Колонки Єлизавета Пушко-Цибуляк
  354  0

Луганщині потрібен спеціальний режим оподаткування

БізнесЦензор публікує головні тези Єлизавети Пушко-Цибуляк, яка працює першим заступником голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгія Туки.

северодонецк

Зараз обласний центр Луганської області знаходиться в Северодонецьку. Це місто разом з Рубіжним та Лисичанськом входить у велику агломерацію. Тут сьогодні сконцентровано найбільші промислові активи, які залишились на підконтрольній території.

Влітку 2014 року в Северодонецьку йшли обстріли. З того часу місто живе умовно мирним життям. Втім, тут багато військових та представників ОБСЄ.

Головне, що зараз на місто не падають снаряди. Але наступним кроком має стати відновлення економіки. Що цьому заважає, розповідає чиновник Луганської ОДА, яка відповідає за економічні питання.

Записано на 30 березня в Сєвєродонецьку

Про відновлення підприємств

Планується відновлення "Лисичанскього НПЗ". Підприємство збирається налагодити виробництво полипропіленових труб та бітуму. Але проблема полягає в забезпеченні підприємства електроенергією.

Теж саме стосується "Северодонецького Азоту". 15 березня на економічному форумі в Києві, представники "Азоту" озвучили заяву про те, що в цьому році зможуть постачати добрива на ринок України. Це питання обговорювалася з міністром аграрної політики Олексієм Павленко.

Технологічно підприємству потрібні два джерела живлення. Але, Луганська ТЕС, яка забезпечує Луганську область струмом, до цього часу не під'єднана до української енергосистеми – працює в режимі енергетичного острову.

На підконтрольній території повністю відновлено електропостачання. Але для того щоб приєднати ТЕС до енергосистеми потрібно відновити ділянки ЛЕП, які знаходяться на непідконтрольній території. Вони заміновані.

Про відновлення електропостачання

Вирішення проблеми електропостачання відбувається за допомогою ОБСЄ. Це питання постійно підіймається на Мінських перемовинах.

Для того, щоб вирішити проблему живлення струмом великих підприємств, розпочато підготовку техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) по будівництву підстанції в Кременній. Цим займається НЕК "Укренерго".

Це буде 40-кілометрова лінія, яка дасть можливість приєднати Луганську ТЕС до енергосистеми України. Сьогодні вже відбуваються роботи по вивченню маршруту ЛЕП та роботи з відводу земельних ділянок під лінію.

Очікуємо, що загалом роботи по будівництву вдасться завершити протягом півтора року. Орієнтовна вартість проекту, яку озвучила "Укренерго" – 200 млн грн.

Про вуглевидобувні підприємства

На території області працює два державних вуглевидобувних підприємства: "Лисичанськвугілля" та "Первомайськвугілля". Кожне з цих об'єднань включає по чотири шахти. Обидва вони збиткові. Щомісячна державна підтримка на заробітну плату для цих підприємств складає близько 30 млн грн.

На рівні міністерства енергетики та вугільної промисловості розробляється програма реструктуризації вугільної галузі. Раніше ці два об'єднання пропонувалося передати на консервацію.

Ми зустрічались з профсоюзами та керівництвом шахт. Є ідеї, як покращити ефективність "Лисичанськвугілля". Зараз є щонайменше п'ять інвесторів, які розглядають можливість на умовах приватно-державного партнерства інвестувати в будівництво збагачувальної фабрики для обробки вугілля.

В соціальному плані це означатиме, що ми зможемо надати роботу та житло для людей, які вивільняються з непідконтрольної території.

Про малу рентабельність шахт

Що стосується "Первомайськвугілля", тут більш складніше. У нас є законодавча невідповідність. Закон 1669 про тимчасові заходи в зоні АТО передбачає, що власник підприємств змінюватися не може. А постановою Кабміну передбачається вивід шахт із цього об'єднання та їх приватизація.

Ми були на шахті "Гірська" – найкращої шахти об'єднання. Прийшли до висновку, що проблему можна вирішити, знов таки, за рахунок приватно-державного партнерства. Розглядаються два напрямки інвестицій – заміна обладнання, що збільшить видобуток і зменшить собівартість та вкладання приватних коштів в нові лави.

Але "Первомайськвугілля" є більш проблематичним з погляду рентабельності. Розглядається можливість того, що місцева влада візьме на своє утримання соціальну сферу, що мінімізує витрати.

Про неможливість закриття шахт

У обласної адміністрації та шахтарів однозначна позиція: поки не буде концептуально вирішено питання розвитку галузі, скорочувати робочі місця і закривати шахти неприпустимо.

Позиція Міненерговугілля змінилась в кращу сторону порівняно, наприклад, з жовтнем 2015 року. Сьогодні ми отримали сигнал, що консервація шахт призупинена. Це досягнення! Зараз вивільнити з шахт дві або три тисячі шахтарів ми не можемо.

Міністерство економічного розвитку має чітко розрахувати плановий рівень збитковості. Тобто, держава має не надавати допомогу, а підтримувати тільки ту частину збитковості, на яку взяла зобов'язання. Маємо на увазі, що це соціальний проект і в цих умовах ми не можемо залишити на вулиці сім'ї шахтарів. Бо інші робочі місця не можемо створити.

Міністерство енергетики вже опрацьовує це питання. Є перспективне Богданівське родовище. Зараз буде готуватися ТЕО. Якщо почнеться розробка цього родовища і будуть створені робочі місця для шахтарів, тоді можна закривати непотрібні шахти.

Про відсутність преференцій

Сьогодні у нас на 712 тисяч населення на підконтрольній території 252 тисячі переміщених осіб. Їм треба зробити робочі місця. В цих умовах звільнити шахтарів, навіть з грошовою допомогою, неприпустимо.

На жаль, у нас немає спеціального режиму оподаткування. Ми піднімаємо це питання вже півроку, з того часу, коли менше стріляють. Наприклад, якщо у нас підприємці отримають пільгу на сплату ПДВ про постачанні обладнання – це вже буде поштовхом для розвитку економіки регіону.

Зараз ми збираємо 4,5 млрд грн податків в до державного бюджету в рік. Жодних преференцій немає.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 вверх