Колонки Олександр Харченко
  1477  0

Експорт корупції від Газпрому розділить Європу чи об’єднає?

Витік 271 сторінкового звіту, приготованого в Директораті Європейської Комісії з питань конкуренції щодо порушень російським газовим монополістом Газпром європейського законодавства, став справжньою сенсацією. Але зовсім не тому, що в ньому перераховані нікому не відомі факти...

 

Більшість наведених фактів самі по собі були добре відомі. Але зведені в один файл та проаналізовані, ці факти створили вкрай неприємну картину.

Та навіть більшу реакцію ніж файл самого звіту, викликав інший файл, розповсюджений серед депутатів Європарламенту, разом із звітом.

В цьому файлі, так званому “Annex2”, фактично містилася політична пропозиція проекту рішення Європейської Комісії не накладати на Газпром одних особливих санкцій, окрім тих, які сам Газпром у своєму листі до Єврокомісії, запропонував прийняти на себе добровільно.

Ситуацію ще більш напружує, що останні тижні саме версія про “м’яке” рішення майже 10-річного розслідування неофіційно обговорювалася в Брюсселі як найбільш вірогідна.

"Що нам сказали, так це те, що Єврокомісія прагне дружнього врегулювання проблеми (результатів - прим. автора) розслідування і вже вирішила завершити цю справу.

Це справжня зрада, а Польща є однією з жертв, і далеко не єдиною" - каже в коментарях для медіа чільний польський євродепутат та колишній міністр Польщі, Яцек Саріуш-Вольський.

"Ці матеріали показують, що поза всяким сумнівом, "Газпром" посягав на європейські закони роками, а Єврокомісія збирається фактично виправдати все це. Вони роблять це у контексті тихої війни з Московією. Все це заради корисливих цілей" - додав Саріуш-Вольський.

З польським євродепутатом важко сперечатись. Польща, за даними розслідування, сплачувала Газпрому 350 доларів з 1000 кубометрів газу в той час як ціна для Німеччини складала 200.

На думку експертів, справедлива ціна для Польщі, транспортування газу до якої коштує на 27-30 доларів дешевше, ніж до Німеччини, мала б скласти в такій ситуації близько 175-180 доларів.

Болгарія, за даними розслідування, взагалі була вимушена приймати ультиматуми Газпрому і сплачувати будь-яку призначену ціну, так як не мала жодних альтернатив постачання.

Обидві ці країни стали жертвами політичного шантажу чи помсти: Польща відмовила Газпрому у бажанні придбати польську газотранспортну систему, а від Болгарії росіяни вимагали підтримки проекту Південного потоку.

Фактично, в переліку країн, що, згідно звіту Директорату, постраждали від Газпрому, можна знайти практично всі країни Східної та Південно-Східної Європи та Балтії.

Газпром блокував можливість перепродажу газу, отриманого від нього, закривав маршрути для отримання газу з альтернативних джерел шляхом придбання компаній, що володіють так званими “інтерконнекторами” газових мереж.

Росіяни реалізовували власну стратегію сегментації країн Центральної та Східної Європи, для того, аби зберегти можливість вимагати вищих цін або виставляти політичні вимоги. Все це прямо відображено у зібраному звіті.

Судячи з тексту документу, саме розслідування було фактично завершено ще кілька років тому, близько 2015 року. Тут доречно пригадати, що його активна фаза прийшлася на самий початок: 2009-2010 роки.

Потому активність розслідування значно знизилася на фоні активних компромісів між Європейським Союзом та Газпромом по багатьох питаннях пов’язаних із постачанням газу до Європи (таких як Північний потік 1, газогін OPAL та інші).

Чому ж саме зараз розслідування знову з’явилося у полі бюрократичної, а слідом і публічної, уваги? Відповідь у бажанні Газпрому розпочати якомога скоріше будівництво Північного потоку 2.

Цей газогін, який у разі побудови стане ключовим інструментом для шантажу Східноєвропейських країн та покарання за непокору та власну позицію України та Польщі, дуже важливий для путінського газового гіганту.

Але починати його будівництво до офіційного прийняття рішення Директоратом Європейської комісії з питань конкуренції достатньо ризиковано навіть для Газпрому.

І навіть за наявності упевненості, що лобісти та політичні агенти Москви вже домовились про найбільш м’яке рішення з усіх можливих. Саме тому останні два-три місяці в Брюсселі активно обговорювали, що рішення “ось-ось з’явиться, бо ж Північний потік 2…”.

Але достукатися та отримати хоч натяки на те, як воно проходить, не могли навіть представники урядів зацікавлених країн на кшталт Польщі чи країн Балтії.

На щастя в Європейській Комісії ще є люди, яким цінності, на яких будувалася Європа, не є пустими словами. Цей “злив” документів - а такі речі в Європейській Комісії трапляються вкрай не часто - пряме тому свідчення.

Адже саме розслідування було просто легендарним за рівнем закритості інформації. Та перехід в публічну площину може повністю поламати сценарій “м’якого” та промосковського рішення. Європейська Комісія досі офіційно не надала коментарів.

Але окремі чиновники в приватних бесідах кажуть, що “звіт справжній (до речі, він досить сильно відредагований - в ньому викреслено багато назв країн, прізвищ, географічних назв, частина тексту “замальована” - прим. авт.), а от “Annex 2” - фейк”.

Більш офіційно прокоментувала ситуацію комісар Вестагер на прес-конференції у Вашингтоні, округ Колумбія:

“Це не є документом Європейської комісії - було б очевидно, якби хтось з вас прочитав справжній документ, що цей документ зроблений не так, як пише Комісія. Мені особисто дуже неприємно, що ми досі не завершили це розслідування. Для нас дуже ускладнює процес, коли люди намагаються встановити зв'язок між нашими справами та геополітичною ситуацією".

А відповідь на питання, чи впливає нинішня напруга між Заходом та Росією на розслідування щодо Газпрому та перемовини щодо його підсумків, Маргарет Вестагер сказала: "Очевидно, що ми також читаємо ці документи, але антимонопольне розслідування є ринковим інструментом, а не політичним інструментом".

Що ж, це може бути найкращою лінією поведінки для Європейської Комісії в ситуації, що склалася. Бо публічна реакція Східно- та Південноєвропейських країн - справжнє обурення м’якістю запропонованих для Газпрому санкцій.

Політики і суспільство здивовані та обурені проектом, що опубліковано. Тож, схоже є два сценарії. За одним, офіційне рішення залишиться м’яким та лояльним до Газпрому.

Це зчинить ще більшу хвилю обурення у всіх країн, що вже постраждали від росіян, та поглибить внутрішні протиріччя Європейського Союзу. Чого, схоже, і добивається Москва.

За другим, Німеччина, як головний адвокат Путіна в ЄС, зможе наступити на горло власній пісні. Тоді рішення відносно Газпрому та його порушень буде справедливо жорстким.

Але жорстке рішення за результатами цього розслідування, дуже ймовірно, зробить неможливою реалізацію проекту Північний потік 2. Але продемонструє, що для Європи єдність та базові принципи більш важливі ніж російські гроші та вигоди. 

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх