Колонки Константин Донченко
  3617  0

Якою буде торгівля з Канадою або Канадський успіх України?

Ратифікація Верховною радою Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою викликала миттєвий не економічний, а медійний ефект.

Новина облетіла усі ЗМІ, а Президент прокоментував подію. Промова мала політичний характер, однак містила і економічні характеристики, які можна виділити: зростання українського експорту; зростання прямих іноземних інвестицій в Україну - на рівні 36 мільйонів доларів; створення нових робочих місць у будівництві, промисловості та торгівлі; безмитний доступ на 98 % товарних позицій на канадський ринок.

За словами Президента, Угода створює торгівельний трикутник між Україною, Канадою та Європейським Союзом.

Угода передбачає комплексний підхід до питання торгівлі між країнами. Документ надає безмитний доступ до 98% канадського ринку. Для сільськогосподарської продукції забезпечуються нульові тарифні ставки, за винятком 108 тарифних позицій, дозволених для безмитного експорту в рамках глобальних тарифних квот Канади.

Вони включають, в т.ч., птицю (заморожене м'ясо птиці, жир птиці), молочні продукти (молоко, вершки, йогурт, масло), яйця і яєчні продукти, сири і цукор. Для промислових товарів винятком є автомобілі, для яких встановлюється семирічний перехідний період, в межах якого мита будуть знижені до 0%.

Для Канади ситуація відрізняється: після вступу Угоди в силу мито буде скасовано лише для 72% канадських товарів. Для інших 27% мито буде поступово зменшуватися відповідно до перехідних періодів - 3, 5 і 7 років.

Окрім розділу щодо власне, вільної торгівлі, документ регулює також питання технічних бар’єрів, правил походження, процедури спрощення торгівлі, санітарних та фітосанітарних дій, держзакупівель, інтелектуальної власності тощо. Також передбачаються окремі квоти і специфічні товари.

Насправді, це революційні для української торгівлі зміни. Враження підсилюється, зважаючи на значну українську діаспору в Канаді, політичну підтримку України канадським урядом, тобто з’являється політичний ефект. Але необхідно дивитися на торгівлю з Канадою в цілому.

Яким є місце Канади у зовнішньоекономічних зв’язках України?

У 2016 році загальний експорт товарів з України склав 36 мільярдів доларів США, імпорт товарів – $39 мільярдів. До Канади експортовано товарів на $28 мільйонів, імпортовано – на $217 мільйон.

Частка експорту українських товарів до Канади від загального обсягу становить лише 0,08%, частка імпорту канадських товарів в Україну від загального обсягу імпорту – 0,55%.

Окрім того, що ми маємо з Канадою від’ємне сальдо двосторонньої торгівлі, Канада не входить до переліку основних торгових партнерів України. В тому числі це пояснюється географічною віддаленістю Канади, політичний фактор – підтримка канадським урядом України, сильна українська діаспора на економічний розвиток у загальних числах впливу не мають.

У 2016 році загальний експорт товарів з Канади склав $521 мільярд, імпорт – $547 мільярдів. Порівняння економік не є коректним, тим більше, що Канада входить до Великої сімки, але необхідно зрозуміти загальні тенденції та місце країн у торговому балансі одна одної.

Для Канади основними торговими партнерами є США (75% від загального експорту товарів та 65,8% від загального імпорту), Європейський Союз загалом (експорт 8%, імпорт 9,6%), Китай (експорт 4%, імпорт 6,9%).

Офіційний сайт статистики Канади Statistics Canada (http://www.statcan.gc.ca/) серед основних торгових партнерів не містить України. Замикає список Ірак, з експортом товарів у 2016 році в $132 мільйони та імпортом $2,4 мільйони.

Для України ж основними торговими партнерами залишаються країни ЄС, на які припадає 37,1% експорту та 43,7% імпорту товарів, країни СНД - 16,6% експорту та 21,8% імпорту.

При цьому спостерігається зростання негативного сальдо товарообороту між країнами. У 2014 році експорт товарів до Канади складав $72,5 мільйони, у 2015 – $30 мільйонів, у 2016 – $28 мільйонів.

Натомість імпорт з Канади у 2014 становив $191,5 мільйонів, у 2015 - $206 мільйонів, у 2016 – $217 мільйонів.

Якими товарами ведеться торгівля? Звіт Міністерства економічного розвитку та торгівлі, підготовлений у 2016 році, наводить дані за 2015 та перший квартал 2016 року.

Товарна структура українського експорту товарів до Канади у 2015 році показує, що вивозиться продукція машинобудування - 24,2% загального експорту товарів до Канади, хімічної промисловості - 9,6%, металургійного комплексу - 36,5%, АПК та харчової промисловості - 11,1%, різні промислові товари – 9,8%.

Імпорт з Канади складали мінеральні продукти - 55,8% загального імпорту товарів з Канади; продукція хімічної промисловості - 12,9%; АПК та харчової промисловості - 10,6%; машинобудування - 13,3%.

Державна служба статистики приводить більш детальну інформацію за товарною структурою зовнiшньої торгiвлi по УКТЗЕД у 2016 році.

Україна експортує до Канади залізничні локомотиви (30,9% від загального експорту до Канади), екстракти дубильнi (13,3%), чорнi метали (6,7%), деревину і вироби з деревини (5,1%).

Канадський імпорт в Україну представлений паливами мінеральними; нафтою і продуктами її перегонки (44%), рибою i ракоподібними (15,2%), фармацевтичною продукцією (15,2%), реакторами ядерними, котлами, машинами (8,5%).

Основними товарами, які експортувала Україна, є сировина, комплектуючі та частково машини, товарну категорію яких ще необхідно визначити. Наприклад, позиція залізничні локомотиви, згідно звіту Мінекономрозвитку, розшифровується як частини до залізничних локомотивів.

Канада також ввозила в Україну сировину, але значною є частка готової продукції. Значно зріс з 2014 імпорт кам’яного вугілля з Канади.

Регіональний аспект торгівлі з Канадою заслуговує уваги. У 2014 році основними експортерами товарів до Канади були Донецька область (34%), місто Київ (21,5%) та Одеська область (11%). У 2015 році загальна вартість експорту товарів впала вдвічі, але Донецька область залишилася головним постачальником товарів.

За регіонами імпорту товарів з Канади лідирують Донецька область (43%), місто Київ (19%), Луганська область (7,4%). Цікаво, що повністю припинився експорт товарів з Луганської області, яка у 2014 році посідала за цим показником четверте місце.

Доцільно привести таблицю звіту Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України, який, щоправда, не враховує практично повну лібералізацію митних тарифів з боку Канади та тарифні квоти з боку України, відповідно повинні бути прогнозовані більш оптимістичні показники. Звіт наводиться у додатках до законопроекту про ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою.

Країна

 

 


Сукупний вплив

Україна

Канада

Зміна реального ВВП (млн. USD)

0,086

0,5

Зміна реального ВВП (%)

0,000064

0,000039

Зміна вартісних обсягів випуску товарів і послуг (млн. USD)

8,75

7,75

Зміна вартісних обсягів випуску товарів і послуг (%)

0,003

0,0003

Зміна вартісних обсягів експорту* товарів і послуг (млн. USD)

2,695

2,594

Зміна вартісних обсягів експорту* товарів і послуг (%)

0,0051

0,0006

Зміна вартісних обсягів імпорту товарів і послуг ** (млн. USD)

4,49

3,30

Зміна вартісних обсягів імпорту** товарів і послуг (%)

0,0059

0,0008

* у ринкових цінах (без урахування податків на експорт)

** У світових цінах (без урахування податків на імпорт)

Власне, процентні показники, навіть з врахуванням "оптимізму" говорять самі за себе.

Тому говорити про створення економічного трикутника з Канадою і Євросоюзом не варто. Навіть у разі подвоєння показників торгівельних відносин між Україною та Канадою їхнє значення у загальному обсязі є мізерним.

Двостороння торгівля між країнами не є інтенсивною по більшості товарів. Звичайно, вільна торгівля призведе до здешевлення товарів для споживача, вірогідно малопомітного. Однак головне не це.

Головне, що Угода створює прецедент та формує умови для вільної конкуренції в Україні. Канадські товари та інвестиції (36 мільйонів доларів?) не змінять економіку, оскільки їх просто банально недостатньо. Це капля в морі. Але саме розуміння того, що в один момент ринок відкриється і виживе найбільш конкурентний, повинно зараз стимулювати українських підприємців до змін.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх