Колонки Олена Колтик
  5942  4

Відкриті обговорення в НКРЕКП: демократія чи фарс?

Енергетичний ринок - це як кровоносна система в організмі. Без неї ми не можемо уявити своє життя в сучасному світі. Але для нормального функціонування будь-якої системи, необхідні зрозумілі та прозорі правила.

П'ятниця, третя година ночі, а в Національній комісії з питань регулювання енергетики та комунальних послуг продовжуються відкрите обговорення нових правил ринку.

Відповідно до діючого законодавства Національна комісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) зобов’язана публікувати проекти рішень, що мають ознаки регуляторного акту та в подальшому проводити їх відкриті обговорення.

На них, в свою чергу, мають право бути присутні всі, хто запропонував свої зауваження чи пропозиції. Основна мета таких обговорень - це збалансувати інтереси різних сторін, тим самим створити стабільні правила, систему та взагалі країну.  

Та чи можливо бути одночасно у декількох місцях? НКРЕКП вважає, що так, бо обговорення трьох важливих нормативних актів призначили на один день, в один час, але в різних місцях.

Минулого тижня НКРЕКП провели відкриті обговорення п'яти важливих нормативних актів, які у подальшому будуть регламентувати правила поведінки на роздрібному енергетичному ринку та взаємодії з оператором:

  • правила ринку,
  • методика формування плати за приєднання до системи передачі та систем розподілу,
  • кодекс систем розподілу,
  • кодекс системи передачі 
  • кодекс комерційного обліку.

Проте, обговорення трьох з них відбувалося одночасно, що унеможливило брати в них повноцінну участь. Таку ситуацію можна зрозуміти, але чи можна виправдати? 

Вже рік Україна існує без ставок на приєднання для нестандартного підключення від 160 кВт до 5 МВт. В цю категорію входять новобудови, ресторани, фабрики, об’єкти відновлюваної енергетики тощо.

Разом з тим у Верховній Раді був прийнятий новий закон про ринок електричної енергії, який повинен лібералізувати ринок та підвищити його конкурентоздатність. Але для його імплементації, необхідно внести зміни в ряд нормативних актів.

В обох випадках регуляторні зміни треба було прийняти ще "вчора", тому НКРЕКП дуже поспішає, так як країні необхідні нові правила.

Але така поспішність в першу чергу викликає запитання "а чи не робиться це спеціально, щоб унеможливити якісний аналіз нормативних актів?". Яка буде результативність цих обговорень, які проходять до 10 ночі, а деякі і довше?

Чи виправдані жертви держслужбовців, які проводили свій неробочий час за обговоренням нових правил ринку та кодексів розподілу, комерційного обліку?   

Давайте розберемося: навіщо взагалі проводити такі відкриті обговорення? 

Відкрите обговорення регуляторних актів – це один з інструментів демократії. Різні учасники ринку можуть запропонувати Національному регулятору внести свої зауваження та пропозиції. Часто їхні інтереси кардинально різні.

Умовно, інвестор хоче підключитися до електричної мережі якомога дешевше та швидше, тоді як оператор ринку (Обленерго) – отримати з такої операції якомога більше коштів та виконати роботи у найтриваліші терміни.

Завдання НКРЕКП - встановити баланс, за якого бізнес міг та хотів би будувати нові об’єкти, а Обленерго покривали свої витрати та отримували кошти на оновлення фондів.

Щоб почути пропозиції від різних сторін та продемонструвати, що рішення комісії приймаються прозоро та незалежно, необхідні такі відкриті обговорення.

Хоча б, як інструмент, який допомагає враховувати думку кожного учасника ринку для формування справедливої моделі, де нема привілеїв та необґрунтованих обмежень та кожен рівний у своїх правах.

Але як можна врахувати чиюсь думку, якщо вона відсутня? Призначаючи обговорення різних регуляторних актів в один час, порушується право кожного бути присутнім на них.

А проведення їх у поспіху та в позаробочий час викликає великий сумнів щодо їхньої якості та об’єктивності. Виникає риторичне питання -  навіщо їх взагалі проводять: щоб почути реальні зауваження чи тому, що "так треба"?

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх