімей з дітьми, тим більше коштів у вигляді податків надходитиме до бюджету місцевої громади.

Там шкільна рада, яка складається переважно з батьків дітей, що там навчаються, може ухвалювати рішення про залучення якогось класного вчителя, надаючи йому дуже високу зарплату. Бо батьки усвідомлюють значення гарної освіти для майбутнього своїх дітей.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх