Колонки Андрій Герус
  1533  5

Чи могла держава дорожче продати свої 25% енергокомпаній? Могла

Недоотримані мільярди гривень під час приватизації міноритарних часток енергокомпаній - це борги з зарплат шахтарів, непрофінансована медична реформа, недофінансування нової патрульної поліції. Це економія на освіті та армії.

- частка 25% Київенерго, яку ДТЕК Ахметова докупила на нещодавньому аукцоні, це більше, аніж все Рівнеобленерго чи Чернівціобленерго.

- частка 25% Дніпрообленерго - це приблизно державні Хмельницькобленерго, чи Миколаївобленерго, чи Черкасиобленерго.

- частка 25% Західенерго це в рази більше, аніж все сьогоднішнє Донбасенерго.

Що ж тоді правильно продавати, якщо цим так щедро розкидатися? На мою думку, "игра точно стоит свеч".

Для того, щоб державі отримати максимальну вигоду від пакетів акцій в компаніях, є два варіанти: управління та продаж.

1. Передача в управління професійному фонду.

Румунія створила фонд Fondul Proprietatea, куди передала 69 пакетів акцій, розміром від 0,1% до 25%. У 2009 році був проведений тендер та укладений договір з Franklin Templeton.

З 2011 року доларова вартість активів фонду виросла на 16%, а у місцевій валюті на 42%. Окрім цього, це було поштовхом до розвитку фондового ринку та підвищення рівня корпоративного управління.

Про такий спосіб знали і у нас, рік тому голова ФДМУ Білоус навіть писав дуже гарну колонку про такий варіант. Колонка була, але практичних кроків щось зробити - не було.

2. Продаж акцій.

З 1 травня 2016 року вступили у дію зміни до законодавства. Тепер міноритарний акціонер компанії, який володіє понад 10% акцій, має право подавати позови від імені компаній до менеджменту цієї компанії щодо нанесення збитків товариству, якщо такі угоди порушують інтереси компанії, тобто її усіх акціонерів. Це так звані, деривативні позови.

Простими словами держава, як власник 25%, має всі правові підстави оскаржити будь-які неконкурентні закупівлі, закупівлі по завищених вартостях, угоди, які проводяться в інтересах мажоритарних акціонерів або його групи.

Те ж "Західенерго" (належить ДТЕК Ріната Ахметова), яке є просто цехом для спалювання вугілля шахт групи ДТЕК, не намагається закупити вугілля дешевше і не діє у власних господарських інтересах. Це може бути оскаржене у суді, з хорошими перспективами, бо все дуже очевидно.

Право деривативних позовів - серйозний аргумент акціонера, зокрема щодо переговорів про викуп його акцій. Також такий акціонер може блокувати певні рішення, зокрема про зміну організаційно-правової форми (із ПАТ у ПрАТ).

Окрім того, є декілька способів вирішення тупикових ситуацій, коли є тільки один можливий покупець (у нас це ДТЕК-СКМ), але не хоче платити справедливу ціну, зокрема, "русская рулетка", "техасская перестрелка" тощо.

"Русская рулетка" - це коли один акціонер пропонує іншому викупити свою долю за певну ціну, яку він вважає справедливою. Все чесно: якщо ти вважає мою ціну зависокою, то продай по такій високій ціні свою долю. Тут можна і блефувати, бо як ми вже знаємо Західенерго - ключовий актив у бізнес-моделі ДТЕК, продати його - це розвалити групу.

Але якщо б ДТЕК-СКМ публічно відмовився і продати, і купити по ціні ХХ млрд грн, то це виглядало б дуже цікаво. І давало б моральне право державі на інші дії. Головне все робити публічно, прозоро, і краще із залученням іноземних консультантів.

Але думаю, що така компромісно-справедлива ціна була б знайдена. На фондовому ринку відомо, що підприємства групи СКМ відзначаються більш-менш непоганим, як по українських мірках, корпоративним управлінням та відношенням до міноритарних акціонерів (на фоні інших олігархів).

Звісно, приватний бізнес хоче купувати дешевше. Тому найбільше питань тут до держави, до Фонду держмайна. Бо тільки за 3 вже продані пакети акцій, можна було виручити, як мінімум на 1-1,5 млрд грн більше.

Звичайно, можна сказати, що це важко і неможливо. Але тоді треба визнати неприємне, що ці всі круглі столи, конференції, реформи, презентації - пустий піар та імітація. На чому ж тоді робити правильну приватизацію - на кіосках і гаражах?

А недоотримані мільярди гривень - це борги по зарплатах шахтарів, непрофінансована медична реформа, недофінансування нової патрульної поліції, це економія на освіті та армії.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 вверх