Колонки Роман Супрун
  2889  1

Скасування 2% пенсійного збору з купівлі валюти виведе з тіні $1 мільярд

Вчора, 21 грудня, Верховна рада ухвалила законопроект №5132, який, серед іншого, скасовує 2% збору до Пенсійного фонду при купівлі готівкової валюти фізичними особами.

обмен,валют

Ця зміна наближує легальний ринок обміну валюти до тих умов , які наявні на неформальному ринку та становлять його "конкурентну перевагу" серед населення.

Експерти з питань публічних фінансів, які беруть участь в проекті PolitEyes, позитивно оцінюють цей крок, оскільки він дозволить вивести з тіні принаймні частину "чорного ринку" готівкового обміну валют.

"Якщо офіційний обсяг купівлі готівкової валюти населенням становить $50-60 млн на місяць, то обсяг тіньового ринку перевищує $1 млрд", - підраховує заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. – "Ті кошти, які отримує Пенсійний фонд від 2%-го збору, не варті перетікання 99% ринку готівкових валютообмінних операцій у тінь".

Головний економіст Альфа Банк Україна Олексій Блінов також зазначає, що збір на разі не виконує свою фіскальну функцію, проте породжує значні можливості для корупції та непрозорості грошових операцій: "Наявність збору 2% породжує, зокрема, випадки, коли збір справляється з покупця валюти, але не перераховується державі".

Разом з економістом Міжнародного центру перспективних досліджень Олександром Жолудем він впевнений, що скасування збору підвищить конкурентоспроможність легального ринку обміну валюти та зробить його не менш привабливим для населення, ніж зараз є нелегальний.

обмен,валют

2% із загального обсягу покупки валюти для населення є значною сумою для того, щоб віддати перевагу більш дешевому, хоч і менш надійному нелегальному ринку. Дослідник Київської Школи Економіки Ілона Сологуб, зокрема, вказує на той факт, що скасування збору зменшить ризики для населення, дозволяючи купувати валюту "без переплат" в офіційних банках.

Скасування збору при готівкових валюто обмінних операцій для фізичних осіб означає виконання Україною ще одного пункту програми співробітництва МВФ, є одним з кроків на шляху до лібералізації валютного ринку та має позитивно вплинути на курсову стабільність.

Разом з тим, законотворці чітко не визначили компенсаторів для Державного бюджету, який, за оцінкою аналітика Adamant Capital Інни Звягінцевої, втратить близько 200 млн грн.

Крім того, на думку керівника аналітичного відділу "Інвестиційний Капітал Україна" Олександра Вальчишена, запропоновані зміни можуть негативно вплинути на валютний ринок через зменшення попиту на національну валюту в результаті скасування обов’язкового платежу на користь держави.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 вверх