Колонки Михайло Катрук
  1712  1

Яка доцільність електронного документообігу в Україні

В Україні варто створити діджитал-агенцію, яка відповідала б за всі IT-рішення на державному рівні. Це допоможе подолати корупцію та наблизити нашу країну до цивілізованого світу

Ви знаєте, що перетворює мирну та щасливу людину на розлюченого червоного монстра? Тонни паперу, повільна бюрократія та нескінченні документи й форми. Все це зводиться до двох слів: утрачений час.

Рішення – і відповідь на всі молитви – у повній інформатизації всіх систем України. Підприємствам, державним структурам та кінцевим споживачам все це буде корисним.

У Львові є великий дачний кооператив. На нього ніхто не звертав уваги, бо розташований він був у незручному місці, та ще й на горбочку. Але Львів активно розростається, місця під забудову стало не вистачати. І одна будівельна компанія поклала око на цей кооператив.

Мій товариш, який мав у кооперативі ділянку, отримав повідомлення від майбутнього забудовника: землі відходять під житловий комплекс, дачі йдуть під знос, якщо хочете – заберіть звідти свої речі.

Звісно, товариш пішов у міську раду розбиратися. У дачника на руках були документи з печатками, кадастровим номером. Але чиновники відповіли: кудись пропав державний реєстр, де було вказано, що цей кадастровий номер закріплений саме за вами.

І довести право власності тепер неможливо, бо інформацію ще не встигли перенести з паперу в електронний геокадастр.

Коли хтось сумніватиметься в доцільності електронного документообігу в Україні – розкажіть йому цю історію. Бо в корупційній державі паперові документи – це поле для зловживань. Одна "раптова" пожежа в державному архіві, і ваш будинок більше вам не належить.

До речі, наскільки мені відомо, чиновники по всій країні зараз активно почали "губити" папери. Мабуть, передчувають, що перехід на електронний документообіг рано чи пізно відбудеться.

Втім, для такого переходу слід провести велику роботу. І першим кроком має стати створення єдиного органу, відповідального за всі IT-рішення в межах держави. Бо зараз в українській IT-сфері відбувається повний хаос.

Гостру необхідність рухатися в бік електронного урядування свого часу відчула Данія, яка у 2011 році створила спеціальну агенцію при міністерстві фінансів. Усього за три роки ця агенція запровадила електронний документообіг по всій державі.

А до 2020-го планує перевести інші сервіси в електронну форму. Вірогідно, саме ці рішення дозволяють Данії щороку впевнено бути в лідерах країн без корупції.

Відсутність відповідної державної програми та політики призводить до того, що місцеві органи самостійно розробляють необхідне їм програмне забезпечення для власних потреб.

Наприклад, Львівська міська рада створила свій "кабінет мешканця". Щось подібне є в Чернівцях та інших обласних центрах. Але знову ж таки – це індивідуальні ІТ-рішення, орієнтовані суто на локальні потреби й несумісні між собою.

Чому б не взяти львівську систему "кабінету мешканця" й не запровадити її в інших містах? І заразом забезпечити повну стандартизацію. Щоб не виникало ситуації, коли у Львові маємо "кабінет мешканця", у Тернополі – "файну хатинку", а в Києві – ще щось інше.

Якщо людина зі Львова переїде до Києва, вона повинна мати можливість користуватись послугами київської системи, яка знала б інформацію львівської системи.

Зрештою, у нас не існує жодної структури, яка об’єднувала б весь ІТ-сектор держави й лобіювала його інтереси. Зараз майже в кожній області України є так звані ІТ-кластери.

Це неформальні спілки айтішників, які використовують свій вплив для того, щоб у межах їхньої області приймалися правильні IT-рішення. По суті, це неприбуткові громадські організації з невеличким елементом комерції.

Як це відбувається. Маленькі регіональні ІТ-кластери виходять на подібні закордонні організації, спілкуються з ними і просувають себе як асоціацію ІТ-компаній.

У подальшому іноземець, який зацікавився їхніми послугами, звертається до цього ІТ-кластера і просить порадити когось, хто підходить для виконання його конкретного завдання. А вже всередині кластера відбувається пошук.

Якби у нас існувала діджитал-агенція всеукраїнського рівня, вона могла б аналогічно представляти на світовому ринку Україну як потужного ІТ-гравця. Уявімо, що данці захотіли приїхати в Україну й допомогти нам запровадити свою систему документообігу. Кому вони мають це пропонувати?

Ну зустрінеться з ними Гройсман або Порошенко, ну відрапортують у "Фейсбуці", мовляв, розвиваємо ІТ-сектор. Але на цьому все й закінчиться. Якби ж існувала окрема агенція, вона вільно технічно спілкувалася б з іноземцями й виступала гарантом від імені держави.

Також важливо, щоб вона була аполітичною й неупереджено контролювала використання державних грошей. Щоб створити таку діджитал-агенцію, потрібні дві речі.

По-перше, законодавство. Цьому органу слід дати широкі повноваження, забезпечити імунітет від політики. Діалог про подібні речі у Верховній Раді вже вівся. 40-50 депутатів позитивно оцінили ідею чи навіть були її ініціаторами.

Також у нинішньому парламенті є депутати, що прийшли з IT-сфери. Тому ініціатива щодо створення діджитал-агенції має всі шанси на успіх.

По-друге, необхідне добре фінансування. Тому що в сфері ІТ рівень оплати спеціалістів значно вищий, ніж у більшості інших галузей. Коли я бачу оголошення: "державна структура найме на роботу програміста за 5 тис. грн" – мені стає смішно.

Це просто чергове відмивання грошей, коли на роботу беруть якогось родича, а він взагалі не знає, як підійти до комп’ютера. Єдиний спосіб залучити до держсектору хороших спеціалістів – дати їм конкурентну оплату.

Я знаю багато айтішників, які із задоволенням пішли б працювати в таку структуру. Бо для них це не тільки більший масштаб, нові виклики та високі технології, а й, головне, – користь для своєї країни.

Так, я визнаю, що створення такої структури обійдеться бюджету в копійчину, але, зрештою, зекономить сотні мільйонів. Створення діджитал-агенції може стати переломним моментом у розвитку України.

Коли всі документи будуть оцифровані й зібрані в межах однієї електронної системи, коли вся комунікація в державі буде в електронній формі – корупція зникне як явище.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх