Колонки Вадим Олейник
  3313  5

Як розділити 26 мільярдів на дороги між державою та регіонами

На основі прогнозних надходжень у 2017 році, стало зрозуміло, що до Державного дорожнього фонду у 2018 році надійде 26,5 млрд грн. З них на дороги місцевого значення піде 9,3 млрд грн.

Фото: telegraf.in.ua

Жахливий стан доріг в Україні є загальновідомим. Причини такого стану також не є секретом: багаторічне недофінансування галузі, недотримання міжремонтних інтервалів, порушення правил експлуатації (зокрема, рух перевантажених фур).

Зараз триває реформа децентралізації та фінансування дорожнього господарства. Ключовою ланкою реформи є створення, наповнення та запуск роботи Державного дорожнього фонду.

Новий фонд

Загальна потреба на ремонт та утримання доріг загального користування – приблизно 50-60 млрд грн на рік.

Бюджетом цього року передбачено виділення 15 млрд грн. Ще 15 млрд – очікувані надходження від Національного банку України. Тобто, навіть в найкращому випадку фінансування передбачає задоволення лише половини потреб галузі.

Змінити ситуацію повинно перебудування системи фінансування галузі. Ще минулої осені, 17 листопада, Верховна рада ухвалила необхідні закони для створення Державного дорожнього фонду України.

Передбачається, що виділення джерел фінансування дорожнього господарства в окремий фонд допоможе забезпечити стабільне фінансування і дозволить запобігти спрямуванню коштів на інші цілі.

Автори реформи передбачили поетапне введення в дію: надходження, визначені для наповнення фонду, будуть зараховувати у спецфонд таким чином:

  • у 2018 році - 50%;
  • у 2019 році - 75%;
  • і з 2020 року - 100%.

Наповнювати Дорожній фонд заплановано зокрема за рахунок таких надходжень:

  • акцизний податок з виготовлених підакцизних товарів (продукції) у частині нафтопродуктів і транспортних засобів;
  • акцизний податок із ввезених на митну територію країни підакцизних товарів у частині нафтопродуктів і транспортних засобів;
  • ввізне мито на нафтопродукти і транспортні засоби та шини до них, плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні тощо.

Кому дадуть гроші?

Розподіл Дорожнього фонду планується у наступній пропорції:

  • 60% коштів спрямовуються на фінансування будівництва, реконструкції, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування державного значення;
  • 35% на фінансування будівництва, реконструкцію, ремонт та утримання автодоріг загального користування місцевого значення,
  • 5% на фінансування безпеки дорожнього руху.

17 травня у Мінінфраструктури відбулось друге засідання Робочої групи з розробки проекту Порядку спрямування коштів Державного дорожнього фонду.

Адже, відповідно до ст. 3 закону "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" цим Порядком має бути передбачено фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання місцевих автошляхів, вулиць і доріг комунальної власності у межах населених пунктів. Це відбувається у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Згідно з вимогами вищезазначеного Закону та проекту Порядку, кошти розподілятимуться в залежності від протяжності автомобільних доріг загального користування місцевого значення у відповідній адміністративно-територіальній одиниці станом на 1 січня року, що передує плановому.

Тобто, великі області з великою протяжністю доріг отримають більше, а маленькі – менше, що є цілком справедливим.

Власне самі Переліки об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення, із зазначенням обсягів бюджетних коштів для фінансового забезпечення таких об’єктів затверджуватиметься обласними державними адміністраціями за погодженням з Укравтодором та з подальшим погодженням з Комітетом Ради з питань бюджету.

Провівши розрахунки можливого розподілу коштів у 2017-2022 роках на основі прогнозних надходжень у 2017 році, стало зрозуміло, що до Державного дорожнього фонду у 2018 році надійде 26,5 млрд грн.

Таким чином, з 1 січня 2018 року, 35% видатків з Державного дорожнього фонду на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах становитиме орієнтовно 9,3 млрд грн.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 вверх