Колонки Андрій Герус
  1815  0

Чи є ДТЕК Ахметова монополістом

Я вважаю, що ДТЕК є монополістом, як мінімум, на ринку вугілля.

Його вертикальна інтеграція має надзвичайно негативний вплив на функціонування конкурентного ринку. Це призводить до появи неприродніх бар’єрів входу на ринок, спотворення ринкових механізмів та викривлення цін та тарифів.

Але Антимонопольний комітет України (АМКУ) вже три роки думає, чи є монополістом компанія, яка:

  • володіє 85% видобування українського вугілля (монополія зі сторони продавця);
  • володіє 80% станцій теплової генераціі (монопсонія, або монополія зі сторони покупця);
  • володіє 30% від усіх обленерго;
  • контролює 99% експорту електроенергії;
  • контролює 60% імпорту вугілля (в основному із своїх шахт у РФ).

Просто бути монополістом - це не злочин. Важливіше чи зловживає монополія своїм монопольним становищем (найчастіше у вигляді завищення цін). А тут взагалі все очевидно.

В Британії, не одна, як в Україні, а шість крупних вертикально інтегрованих компанії. Тобто конкуренція набагато гостріша. Але британський антимонопольний регулятор (Competition & Markets Authority) регулярно аналізує негативний вплив вертикальних інтеграцій на ринок.

Зокрема чи продають компанії вертикальної інтеграції "чужим" на умовах гірших, аніж "своїм" (сторінка 18). У нас, звісно, це відбувається, але регулятор у нас не британський. Шахти ДТЕКу не продають на Центренерго вугілля по цінах аналогічних, як продають "своїм".

ДТЕК відмовлявся купувати у державних шахт вугілля, навіть коли вони пропонували ціну нижчу, аніж шахти ДТЕК.

Шахти ДТЕК не виходять на біржові торги Центренерго, якщо там може виникнути конкуренція. Продавати на Центренерго хочуть, але не по цінах, які можуть встановитись у ході конкуренції

ДТЕК різними способами робить неможливим поставки на свої ТЕС вугілля незалежних компаній, незалежно від того, що ті можуть запропонувати нижчу ціну. А вища ціна вугілля означає вищий тариф на е/е.

У нас навіть ще гірше. ДТЕК в Угорщину на експорт продає свою електроенергію по 1,30-1,35 грн за кВт-год. Продає за таку ціну абсолютно ДОБРОВІЛЬНО. А в український Енергоринок ДТЕК продає е/е по 1,90-1,95 грн за кВт-год.

Тобто маржа на українському ринку суттєво більша, аніж маржа на угорському ринку. Чим же можна пояснити таку різницю у цінах? На регульованих ринках такі завищення можливі лише у змові із державним органами.

І поки десь думають, чи є ДТЕК монополістом, в Україні за цей час багато-багато разів підняли тарифи. Для одних рішень треба мало часу, для інших - нескінченно багато.

А формула Роттердам+, яка і призвела до завищення цін на вугілля, а потім і тарифів на е/е, принесла вже понад 30 млрд грн надприбутків.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх