Колонки Антон Калашник
  8476  5

Які перспективи зняття мораторію на землі сільськогосподарського призначення

Перший мораторій вводився на 5 років, як тимчасовий спосіб недопущення хаотичного продажу землі, але як ми бачимо з практики продовження мораторію відбувалося неодноразово, та діє до сьогоднішнього дня.

У 2001 році було ухвалено Верховною Радою України новий Земельний кодекс України, в якому в перехідних положеннях вперше було накладено заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Введений мораторій строком на 5 років діє до сьогодні, обіцяючи кожного разу землевласникам, що невдовзі вони зможуть скористатися правом вільного розпоряджання своїм майном та з’явиться можливість продажу земель сільськогосподарського призначення.

На сьогоднішній день, не дивлячись на дію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, в країні вже достатньо давно навчилися все ж таки "продавати" землі сільськогосподарського призначення. Наприклад:

  • укладаються договори оренди земель сільськогосподарського призначення (паїв) з зазначенням того, що після скасування мораторію орендар має першочергове право викупу земельної ділянки, але такий договір не є гарантом отримання земельної ділянки у власність в майбутньому;
  • укладається договір емфітевзису, тобто земельні ділянки передаються в строкове користування чужою земельною ділянкою на 100 і більше років, право емфітевзису може відчужуватися та бути передане у порядку спадкування, але за таким варіантом користувач не захищений та не отримує права власності саме на земельну ділянку.

Так, впродовж 2017 року спостерігалася велика кількість спекуляцій зі сторони практично всіх політичних партій щодо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Деякі лідери політичних партій використовували лозунг: "Землю продавати не можна, другого завозу не буде" , а інші стверджували, що зняття мораторію приведе в країну інвестиції міжнародних компаній та відчутно підніметься економіка країни.

Звісно, що при інтенсивному обговорюванні даного питання ніхто не враховував позицію землевласників, які на сьогодні не мають можливості скористатися своїм правом. Думка серед власників земельних ділянок с/г призначення також розділилася на "за" та "проти".

На сьогодні є достатньо велика кількість прибічників щодо зняття мораторію, оскільки більшість власників земельних ділянок, які підпадають під мораторій самостійно не обробляють свої земельні ділянки.

Вони здають їх в оренду великим аграріям за 700 – 800 грн за 1 га на рік, що не дуже до вподоби орендодавцям.

У Європейських сусідів орендна плата досягає позначок від 300 до 500 євро за 1 га. така ціна зумовлена відкритим ринком землі, але велика кількість землевласників не поспішає продавати землі, тому що можна непогано заробляти на здачі в оренду.

Тож, зняття мораторію надало б можливість землевласникам скористатися своїм правом розпоряджання нерухомим майном та продати землі сільськогосподарського призначення або хоча б підняти орендну плату за землю.

На сьогоднішній день не вигідне зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення великим агрохолдингам.

Оскільки після відкриття ринку землі відчутно зросте ціна землі та змусить гігантів агробізнесу розкошелитись на великі суми коштів для купівлі землі, що в свою чергу не вигідно, адже набагато дешевше орендувати землю за "копійки" та на тивалий час.

Тож, хоч і розділилися думки політиків та населення, все ж таки в черговий раз, як мінімум ще один рік, власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення (паїв) не зможуть в повному обсязі розпоряджатися своїм майном.

Так, Верховна Рада України 7 грудня 2017 року прийняла зміни до пунктів 14 та 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, згідно з якими пропонується продовжити дію мораторію на купівлю-продаж та відчуження іншими способами земельних ділянок сільськогосподарського призначення (паїв) та на внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств "до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2019 року".

Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення означає для України збереження корупції, рейдерства, зловживань зі сторони влади щодо неможливості землевласниками скористатися своїм правом вільного розпоряджання власним майном, захоплення врожаю на спірних орендованих землях, підроблення документів на право оренди.

У ЗМІ повно прикладів того, наскільки непросто дрібним фермерам на сьогоднішній день вести агробізнес в Україні на орендованих землях.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх