Колонки Андрій Герус
  1757  1

Як олігархи отримали 3,5 мільярда додаткових чайових з "Енергоатома"

Ціна електроенергії для бізнесу в Україні вища, аніж у сусідніх європейських державах.

У нас унікальна ситуація. Тариф на вироблену електроенергію АЕС "Енергоатома" - найнижчий у світі. Вони стнавлять - 0,48 грн. за квт-г.

При цьому "Енергоатом" за шість місяців 2017 року виробив 58,4% всієї електроенергії в Україні.

Не зважаючи на це ціна електроенергії в Україні вища (1,34 грн.), аніж у сусідніх європейських державах. Так само тарифи на електроенергію для бізнесу та бюджетних установ у нас вищі, аніж у Швеції, Норвегії, Данії, США, Канаді.

Вони вдвічі вищі, аніж у наших конкурентів на зовнішніх ринках - Росії та Казахстані.

Чому так виходить?

Справа в тому, що найнижчий у світі тариф "Енергоатому" по дорозі до ринку "змішується" (усереднюється) із найвищими у світі тарифами для теплової генерації (80% якої контролює ДТЕК Ріната Ахметова) та сонячними/вітровими дорогими "зеленими" тарифами.

Фактично відбувається крос-субсидування і серед виробників – "Енергоатом" своїм низьким тарифом дотує високі тарифи інших виробників. В першу чергу – ТЕС. Це ще один спосіб заробляти на державній компанії.

Ще один спосіб "додаткових чайових" - у прогнозному балансі виробництва е/е. Насправді тарифи встановлено із розрахунком, що "Енергоатом" нібито мав виробити 53% електроенергії (прогнозні баланси від 31.10.2016 та 03.03.2017). Виходячи з цього і платять усі споживачі.

Оскільки на ринку виявилося більше дешевої електроенергії (бо "Енергоатом" виробив - 58,4%), то з'явилися вільні гроші. А за правилами ринку, всі вільні гроші падають тепловій генерації.

Так вони отримали за цих півроку "додаткових чайових" на 3,5 млрд. грн. Можна було б повірити у просту помилку, але похибка у 5% для Енергоринку великої країни - це ДУЖЕ багато, і ці помилки всупереч законам статистики та імовірності повторюються в одну сторону (на користь ТЕС).

Відповідно тариф ТЕС став більшим від планового, тобто покриває ціну вугілля більше (біля 2500 грн), аніж планово закладалося (2000 грн.).

Тим не менше це ніяк не відображається на благополуччі українських шахтарів. Наприклад, у червні на ДП "Волиньвугілля, і вчора (17 липня) на ДП "Лисичанськвугілля", відбулися страйки шахтарів через 2-3 місячну заборгованість по зарплаті.

Ось такий от "Роттердам+". З іншої сторони - на цьому заробили всі, хто треба. Бо інтереси "важливих людей" не повинні страждати в ході якихось там ваших реформ.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх