Колонки Михайло Катрук
  1593  0

Бюрократія онлайн

Нещодавно спікер Верховної Ради радісно повідомив, що в парламенті запроваджують електронний документообіг. Уже навіть відбулися перші засідання комітетів "без паперу". Але запроваджувати електронний документообіг потрібно по всій країні. Це вимога часу.

 

Фото: itprogres.pl 

Данія відмовилася від паперів, запровадивши електронний документообіг, – і зараз це одна з найуспішніших країн світу. Повторити її досвід в Україні важко, але цілком реально. Держава спілкується з громадянами виключно в електронній формі.

Електронний документ має вищу юридичну силу, ніж паперовий. Оформити банківський кредит чи довідку можна за 15 хвилин, не виходячи з дому і, знову ж таки, не використовуючи жодного аркуша паперу.

Для нас це – шок, важко навіть уявити таке в Україні. Але Данії це вдалося: свого часу країна прийняла відповідні закони й запровадила систему електронного документообігу. Я працюю на компанію, що надає послуги е-урядування в цій країні.

Вона веде бізнес не лише в Данії, а й у Норвегії, Швеції, Ірландії, Люксембурзі й зараз буде виходити на ринки інших країн. Тому я можу розповісти, в чому секрет успіху Данії та як Україна може використати досвід цієї скандинавської країни.

У данців свого часу була така ж проблема з бюрократією, як і у нас. Вона поглиблювалася тим, що в силу дуже якісної інфраструктури данці живуть далеко від великих міст.

У нас люди намагаються не перетинати лінію у 20-30 км від Києва, а у них жити за 60-70 км від міста – це престижно. Данці, як і будь-які європейці, дуже зайняті люди. Тому вони й вирішили нівелювати бюрократію.

Для цього їм потрібно було вирішити два основних завдання. Перше – це інтернет-покриття. Виходячи з того, що не всюди можна провести кабельний Інтернет, систему оптимізували так, щоб вона могла працювати навіть при повільному мобільному Інтернеті.

А він, у принципі, є у всіх громадян. Друге завдання – це сама система: мегаскладна та супербезпечна. Фірма, яка надає послуги, також відповідає за автентичність документів. Плюс вона зобов’язана зберігати ці документи 50 років.

І очевидно, що системі дозволено не працювати лише протягом дуже незначного періоду. Час відключення обмежений шістьма годинами на місяць, причому це шість нічних годин. До речі, в Данії постачальники послуг е-документування є приватними.

Кожні два роки в державі проводиться відкритий тендер на надавача таких послуг. Компанія, на яку я працюю, виграє цей тендер втретє. У нас у всіх в Україні є індивідуальний податковий номер.

У Данії існує його приблизний аналог, але він не прив’язаний до податкової. Данці спеціально створили окрему організацію, яка видає кожному громадянину цифровий ідентифікатор.

Він діє для всіх можливих сервісів у Інтернет-мережі, які надаються в межах держави. Оскільки громадяни почали активно користуватися електронними послугами, багато комерційних структур – банки, страхові компанії – теж переходять на цю систему.

Їм це мегазручно. Скажімо, банку потрібна інформація про громадянина, яка є у держави. І він підключається до цієї системи, щоб швидше надавати послуги.

Мені показували найпростіший приклад – оформлення кредиту в банку. Це нагадує електронну пошту. Клієнт відправляє листа в банк, банк надсилає йому перелік необхідних документів.

Людина дає запит у агентство, там їй відповідають потрібними документами, клієнт відправляє їх у банк, а банк повертає готовий пакет і договір, щоб його можна було завізувати електронним підписом. Все – у вас є оформлений кредит!

Відмінність цієї системи від звичайної електронної пошти в тому, що громадяни між собою з її допомогою спілкуватися не можуть. Це – суто зв'язок між громадянином і державою або юридичною особою.

Очевидно, що з прийняттям такої системи відчутно страждає поштовий оператор. Якщо паперова пошта повністю зникає – це призводить до мільярдних збитків. І держава вчинила дуже хитро.

У Данії створили спеціальну агенцію – грубо кажучи, інститут діджитал-розвитку держави. І їхній аналог "Укрпошти" став власником половини акцій цієї агенції.

Що дав е-документообіг Данії? Ця країна стабільно займає високі місця у рейтингах найпрозоріших і найменш корумпованих держав. Документ на шляху від видавця до отримувача ніхто не може підробити.

Плюс усі державні структури мають доступ до документа: він зберігається в єдиному екземплярі в центральному сховищі. І не може бути такого, як у нас, коли приносять два документи з мокрими печатками, але в одному написано одне, а в другому – інше.

Запровадити таку систему в Україні поки що складно. З Інтернетом ще півбіди – найскладнішим є те, що проект вимагає комплексних технічних рішень. Компанія, яка візьметься за впровадження такої системи, має бути потужною.

Також необхідне законодавство, щоб електронна форма була важливіша за паперову, щоб підприємство, яке надає ці послуги, було недоторканним. Потрібне кримінальне впровадження за будь-яке втручання в роботу такого підприємства.

У Данії все пройшло досить легко, бо вона у вісім разів менша за Україну, і вона на той час уже була більш високотехнологічною. У нас же, якщо буде політична воля та достатнє фінансування, таку систему в пілотній версії можна запустити десь за чотири роки.

Ще рік-два знадобиться, щоб упровадити її в регіонах і навчити людей. Правда, як завжди, почнеться спротив. Казатимуть, що це чергове відмивання грошей. Крім того, проти подібної системи виступатимуть ті, хто не хоче, щоб усе було прозоро.

І мова не лише про чиновників, які заробляють на довідках. Як це не прикро, проти будуть і чимало звичайних громадян. Бо така система передбачає, що ви вже не зможете все "порішати".

Але це треба робити, бо майже всі європейські держави зараз рухаються в цьому напрямку. Ми – країна, яка намагається позиціонувати себе як IT-Мекка, тому не можемо залишитися осторонь цих процесів.

Не обов’язково запроваджувати систему одразу по всій Україні: можна обрати пілотну область і на ній обкатати механізм. Це ж саме е-документування можна використовувати навіть у межах Верховної Ради, щоб відмовитись нарешті від тонн паперів.

Подписывайтесь на БизнесЦензор в Facebook, Twitter и Telegram

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх