Колонки Тетяна Перевощикова
  1870  0

Наскільки складно бізнесу оскаржити дії фіскалів

Досить часто бізнес залишається один на один з незаконними рішеннями податкових органів. Відтак, доказувати свою сумлінність у сплаті податків та зборів доводиться платникам податків.

Фото: zib.com.ua

Оскарження незаконних рішень податкових органів було і залишається темою №1 в бізнес колах. Адже не помиляється той, хто нічого не робить і податківці не виняток.

Вітчизняне законодавство має у розпорядженні різні інструменти, які дозволяють відстояти свої права. Платник податків може обрати зручніший для нього варіант оскарження податкових рішень - адміністративний чи судовий або одночасно використати обидва.

Адміністративний порядок оскарження цілком дієвий для відстрочення виконання вимог податкових рішень, проте, майже всі хто спробував цей порядок оскарження податкових рішень, не з чуток знають про його неефективність.

Тому, якщо після проходження всіх кіл "адміністративного пекла" ви так і не отримали бажаного — за захистом своїх прав потрібно звернутися до суду. І тут починається найцікавіше.

Перед судовим процесом необхідно ретельно підготувати всі необхідні документи, які можуть допомогти відстояти свою точку зору. У разі відсутності деяких документів бажано заздалегідь підготувати запити до відповідних органів та контрагентів.

Якщо результати останньої податкової перевірки відрізняються від результатів минулої перевірки, необхідно підготувати, також, і документи з минулої перевірки.

Це важливо, тому що податкові органи зобов'язані суворо дотримуватися вимог законодавства, і якщо ви помітили порушення процедури перевірки, це є однією з перших підстав для оскарження рішення податкового органу.

Скласти позовну заяву в суд не складно, але в світлі прийнятих нових процесуальних кодексів, досить важливо дотриматись всіх вимог встановлених кодексом адміністративного судочинства України до позовної заяви. Оскільки недотримання процесуальних норм, при складанні позовної заяви, слугуватиме для суду підставою для залишення її без руху.

Відтак, в позовній заяві обов’язково повинні бути зазначені:

  • найменування суду, до якого подається заява;
  • ціна позову;
  • повне найменування сторін та інших учасників справи, їхнє місцезнаходження;
  • поштовий індекс;
  • ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
  • відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Окрім змісту позовних вимог і викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до податкової, останній повинен зазначити обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача та докази, що підтверджують вказані ним обставини.

Також, у позовній заяві має бути перелік документів, що додаються до заяви. Більше того, заявник повинен вказати у заяві навіть ті докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності) та повідомити суду відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів доказів, копії яких додано до заяви.

До того ж позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору – у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору та відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

З аналізу актуальної судової практики можна зробити висновок, що навіть, якщо законом не встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору і заходи досудового врегулювання спору не вживались – про це, також, слід написати в позові.

Крім того, позивач при поданні позову повинен надати суду власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Таке підтвердження може бути включене, як у сам позов, так і викладено в окремій заяві, яка буде подана разом з позовом.

Після належної підготовки доказової бази та оформлення позовної заяви, залишається лише відстояти її в суді та переконати суддю у правильності своїх доводів і хибності доводів податкової.

Зважаючи на завантаженість адміністративних судів та заперечення податкової проти позовних вимог, розгляд справ з податковою, зазвичай, розтягується на досить тривалий час, тому слід морально підготуватись до того, що швидко справа розглянута не буде.

На перший погляд, нічого важкого, але потенційним позивачем слід зауважити, що всі вимоги Кодекса адміністративного судочинства України (КАСУ) до позовної заяви, навіть, на перший погляд не принципові, повинні бути суворо дотримані.

Тому, задля ефективного захисту своїх інтересів краще все ж доручити кропітку роботу зі складання позовної заяви та представництва інтересів в суді професійному юристу.

Виходячи зі сформованої практики, далеко не кожен керівник вирішиться на тривалий, вимотуючий судовий процес, навіть у разі, якщо відчуває свою повну правоту. Але незважаючи на труднощі розгляду в суді податкової справи, сперечатися з податковим органом необхідно.

Якщо керівництво компанії не відчуває в собі і у своїх співробітниках сили протистояти несправедливим рішенням податкових органів, гарним варіантом може стати передача справ на юридичне обслуговування спеціалізованій компанії.

Професіонали, що працюють в сфері податкових спорів, допоможуть в підготовці документів для суду, ретельно розберуться у справі, зможуть знайти потрібні аргументи, зорієнтують по термінах і порядку подачі документів до суду, в кінцевому підсумку допоможуть виграти справу проти фіскалів, тим самим створивши, такий необхідний всім платникам податків, прецедент.

Подписывайтесь на БизнесЦензор в Facebook, Twitter и Telegram

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх