Колонки Сандра Навіді
  1995  1

Суперхаби. Як фінансові еліти та їхні мережі керують світом

Авторка книжки описує механізми роботи фінансової системи світу, де все тримається в руках дуже обмеженого кола людей.

Авторка книжки "Суперхаби. Як фінансові еліти та їхні мережі керують світом" Сандра Навіді є "своєю" в колах світової фінансової еліти, проте завдяки деяким обставинам її погляд залишається відстороненим.

Вона описує механізми роботи фінансової системи світу, де все тримається в руках дуже обмеженого кола людей. Хто входить в цю еліту, як вони стають суперхабами і утворюють навколо себе мережі — усі інсайди світової системи розкриває експерт з фінансів.

БізнесЦензор публікує уривок із книжки "Суперхаби.Як фінансові еліти та їхні мережі керують світом", яка нещодавно вийшла у видавництві Yakaboo Publishing.

Дружба з привілеями: нетворкінг капіталу = нетворкінговий капітал

Сьогодні більше, ніж будь-коли, владу визначають ті, хто має найбільше зв’язків і вміє щонайліпше їх використовувати.

Сила мережі забезпечує владу мережі, а найуспішніші керівники досягають вершини не лише завдяки своїм аналітичним здібностям, а й через добре розвинуте вміння зав’язувати стосунки.

Ми всі починаємо своє професійне життя з власного особистого людського капіталу, але на певному рівні від керівників очікують розвитку широкої та міцної професійної мережі.

Капітал відносин — це нематеріальний актив, який відображає цінність, притаманну людським відносинам. Що вищий рівень відносин і що вони міцніші, то ціннішим є "капітал відносин".

Це дуже цінний актив, адже в економіці знань, де практично все може бути скопійоване, людські стосунки є унікальними.

"Капітал відносин" створює "нетворкінговий капітал", що збільшує "дохід від відносин". Капітал відносин керівників вважають найціннішим, адже він розширює власну мережу організації і, таким чином, збільшує її прибутковість.

Зокрема, з огляду на глобалізацію, мережі стали окремою сферою конкуренції. Глобалізація спричинила тиск на підвищення якості і тиск на зниження ціни, що ускладнює для фірм можливість зробити свою продукцію та послуги помітними.

Це робить людські зв’язки, які за своєю природою надзвичайно особистісні й унікальні, ще бажанішими. Вони можуть стати вирішальним чинником, якому банку довірять вихід на знакове IPO, які фонди отримають мільярди доларів надходжень і які компанії здобудуть доступ до мегаугод.

Один із найцінніших ресурсів — це мережева ексклюзивна інформація, як ми вже дослідили у розділі три. Найважливіша інформація надходить від інших людей, а не від теоретичних ресурсів, і це служить міцною сполучною ланкою між суперхабами.

В епоху постійного інформаційного перевантаження, актуальна, своєчасна та приватна інформація з первинних джерел — незамінний ресурс.

Як зазначив Клаус Шваб, ситуативний емоційний інтелект не можна отримати під час читання досліджень, а лише через взаємодію з іншими людьми.

Тому створення міцної, різноманітної та динамічної мережі є обов’язковим для лідерів, адже для того, щоб досягнути успіху, їм варто бути проінформованими, мати доступ до можливостей і ресурсів, щоб могти скористатися ними.

Сильні мережі дають суперхабам змогу налагоджувати зв’язки зі своїми колегами так само, як зі слабкими вузлами, щоб плести щоразу щільнішу мережу, що виходить за межі луно-камери однорідного мислення і покриває всі сліпі плями.

Такі союзи забезпечують ресурсами, підтримкою та ще більшим впливом.

Скоріше мистецтво, аніж наука: привабливість + взаємодія = транзакція

Людські мережі формуються відповідно до законів, які ми можемо проаналізувати та застосувати. Проте стосунки також містять невідомі змінні, ненамацальні аспекти, елементи, які неможливо осягнути.

Чому, коли ми входимо в кімнату, відразу ж відчуваємо симпатію чи неприязнь з боку певних людей? Чому ми довіряємо комусь відразу, тоді як інших негайно ж відкидаємо? Міжособистісну хімію важко збагнути і ще важче пояснити порівняно з науковими законами науки про мережі.

Протягом усього життя одна з наших найсокровенніших потреб — це налагодження зв’язків з іншими людьми. Ступінь нашої співпраці й успіху відрізняє нас від інших видів. Ми приречені на те, щоб будувати взаєморозуміння, а історія еволюції добре налаштувала нашу здатність це робити.

Ми навчилися оцінювати інших і помічати підсвідомі сигнали, інтерпретуючи їхній голос, міміку та мову тіла. Що більше відчуттів залучено, то точніша наша оцінка.

Обличчя — це найекспресивніша частина людського тіла. Воно виражає безліч візуальних підказок про емоційний стан людини. Коли ми зустрічаємося з новими людьми, то протягом тринадцяти мілісекунд вирішуємо, подобаються вони нам чи ні.

Знайомі люди дозволяють нам почуватися комфортно, тоді як незнайомці викликають тривогу. Ці реакції викликає мозок, який обробляє когнітивні й емоційні подразники.

Мигдалеподібне тіло, яке є частиною "системи виживання" головного мозку, отримує вхідну інформацію від усіх органів чуття, обробляє страх й емоційні спогади. Підозрілі сигнали, які викликають недовіру, активізують мигдалеподібне тіло.

Натомість, коли ми довіряємо іншим, активізується префронтальна кора головного мозку, пов’язана з когнітивними процесами. Ці реакції підтверджують, що ми дійсно можемо будувати глибокі відносини лише особисто, адже це оптимальний спосіб оцінювати та об’єднуватися з людьми.

Цифрові біти проти людського дотику

В інтерв’ю Financial Times Клаус Шваб прогнозував, що "через двадцять-тридцять років люди вже не відвідуватимуть конференцій", оскільки "цифровий вимір змінить те, як взаємодіють люди і як відбуваються конференції".

Як нові комунікаційні технології впливають на мережі лідерів у сфері фінансів? Чи роблять вони особисту взаємодію не такою актуальною або навіть зайвою? Багато було зроблено для того, щоб уможливити налагодження зв’язків між людьми через інтернет.

Революційні вдосконалення в телекомунікаціях зменшили часовий і просторовий вимір, даючи змогу зв’язатися з ким завгодно в будь-який час.

Бездротова технологія додала набагато більший обсяг і можливість з’єднання на безпрецедентній швидкості. На сьогодні інтернет є нервовим центром комунікації. І хоч технологія встановлює зв’язок, вона також встановлює бар’єр.

І зв’язок, і сепарація мають свою ціну: електронні мережі можуть експоненційно зростати швидше, аніж особисті, роблячи можливим діалог з аудиторією, необмеженою в кількості, а також допомагають в організації соціальних або політичних рухів.

Заразом ці мережі можуть спонукати людей уникати прямої взаємодії. Найсуворіші критики стверджують, що технології розмивають нашу особистісну сутність і применшують роль нашої індивідуальності.

На їхню думку, ми приймаємо ілюзію близьких стосунків без необхідних інвестицій і жертв; ми "надаємо людських якостей предметам і […] трактуємо одне одного як речі".

Дійсно, стерильне електронне спілкування ускладнює встановлення людської автентичності. Воно може викривляти ідентичність, спотворювати факти та приховувати наміри, не передаючи жодних звичних попереджувальних знаків і, таким чином, маніпулюючи людськими стосунками.

Тонкі нюанси комунікації, як от тон і зміна інтонації, часто втрачаються в електронній пошті.

Відеоконференції — наступний найліпший винахід для особистих зустрічей, але вони не замінять їх, адже учасники не можуть мати прямого зорового контакту, обмінюватися рукостисканнями та іншими персональними жестами або тлумачити невербальні сигнали.

Тож цифрова взаємодія в ліпшому разі поверхнева, а в гіршому — нетривка. Соціальні мережі в інтернеті, як от Friendster і Myspace, часто швидкоплинні. Не маючи жодних бар’єрів для входу, користувачі не надто лояльні і йдуть звідти, коли з’являється щось ліпше.

Якщо технологія не працює чи уряд її блокує, з’єднання з іншими стає неможливим.

Згідно з дослідженням Дослідницького центру Пью "Соціальна ізоляція та нові технології", люди, як і раніше, віддають перевагу спілкуванню віч-на-віч як основному способу залишатися на зв’язку 7.

Глибокі та довірливі відносини — це привілей, в який потрібно вкладати час і зусилля, перевірити в халепі й виплекати через спільний досвід. Крім того, що рідкіснішою стане людська взаємодія, то ціннішою вона буде.

Саме тому фінансисти з перевантаженим графіком, СЕО, яким бракує часу, та гіперактивні мільярдери інвестують час і зусилля, щоб відвідати міжнародні збори по всьому світу.

Тож, хоча алгоритми можуть допомогти підтримати особисті відносини, людська взаємодія така складна, що цифрові біти ніколи не зможуть справді конкурувати з ними чи замінювати їх.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх