Колонки Тарас Котович
  1039  0

Україна повертається на ринки

За наступні три роки Мінфіну разом з НБУ потрібно виплатити понад $18 млрд, в т.ч. $5,6 млрд в рахунок погашення боргу за єврооблігаціями і понад $5 млрд погашення боргу перед МВФ.

Ще коли Україна завершила реструктуризацію зовнішнього боргу у 2015 році, вже одразу частина експертів говорила про можливі проблеми з виконанням боргових зобов’язань у майбутньому.

Так, значна частина нового боргу припала саме на перші роки його погашення, і щоб знизити навантаження на цей період, було вирішено спробувати провести заміну цих виплат на нові інструменти з погашенням значно пізніше.

Мабуть вперше за всю історію присутності країни на міжнародних ринках, наразі оголошена операція з викупу державного боргу на відкритому ринку, і планується одразу випустити нові зобов’язання.

До такої операції по заміні боргів через викуп та випуск нових, державу спонукало значне боргове навантаження у 2019-2020 роках, у першу чергу за зовнішнім боргом. З бюджету у 2019 та 2020 роках потрібно буде сплатити за зовнішнім боргом приблизно по $6 млрд доларів, а з боку НБУ ще по мільярду доларів щорічно.

2018 рік буде дещо простішим, із загальним борговим навантаженням за зовнішнім боргом у сумі близько $4,5 млрд.

Усього за наступні три роки Мінфіну разом з НБУ потрібно виплатити понад $18 млрд, в т.ч. $5,6 млрд в рахунок погашення боргу за єврооблігаціями і понад $5 млрд погашення боргу перед МВФ.

Тож потрібно завчасно здійснювати кроки та вживати заходи для зменшення боргового навантаження на ці роки, адже залучити до бюджету по $6 млрд щороку для рефінансування виплат з бюджету буде дуже складним завданням.

І тут вбачається, на мою думку, лише два шляхи спрощення ситуації: здійснення випусків нових єврооблігацій з накопиченням валютних коштів на рахунках уряду, або проведення операцій з викупу та заміни боргу на новий, з більш пізніми строками погашення.

Саме з другого варіанту і пробує розпочати вирішення проблеми Міністерство фінансів. На минулому тижні було оголошено про викуп єврооблігацій з погашенням у 2019-2020 роках та випуск нових боргових інструментів з терміном обігу 10-15 років.

Зараз представники України проводять зустрічі з інвесторами, для заохочення їх до участі в борговій операції, і вже у п’ятницю завершується прийом заявок на участь у викупі старих та випуску нових єврооблігацій.

Результати планується оголосити як тільки це буде можливо, а операцію викупу планується завершити 27 вересня.

Пропозиція передбачає викуп єврооблігацій з погашенням у 2019 році за ціною 106% від номіналу, а 2020 року – за ціною 106,75% від номіналу.

Загальний обсяг викупу очікується не менше $1,5 млрд доларів за обома інструментами, з такими варіантами розподілу:

  • Мінфін може викупити весь випуск 2019 року
  • Мінфін викуповує усі запропоновані облігації 2019 року, навіть більше ніж на $1,5 млрд
  • Мінфін викуповує усі запропоновані облігації 2019 року, і на залишок суми з $1,5 млрд викуповує облігації з погашенням у 2020 році
  • Мінфін за власним рішенням виходячи з поданих заявок, корегує суму (тобто може збільшити понад $1,5 млрд з поділом

Ринок одразу відреагував на пропозицію. Якщо у день оголошення пропозиції облігації, що викуповуватимуться, торгувались на рівнях 105.15 та 106.21 відсотків від номіналу.

То вже наступного дня ціна Украна-19 виросла до 106 (рівня ціни викупу Мінфіном), і наразі коливається біля цього рівня, з рівнем котирувань на покупку вище 106, досягаючи і 106.5.

У той же час Україна-20 торгується нижче рівня запропонованої ціни викупу і навіть нижче Україна-19, оскільки існує ймовірність що вони не будуть викуплені взагалі у будь-якому обсязі, якщо буде викуплено весь випуск з погашенням у 2019 році.

У той же час, ситуація на ринку складається дуже позитивною для випуску нових єврооблігацій. Дохідності казначейських зобов’язань США, які є орієнтиром для формування дохідності доларових інструментів, наразі знаходяться на досить не високих рівнях (станом на 13 вересня 10-річні зобов’язання торгувались на рівні 2.2%), а 10-річні українські єврооблігації – на рівні 7.0%.

Тож нові запозичення можуть бути здійснені з дохідність, трохи вище 7%, і найімовірніше нижче дохідності за боргом що запропоновано викупити.

З огляду на термін обігу, Мінфіну доцільно прагнути більшу частину нового боргу залучати на строк 15 років, адже не слід забувати, що наразі вже існує випуск з погашенням у вересні 2027 року. Тож створювати нове значне навантаження на бюджет у короткий період часу не варто.

Тож наразі очікуємо завершення збору заявок та оголошення результатів, і цілком імовірно, що сума викупу буде зібрана у повному обсязі, і навантаження на бюджет у 2019 році, і можливо що у 2020 році, буде зменшене.

Крім того, озираючись на попит на дебютний випуск облігацій республіки Таджикістан, можна очікувати що Мінфін залучить додатковий обсяг коштів, понад необхідний для забезпечення викупу старого боргу.

Цілком імовірно, що обсяг випуску складе не менше $2,5 млрд, і буде розділений між 10-річними та 15-річними облігаціями. Оптимальним, на мою думку, був би розподіл 40% та 60% (1 млрд та 1.5 млрд) або з іще більшою часткою 15-річних облігацій.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх