Колонки Сергій Жиліч
  7109  6

Як не стати співучасником злочину, купивши незаконно легалізований автомобіль

Покупцям авто, щоб уникнути кримінальної відповідальності за злочинні махінації з автомобілями, потрібно уникати сумнівних оборудок та не мати справи з автомобільними шахраями.

авто

Фото: hyser.com.ua

Ні для кого не секрет, що кожного року в Україні на ринок потрапляє величезна кількість викрадених та незаконно ввезених із закордону автомобілів, які своєю порівняно невисокою вартістю дуже приваблюють наших покупців. Однак, ніколи не потрібно забувати, де буває "безплатний сир".

Через "космічні" для багатьох ціни на нові автомобілі та на розмитнення імпортних вживаних авто в нашій країні успішно існують і процвітають різноманітні злочинні схеми легалізації контрабандних та крадених автівок.

Улюбленими прийомами автомобільних аферистів є, зокрема, підробка ("перебиття") ідентифікаційних номерів (номер кузова, VIN-код) та фальсифікація свідоцтва про реєстрацію (техпаспорта) транспортного засобу.

Основна небезпека таких схем полягає у тому, що в багатьох випадках участь у них приймають і представники компетентних державних органів, як-то працівники сервісних центрів МВС України.

Саме завдяки їх сприянню необхідні ідентифікуючі дані "лівого" автомобіля незбагненним чином виявляються внесеними до офіційних баз даних, що суттєво ускладнює "перевірку на чистоту" при придбанні авто.

Як правило, жертвами вказаних схем стають саме довірливі покупці таких автомобілів, які й не здогадуються про "темне минуле" купленого транспортного засобу.

В таких випадках перед придбанням авто спеціалісти радять особливо ретельно перевіряти ідентифікаційні номери ТЗ на предмет відсутності сторонніх втручань. А також уважно звіряти їх з відповідними відомостями в документах та в офіційних базах даних.

За наявності будь-яких сумнівів у прозорості угоди та в чесності продавця не варто самонадіяно розраховувати на власний досвід чи на поради знайомих.

Перевіряючи перед покупкою бувше у вжитку авто, фахівці наполегливо рекомендують замовити проведення відповідної експертизи. Професійні експерти за невелику плату ретельно оглянуть сам транспортний засіб і документи на нього на предмет їх оригінальності та легітимності експлуатації ТЗ.

Таку експертизу можна замовити в установах Науково-дослідного інституту судових експертиз, Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, або при сервісних центрах МВС України.

Як показує практика, проведення вказаної експертизи не є тим заходом, на якому можна й зекономити. Адже знехтувавши цією можливістю, у покупця автоматично зростає ризик стати живим прикладом дії вислову "скупий платить двічі".

Непоодинокими є й випадки, коли самі покупці "лівих" авто виступають співучасниками злочинців.

Так, якщо особа є безпосереднім замовником оформлення фіктивних документів на транспортний засіб та надає свої дані для їх виготовлення, то вона автоматично стає співвиконавцем скоєння злочину, передбаченого ст. 358 Кримінального кодексу України.

У тому разі, коли покупець усвідомлює, що купує незаконно легалізований автомобіль на підроблених документах, йому загрожує кримінальна відповідальність за заздалегідь не обіцяне придбання майна, одержаного злочинним шляхом (ст. 198 Кримінального кодексу України).

Санкцією даної статті передбачені покарання у вигляді арешту на строк до шести місяців або обмеження чи позбавлення волі на строк до трьох років.

Іще гірше, коли особа сама замовляє подібну аферу. Так, покупець краденого авто вважається пособником злочину, передбаченого ст. 289 Кримінального кодексу України, у випадку, коли він заздалегідь пообіцяв придбати такий транспортний засіб після його викрадення.

Внаслідок таких злочинних дій покупець ризикує не лише вилученням придбаного "засобу пересування", а й отримує реальну перспективу конфіскації усього належного йому майна та позбавлення волі на строк до дванадцяти років.

Тож, добросовісним покупцям для того, щоб уникнути кримінальної відповідальності за злочинні махінації з автомобілями, достатньо просто уникати сумнівних оборудок та не мати справи з автомобільними шахраями.

Тим же автолюбителям, яких все ж приваблюють описані можливості обійти закон, слід пам’ятати, що в місцях позбавлення волі транспортні засоби вже точно не знадобляться.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх